Analiza indeksu S&P 500 – wtorkowy brak zaskoczeń

sp500 analiza indeksu
Źródło: Sierra Chart, SP500 futures (ESU9) wykres Market Profile od 1 sierpnia 2019 do 27 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.
J2T Trade

W dniu dzisiejszym, zgodnie ze wczorajszym scenariuszem, doczekaliśmy się wzrostów i poszerzenia zakresu ceny w górę, przy jednoczesnej penetracji górnej części wczorajszej strefy wartości, wynikającej z podwójnej dystrybucji. Dzisiejszy dzień stworzył profil o charakterystycznym kształcie dzwonu, będącym wzorcowym scenariuszem dokończonej aukcji.Tego typu dni pojawiają się zazwyczaj na trendujących rynkach. Oznacza to, że oczekiwanie dalszych wzrostów, będących kontynuacją obserwowanych obecnie ruchów cenowych jest naturalnym scenariuszem.

sp500 analiza
Źródło: Sierra Chart, SP500 futures (ESU9) wykres Market Profile od 26 sierpnia 2019 do 27 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Obserwując uważnie price action w ostatnich dniach, można zauważyć silne odkupywanie akcji przez dużych inwestorów. Tak zorganizowana akumulacja świadczy o tym, że dalsze wzrosty o potencjale znacznie większym niż to, co obserwujemy w dzisiejszej sesji, są antycypowane także przez profesjonalnych uczestników rynku. Informacje napływające ze szczytu G7 oraz komentarze głów Państw prezentowane w mediach, zdają się skłaniać w tą samą stronę. Niemniej wciąż musimy pamiętać, że ryzyko konfliktu handlowego na linii Chiny – USA wciąż jest bardzo wysokie.

sp500 analiza indeksu
Źródło: Sierra Chart, SP500 futures (ESU9) wykres Market Profile od 1 sierpnia 2019 do 27 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Obecna sytuacja nie powinna, zatem, napawać nas przesadnym optymizmem. Jeżeli wiemy to my, należy założyć, że tym bardziej zdają sobie z tego sprawę profesjonalni operatorzy rynkowi. W związku z tym, najprawdopodobniej będą oni zainteresowani dystrybucją świeżo zakupionych akcji na niedawnych szczytach, czyli w zakresie od około 2920 do 2950 punktów. Jest to strefa wytyczona i respektowana przez cały obecny miesiąc. Wielokrotne próby przebicia w górę wspomnianych poziomów, do tej pory kończyły się fiaskiem i odkupem po niższych cenach. Taka sytuacja skłania do oczekiwania, co najmniej częściowej dystrybucji, w oczekiwaniu na dalsze dane makroekonomiczne.

Drugi z możliwych scenariuszy, zakładający spadki, jest również wysoce prawdopodobny. Trzeba jednak pamiętać, że po tak żywiołowej absorpcji, jaką obserwowaliśmy w poniedziałek, może okazać się, że do dalszej spadków potrzebna będzie bardzo negatywna narracja medialna. W grze o naprawdę duże pieniądze, która toczy się obecnie na naszych oczach, tego rodzaju wydarzenia często bywają sztucznie prowokowane. Nie dziwi zatem popularyzacja Trump’owskiego hasztagu #fakenews. Tego typu celowane informacje łatwo mogłyby wywołać panikę, zwłaszcza, że kolejna strefa popytowa dla indeksu S&P 500 znajduje się dopiero na poziomie 2720 do 2750 punktów.

FP Markets
sp500 analiza indeksu S%P 500
Źródło: Admiral Markets MT5, SP500 wykres D1 od 1 lutego 2019 do 27 sierpnia 2019. Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Trzeci scenariusz, czyli trend boczny, na ten moment wygląda najmniej prawdopodobnie, wobec rozszalałych rynków, charakteryzujących się bardzo wysoką zmiennością mimo relatywnie wysokiej płynności, którą możemy obserwować także w spokojniejszych okresach.

Jan Kotowski

Sprawdź możliwości handlu u wielokrotnie nagradzanego brokera. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Powyższa treść ma wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treść ta sporządzona została rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Portal www.tradersarea.pl oraz dostawca treści nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o udostępnione na stronie www.tradersarea.pl treści.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jan Kotowski
Zastępca dyrektora polskiego oddziału Admiral Markets. Pasjonat rynków finansowych i trader indywidualny z ponad 10 letnim doświadczeniem. Swoją przygodę z rynkami rozpoczął już w liceum od popularnej, internetowej gry giełdowej. Pierwsze sukcesy zachęciły go do dalszego zgłębienia tematu wirtualnego obrotu giełdowego. Już w trakcie zdobywania wykształcenia kierunkowego, profesjonalnie związał się z sektorem finansowym w 2010 roku. Zdobywał doświadczenie zawodowe po obu stronach rynku, pracując w dealing roomach i departamentach ekonomicznych największych spółek Skarbu Państwa, państwowych i międzynarodowych banków oraz w propriatry trading’u. Zafascynowany rzeczywistą mechaniką rynków i spojrzeniem/analizą badającą przede wszystkim order flow (z j.ang. strumień zleceń).