Złoto w ataku na 1780 dolarów | Max Bączkowski i Łukasz Wichowski

Trading Room
J2T Trade

„Trading Room Week” to nowa seria prowadzona przez założycieli Trading Roomu NVT. Publikowana jest co tydzień na kanale Comparic Rynki. W trakcie nagrania Maksymilian Bączkowski i Łukasz Wichowski analizują zawarte transakcje na rynkach finansowych w trakcie minionego tygodnia oraz udzielają porad dotyczących handlu. Oto czego dowiedzieliśmy się tym razem:

Podsumowanie minionego tygodnia na rynkach – Max Bączkowski i Łukasz Wichowski

Tym razem, obok Maksymiliana Bączkowskiego pojawił się Łukasz Wichowski – członek warszawskiego Trading Roomu, ponieważ w minionym tygodniu udało mu się rozegrać fantastyczny setup na złoto – to ono jest kluczowym tematem dzisiejszego odcinka. W ostatnim czasie rynek złota charakteryzował się newralgicznymi ruchami. Najpierw miało miejsce zejście, następnie udana próba wybronienia i w konsekwencji złoto trafiło w fazę konsolidacji.

W minionym tygodniu podjęte było kilka prób ataku na górny opór znajdujący się na poziomie 1760 USD. Nie udało się jednak tego osiągnąć, co wywołało spadek do poziomu 1680 USD. Wtedy pojawił się bardzo fajny setup do rozegrania. Zauważył go Łukasz Wichowski. Pojawiła się typowa sytuacja Stopping & Buying Volume, czyli bardzo szybkie zejście na dużym wolumenie, a następnie akumulacja na mniej więcej jednym poziomie, co było bardzo silnym sygnałem do zajęcia pozycji długiem z wąskim Stop Lossem. Stosunek potencjalnego zysku do ryzyka wyniósł aż 6-7:1. Łukaszowi Wichowskiemu udało się w konsekwencji rozegrać duży ruch na 18 dolarów, a pozycja trwała dwa dni.

Czy istniało ryzyko nadbicia dołka?

W przypadku rozgrywania formacji Stopping & Buying Volume musi obowiązywać wąski Stop Loss znajdujący się bezpośrednio pod omawianą formacją świecową. Handel na nadbicie dołka, z szerszym Stop Lossem, to zupełnie inny rynkowy schemat, omawiany tydzień wcześniej. W tym przypadku jednak rozegrany był setup Stopping & Buying Volume, którego właśnie takie obowiązują reguły.

FP Markets

Jak wyglądała sytuacja na innych walorach?

Ropa wciąż znajduje się w fazie konsolidacji, aktualnie oczekujemy więc na decydujący ruch strony popytowej lub podażowej, nie ma więc ciekawych setupów, należy więc uzbroić się w cierpliwość i nie “kombinować”, dopóki sytuacja się nie zmieni.

Natomiast w przypadku indeksu NASDAQ 100, zdołał on w końcu wybić zakres 13800 punktów. Nie da się więc zaprzeczyć, iż cały czas znajduje się on w tendencji wzrostowej i wydaje się, iż już niebawem powróci on na poziomy historycznych szczytów.

Indeks DAX 30 zdołał z kolei osiągnąć opisywany w raporcie zakres 15300 punktów, następnie podszedł pod 15400 i miało miejsce cofnięcie. Powoli zaczyna się więc w końcu klarować setup sugerujący korektę. Jej potencjalną strefą do osiągnięcia są poziomy 15000 i 14900. Należy jednak jeszcze poczekać na odpowiedni moment na otwarcie pozycji krótkiej, ruch jest jeszcze zbyt słaby.

Jak poprawić swój trading?

Traderzy mają to do siebie, iż wyciągają wnioski jedynie ze stratnych transakcji. Takie podejście jest błędne – warto skupić się także na wyciąganiu wniosków z pozytywnych, zyskownych setupów. Najczęstsze błędy polegają na braku doprecyzowania strategii tradingowej. Handlujemy na podstawie rozmaitych technik, umiemy wiele z nich, lecz ostateczny system nie jest spójny. Należy jasno skategoryzować, w którym momencie powinniśmy stosować daną technikę.

W przypadku Łukasza Wichowskiego, przemodelowanie handlu, którego dokonał ostatnio, okazało się bardzo pomocne. Przede wszystkim uspokoiło jego myśli w tradingu, zaczął on konsekwentnie działać według ściśle określonego systemu. Stosując różne techniki, ale bez sprecyzowanej strategii, trading okazuje się znacznie mniej zyskowny w ujęciu długofalowym.

Z badań wynika jasno – inwestorzy nie dzielą się na ryzykantów i asekurantów. Każdy trader znajduje się w obu tych obozach, zależnie od sytuacji. Oznacza to, iż gdy ponosimy straty, to jesteśmy w stanie podjąć o wiele większe ryzyko, aby wyjść na prostą. W odwrotnej sytuacji mamy coraz większą awersję do ryzyka, a nasze wejścia są bardziej doprecyzowane.

Obecnie dostęp do newslettera jest do końca kwietnia otwarty dla wszystkich – wystarczy wejść na stronę Trading Roomu i zapisać się na subskrypcję – wtedy będziemy co poniedziałek w godzinach porannych otrzymywać wspomniany raport na bieżący tydzień.

Nagranie “Trading Room Week #5” dostępne jest pod tym adresem:

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.