Zysk FTSE 100 na początku tygodnia. Wzrost indeksu o 0,25%.

London Stock Exchange
J2T Trade

Główny brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 zakończył poniedziałkową sesję na plusie. Tym samym londyński indeks odnotował zysk na początku nowego tygodnia. Wczoraj, 30 stycznia FTSE 100 wykazało wzrost o 0,25%. Dziś kończą się zmagania inwestorów w pierwszym miesiącu 2023 roku. Co przyniesie ostatnia sesja miesiąca?

Indeks FTSE 100 wzrostowy na start tygodnia

Na europejskich indeksach widoczne były wczoraj mieszane nastroje. Główne rynki akcji na Starym Kontynencie przeważnie traciły, a zyskało jedynie FTSE 100. Na początku nowego tygodnia, w poniedziałek (30.01) brytyjski indeks wykazał wzrost o 0,25%. Warto zauważyć, że była to trzecia z rzędu sesja zakończona na plus w przypadku barometru brytyjskiej gospodarki (indeksu FTSE 100).

Spółka Sainsbury ponownie ciągnęła indeks

Po raz kolejny w styczniu spółki z indeksu FTSE 100 opowiedziały się w większości za generowaniem zysków. W poniedziałek, 30 stycznia najlepiej wypadła spółka Sainsbury, która ponownie ciągnęła indeks ku górze. Notowania tego przedsiębiorstwa wzrosły o 4,08%. Warto zauważyć jednak, iż nie była to najwyższa procentowa zmiana ceny odnotowana wczoraj. Spółka Tui obniżyła kurs swoich akcji o 4,76%.

Punkt widzenia – notowania FTSE 100 odbiły po otwarciu giełd

Wczoraj jeszcze przed rozpoczęciem sesji w Europie, indeks FTSE 100 nurkował. Notowania spadły w okolice styczniowych dołków i sięgnęły poziomów z listopada. Jednak spadki zostały wyhamowane wraz z poniedziałkowym otwarciem giełd. Rynek momentalnie odrabiał straty i przed godziną 12 (czas w Polsce) powrócił do zakresu średniej SMA 55, całkowicie wymazując straty z przedsprzedaży. Z obszaru średniej rynek zebrał się do wzrostu i sięgnął okolic poziomu TDP (7 996). Z tego miejsca notowania cofnęły i powróciły do średniej.

FP Markets

Wykresowi indeksu FTSE 100 przyglądamy się we wtorek, 31 stycznia przed otwarciem giełd w Europie. Dziś rynek ma szansę postawić na ruch wzrostowy. Spójrzmy na konkretne warianty na najbliższe godziny handlu.

Scenariusz główny – wzrostowy

Utrzymywanie się notowań na zakresie średniej stanowić będzie podstawę dla ruchu wzrostowego. Z jej obszaru rynek zebrałby się do utworzenia pewnego impulsu. Potencjalnym celem dla indeksu FTSE 100 byłyby rejony 7 800.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 31.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Może jednak wydarzyć się tak, że średnia zostanie jedynie nadbita, a rynek utworzy niższy szczyt względem wczorajszego. W takim wypadku powrót poniżej średniej i jej re-test od dołu świadczyłby na korzyść spadku. Spełnienie takich założeń skutkowałby powrotem notowań do wczorajszych minimów.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 31.01.2023

Konkluzja

Rozpoczyna się europejska sesja handlowa. Brytyjski indeks FTSE 100 dobrze spisuje się w styczniu i takie nastawienie pokazać może na koniec miesiąca. Warto będzie obserwować dziś, która ze stron przeważy od początku. Poziomy wypisane na dołączonych wykresach (powiększenie możliwe poprzez kliknięcie) i aktualne na dziś rozpisane zostały poniżej.

TSR : 7 975

TFR : 7 888

TDP : 7 796

TFS : 7 705

TSS : 7 610

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Avatar
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.