Akcje Shell skaczą po wynikach. FTSE 100 zyskało 0,25%.

London Stock Exchange
J2T Trade

Czwartkowa sesja handlowa w Europie zakończyła się mieszanie. Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 zyskał finalnie 0,25%. Wczoraj swój wynik za trzeci kwartał podała spółka Shell. Kwartalny raport spółki okazał się pozytywny. Akcje Shell skoczyły po wynikach.  Handel na rynkach dobiega końca w tym tygodniu. W piątek, 28 października patrzymy na indeks FTSE 100. Czego można spodziewać się dziś?

Do piątku zyski, zostaną przedłużone ?

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 w czwartek, 27 października finalnie zyskał. Notowania londyńskiego indeksu wylądowały ogólnie wyżej o 0,25%. Dla FTSE 100 była to piąta z rzędu sesja bez straty. Jednocześnie w tym tygodniu handlowym (24.10-29.10) do dziś (piątku) indeks nie odnotował jeszcze spadku. Czy zyski zostaną dziś przedłużone?

Akcje najważniejszych spółek rosną

Składowe indeksu FTSE 100 wykazały w czwartek ogólnie mieszany sentyment. Jednak finalnie przeważyła strona zyskowna. Na czele spółek, których akcje rosły, stanęło przedsiębiorstwo Shell. Akcje spółki Shell skoczyły o 5,46% ze względu na dobre wyniki kwartalne. Na wzrostowy wynik indeksu FTSE 100 wpłynął również fakt, że akcje najważniejszych dla indeksu spółek rosły. Wśród składowych stratnych najwyższą, procentową zmianę ceny odnotowało przedsiębiorstwo Rio Tinto.

Solidne wyniki Shell

Brytyjski koncern Shell ogłosił w czwartek, że jego skorygowany zysk skoczył o blisko 130% w ujęciu roczny. Co ciekawe nie był to najwyższy wzrost w raporcie. Wskaźnik zysku na akcje w trzecim kwartale 2022 roki wzrósł o 145% względem tego samego okresu ubiegłego roku.

FP Markets

Raport skomentowany został przez prezesa spółki. ,,Dostarczamy solidne wyniki w czasie trwającej zmienności na globalnych rynkach energetycznych. Kontynuujemy wzmacnianie portfela Shell poprzez zdyscyplinowane inwestycje i przekształcanie firmy na potrzeby niskoemisyjnej przyszłości. Jednocześnie ściśle współpracujemy z rządami i klientami, aby odpowiedzieć  na ich krótko- i długoterminowe potrzeby energetyczne” – powiedział Ben van Beurden.

Punkt widzenia – FTSE bez cofnięcia osiąga 7 100

Rynek miał wczoraj generować wzrost i rzeczywiście takiego ruchu byliśmy świadkami. Podczas czwartkowej analizy zakładaliśmy target w postaci poziomu 7 100. Cel osiągnięty miał zostać po cofnięciu, którego rynek w rzeczywistości nie wykonał. Indeks w okolicach 7 100 wykonał schemat podwójnego szczytu i zdecydował się głębiej cofnąć. Cena spadła do zakresu średniej SMA 55 i w pewnym momencie urwała do 7 000. Jednak powrót do średniej był równie szybki. Dziś, w piątek przed godziną 8 rano indeks oscyluje nieco powyżej zakresu średniej SMA 55.

Scenariusz główny – spadkowy

Zdaje się, że rynek może zdecydować się teraz na cofnięcie. Indeks FTSE 100 ma szanse jednak w pierwszym ruchu podbić, celem sprawdzenia nastawienia strony popytowej. Wówczas podaż przejąć może kontrole nad rynkiem w okolicach 7 060. Przebicie zakresu średniej i re-test od dołu nadałoby impetu spadkom. Powrót do 6 950 wchodzi w grę.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 28.10.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Warto również wziąć pod uwagę inne rozwiązanie. Utrzymanie przez rynek zakresu średniej stanowić będzie na korzyść wzrostów. Cena mogłaby zostać wyniesiona powyżej 7 100.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100
28.10.2022

Konkluzja

Brytyjski indeks FTSE 100 postawić może dziś na cofnięcie. Istnieje ku temu dobra sposobność, ze względu na obecną sytuacje na wykresie. Poziomy nie uległy zmianie.

TSR : 7 090

TFR : 7 000

TDP : 6 910

TFS : 6 820

TSS : 6 730

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.