Notowania FTSE 100 bez zmian. Znane oświadczenie budżetowe.

London
J2T Trade

Podczas czwartkowej sesji indeks giełdowy FTSE 100 przedłużył trwanie w maraźmie. Wczoraj brytyjski kanclerz skarbu Jeremy Hunt przedstawił oświadczenie budżetowe. Nowy pakiet podwyżek i cięć wydatków nie wywołał skrajnych emocji na londyńskim parkiecie giełdowym. Notowania brytyjskiego FTSE 100 zakończyły dzień bez większych zmian. Dziś, w piątek 18 listopada zakończy się handel w tym tygodniu. Jak może zaprezentować się FTSE 100?

Nieznaczna zmiana notowań

W tym tygodniu FTSE 100 nie odnotowywało większych zmian podczas pojedynczych sesji. Również wczoraj, w czwartek 17 listopada indeks wykazał nieznaczną zmianę notowań. Zamknięcie pokazało, że FTSE 100 straciło 0,06%. Czy na koniec tygodnia barometr brytyjskiej gospodarki (indeks FTSE 100) pokaże większą zmienność?

Spółki wykazały chęć spadku

Patrzymy już na czwartkowe zachowanie spółek tworzących indeks FTSE 100. Kolejny raz składowe wykazały chęć spadkową, gdyż większość z nich straciła. Największą stratę wykazało Ocado. Notowania tej spółki obniżyły się finalnie o 8,62%. Wśród zyskujących wczoraj spółek najlepiej wypadła Centrica, której akcje wzrosły o 5,43%.

Nowy pakiet podwyżek i wydatków

Kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt ogłosił wczoraj pakiet podwyżek podatków i cięć wydatków publicznych. Łączna wartość nowego pakietu wynosi 55 miliarda funtów.

FP Markets

Hunt stwierdził, że próg dla najwyższej stawki podatkowej zostanie obniżony do 125 tysięcy funtów. Nowy pakiet zwiększy również windfall tax dla firm energetycznych do 35%. Warto dodać, że producenci energii elektrycznej zapłacą od nowego roku 45% podatek. Urzędnik podkreślił, że nowe podatki muszą być „tymczasowe i nie mogą zniechęcać do inwestycji.

W oświadczeniu Jeremy Hunt powiedział również, że płaca minimalna wzrośnie o 9,7% do 10,42 funta na godzinę. Natomiast emerytura, zasiłki i ulgi podatkowe zostaną podniesione o 10%.

Punkt widzenia – rynek podjął się zejścia

W czwartkowej analizie FTSE 100 wskazywaliśmy ruch spadkowy jako główny wariant. O takim ruchu pisaliśmy: „Pozytywny zapał na FTSE 100 ostatnio zgasł. Siła podażowa od początku tego tygodnia broni okolic 7 400, spychając rynek po każdym podejściu. Dziś jednak rynek postawić na zejście może już z obecnego poziomu (TDP). Każdorazowy re-test tego zakresu od dołu świadczyć będzie na korzyść spadku. Celem w najbliższych godzinach ma szansę być cofnięcie do 7 300”.

Zejście rzeczywiście pojawiło się z okolic poziomu TDP, czyli 7 355. Rynek przed spadkiem re-testował ten rejon cenowy od dołu, co dobrze widać na niższych interwałach. Dziś po godzinie 7 patrzymy na wykres FTSE 100. Indeks oscyluje nieco powyżej 7 370.

Scenariusz główny – wzrostowy

Tak długo, jak rynek utrzymywać będzie poziom TDP, generowany  może być ruch wzrostowy. Poprzedzony może być on jednak zejściem właśnie w okolice 7 355. Tam zebrana siła popytowa wyciągnęłaby rynek powyżej 7 390. Z tego poziomu cena ma potencjał skoczyć do 7 450.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 18.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Zejście do poziomu TDP i brak utrzymania tego zakresu świadczyć będzie na korzyść spadku. Warto będzie obserwować, czy rynek podobnie, jak wczoraj pokaże re-test tego zakresu od dołu. Celem na dziś byłoby zejście do 7 280.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 18.11.2022

Konkluzja

Sytuacja na brytyjskim indeksie wygląda dziś korzystniej dla wzrostu. Warto będzie obserwować, czy rynek spełni kluczowe założenie dla wzrostów. Poziomy z wykresu na dzień 18.11.2022 prezentują się poniżej.

TSR : 7 537

TFR : 7 445

TDP : 7 355

TFS : 7 265

TSS : 7 172

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.