Dow Jones 30 wzrósł 1,05%. Aktywność wytwórcza spadła.

239
USA
J2T Trade

Indeks Dow Jones 30 zamknął piątkową sesję wzrastając 1,05%. Na taki ruch wzrostowy przyszło czekać inwestorom aż 4 sesję. Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia stała pod znakiem danych makroekonomicznych. Warto zaznaczyć, że w czerwcu w USA spadła aktywność wytwórcza.

Wzrost indeksu

Najstarszy amerykański indeks giełdowy Dow Jones 30 zakończył ostatnią sesję ubiegłego tygodnia zyskując. Indeks Dow Jones 30 zwiększył kurs notowań o 1,05%. Taki wynik przełożył się na wzrost rzędu ponad 300 punktów.  W całym minionym tygodniu indeks stracił 1,28%.

6 spółek

Podczas piątkowe sesji zdecydowana większość komponentów zyskiwała. Straciło na notowaniach 6 spółek. Jedna ze spółek spadkowych odznaczyła się największą zmiennością na całym indeksie. Mowa o spółce Intel, której akcje osunęły się o 2,86%.

Spadek aktywności

Z piątkowych danych ekonomicznych najważniejszym zapewne był wskaźnik ISM z sektora przemysłu. Instytut ISM podał w piątkowym raporcie odczyt za czerwiec. Jak się okazało aktywność wytwórcza w USA spadła, i obecnie wynosi 53. Wynik okazał się najgorszy od czerwca 2020 roku.

FP Markets

Mniej więcej w tym samym czasie opublikowany został raport PMI dla przemysłu. Według raportu indeks menedżerów zakupów osiągnął tą samą wartość względem poprzedniego okresu.

Punkt widzenia – dzień bez USA

W piątek podawane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza wzrostowego. Mowa o słowach: ,,W scenariuszu wzrostowym zakładam, że rynek najpierw powróci do poziomu TFS, skąd wygeneruje ruch wzrostowy. Targetem w przypadku realizacji będzie poziom TDP. Ewentualnie gdy presja popytowa będzie większa celem może być zakres średniej kroczącej SMA 88„. Rzeczywiście rynek utrzymał poziom TFS, z którego generował ruch wzrost. Target został szybko strzelony. Presja popytowa również okazała się większa, a indeks dotarł wówczas powyżej średniej kroczącej SMA 88.

Obecnie rynek oscyluje nieco powyżej poziomu TDP oraz średniej kroczącej SMA 88. Dziś nie ma wejścia USA na rynki, a zatem handel odbywa się w ramach kontraktów CFD.

Scenariusz wzrostowy

Utrzymywanie się rynku powyżej poziomu TDP, świadczyć będzie na korzyść ruchu wzrostowego. Ruch wzrostowy może być budowany w sposób schodkowy. Zakładam jednak, że rynek finalnie zakończy dzień nieco powyżej poziomu TDP.

Wykres DJ30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 04.07.2022

Scenariusz spadkowy

Nieutrzymanie poziomu TDP, spowodować może zejście rynku. Nie będzie to jednak konkretny ruch. Przypuszcza, że rynek oscylować będzie poniżej TDP re-testując go od dołu.

Wykres DJ30 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 04.07.2022

Konkluzja

W Stanach Zjednoczonych obchodzone jest dziś najważniejsze święto narodowe. Giełda jest dziś nieczynna, a więcej o tym pisałem w analizie indeksu S&P 500 na dzisiejszą sesję. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję.

TSR : 31 471

TFR : 31 219

TDP : 30 966

TFS : 30 717

TSS : 30 472

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.