Władze Chin zniosły w styczniu utrzymywane od niemal trzech lat surowe restrykcje na granicach, ostatecznie kończąc z polityką “zero Covid”. Podróżni przybywający do tego kraju samolotami, promami i przez granice lądowe nie muszą już zatem przechodzić kwarantanny.
Inwestorzy i analitycy zgodnie przewidują, że zniesienie restrykcji i otwarcie granic ożywią chińską gospodarkę, która rosła ostatnio najwolniej od prawie pół wieku. Czy taki scenariusz wpłynie na wycenę akcji chińskich spółek? Analitycy Goldman Sachs przewidują, że tak właśnie będzie, o czym przekonamy się poniżej.
Chińskie akcje wzrosną w tym roku o ponad 20%?
Analitycy Goldman Sachs prognozują, że indeks MSCI China zyska do końca grudnia nawet 24%. Motorem napędowym przewidywanych zwyżek ma być oczywiście wzrost zysków osiąganych przez chińskie firmy.
Analitycy Goldman Sachs spodziewają się jednocześnie, że produkt krajowy brutto Chin urośnie w 2023 roku o 5,5%. Wzrost w drugim kwartale wyniesie aż 9%, a w trzecim – 7%.
Ożywienie gospodarcze ma zatem przełożyć się na wyniki finansowe chińskich spółek. Zdaniem ekspertów Goldman Sachs tak silne odbicie będzie szczególnie mocno odczuwalne w sektorach blisko związanych z popytem konsumenckim. Popyt ten może być dodatkowo wspierany przez nadmiarowe oszczędności chińskich gospodarstw domowych, szacowane na prawie 440 miliardów dolarów.
Analitycy Goldman Sachs zwracają również uwagę na to, że fundusze hedgingowe znów wykazują duże zainteresowanie akcjami chińskimi. Ich ekspozycja netto na Chiny, licząc w porównaniu z ekspozycją netto na globalne rynki akcji, wraca obecnie do poziomu bliskiego rekordu.
Hossa na chińskiej giełdzie
Warto dodać, że na chińskich rynkach akcji rajd wzrostowy już trwa. Indeks MSCI China zyskał od dołka z 30 października do szczytu z 27 stycznia prawie 60%. Należy przy tym jednak zauważyć MSCI China to indeks, w którym dużo ważą spółki technologiczne, i z tego powodu mocno tracił on w trakcie rządowej kampanii zaostrzania regulacji dla tego sektora.
Z kolei Shanghai Composite (SSE Composite), w którym mocniej reprezentowane są duże spółki przemysłowe, wzrósł od dołka z 30 października o prawie 14%.
Dynamiczny wzrost Hang Seng China Enterprises i lutowa korekta
Warto także pamiętać, że dostęp do rynków akcji w Chinach kontynentalnych jest dla inwestorów zagranicznych mocno ograniczony, ale wielu inwestorów zagranicznych handluje akcjami spółek z Państwa Środka notowanymi na giełdzie w Hongkongu.
A indeks obejmujący te firmy – Hang Seng China Enterprises, zyskał od dołka z 30 października do szczytu ze stycznia aż 57%. Od 30 stycznia znajduje się on jednak w fazie korekty.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!