Analiza S&P 500 [09.09.2019]

SP500 - market profile
Źródło: Sierra Chart, SP500 futures (ESU9) wykres Market Profile od 6 września 2019 do 9 września 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.
J2T Trade

W dniu dzisiejszym indeks amerykańskich średniaków S&P500 zaskoczył swoją dynamiką, która była antycypowana od dłuższego czasu. Jednak zważywszy na dość szeroki 10 punktowy initial balance, zarówno sesji Pitowej, jak i wcześniej, nieco ciaśniejszy Globex’owej trudno było spodziewać się tak dynamicznego wybicia poszerzającego wewnątrz sesyjny zakres cen do dołu.

Co prawda takie zawężenie ruchu cenowego po dość dynamicznych wzrostach w kilku poprzednich sesjach, oraz rozpalonych nadziejach na ATH (all time high), rodziła oczekiwania wybicia z konsolidacji, jednak zaskoczyła jego niedźwiedzia natura.

SP500 - market profile
Źródło: Sierra Chart, SP500 futures (ESU9) wykres Market Profile od 6 września 2019 do 9 września 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Po spadkach do granicy piątkowego low, będącego jednocześnie poziomem otwarcia tej samej sesji, a więc poziomem sentymentalnie silnym, możemy obserwować odbicie i powolny powrót do strefy wartości dzisiejszej sesji.

SP500
Źródło: Admiral Markets MT5, SP500 wykres m30 od 4 września 2019 do 9 września 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

To miejsce jest bardzo atrakcyjne dla inwestorów, bowiem test value area low, pokaże czy skończymy dzisiejszy dzień na szczytach, czy jednak kontynuowane będzie badanie dołków. Warto, zatem dokładnie analizować price action i testy popytu/podaży. Wejście w strefę wartości zakończy się zapewne penetracją jej górnej granicy z zagęszczoną akcją cenową w okolicach POC. Potencjalny cel dla longów to 3012 punktów. Jednak najpewniej zostanie on osiągnięty dopiero na przestrzeni kolejnych dni bieżącego tygodnia.

FP Markets

Gdyby jednak okazało się, że nie przebijemy się przez dzisiejszy VAL zdecydowanie, najprawdopodobniej cena będzie meandrować wokół POC, pozostawiając dzisiejsze poor high do przebicia w kolejnych dniach.

Najmniej pozytywny scenariusz, będący także najmniej prawdopodobnym zakończeniem dzisiejszego dnia, zakłada odbicie od VAL i drogę w dół ku POC z 4 września a być może nawet ku VAL z tego samego dnia, co jednak musiałoby zostać napędzone paniką, na którą bez niespodziewanych tweedów/informacji nie ma co liczyć.

Jan Kotowski

Sprawdź możliwości handlu u wielokrotnie nagradzanego brokera. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Powyższa treść ma wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treść ta sporządzona została rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Portal www.tradersarea.pl oraz dostawca treści nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o udostępnione na stronie www.tradersarea.pl treści.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jan Kotowski
Zastępca dyrektora polskiego oddziału Admiral Markets. Pasjonat rynków finansowych i trader indywidualny z ponad 10 letnim doświadczeniem. Swoją przygodę z rynkami rozpoczął już w liceum od popularnej, internetowej gry giełdowej. Pierwsze sukcesy zachęciły go do dalszego zgłębienia tematu wirtualnego obrotu giełdowego. Już w trakcie zdobywania wykształcenia kierunkowego, profesjonalnie związał się z sektorem finansowym w 2010 roku. Zdobywał doświadczenie zawodowe po obu stronach rynku, pracując w dealing roomach i departamentach ekonomicznych największych spółek Skarbu Państwa, państwowych i międzynarodowych banków oraz w propriatry trading’u. Zafascynowany rzeczywistą mechaniką rynków i spojrzeniem/analizą badającą przede wszystkim order flow (z j.ang. strumień zleceń).