Złoto i srebro – podsumowanie 2020 roku

541
notowania złota i srebra
J2T Trade

notowania złota i srebraWłaśnie dobiega końca 2020 rok. Z całą pewnością nie zostanie on zapomniany ze względu na pandemię koronawirusa, która zupełnie zmieniła nasze życie. Jednak zapamiętamy z niego również absolutnie niespotykane wydarzenia na rynkach finansowych. Globalny lockdown doprowadził do wielu zawirowań w cenach najpopularniejszych aktywów oraz ekstremalnej zmienności. Kto był największym wygranym ostatnich dwunastu miesięcy?

Bezdyskusyjnie jednymi z najpoważniejszych kandydatów do tego tytułu są najpopularniejsze metale szlachetne. Zwłaszcza złoto zyskało gigantyczny rozgłos w mediach, ponieważ osiągnęło nowy historyczny szczyt i po raz pierwszy w historii kurs uncji przełamał cenę 2 tysięcy dolarów amerykańskich. Natomiast jeśli chodzi o procentowy poziom zmienności, to spadek, a następnie wzrost na rynku srebra wywołał jeszcze większe wrażenie. Zapraszam więc do podsumowania 2020 roku na rynku tych cennych kruszców:

Złoto w 2020 roku

Złoto rozpoczęło 2020 rok po kursie 1520 dolarów amerykańskich za uncję. Znajdowało się wtedy w tendencji wzrostowej i 9 marca cena zdołała już przekroczyć 1700 USD. Wtedy jednak rozpoczął się krach na rynkach finansowych, związany z globalnym lockdownem, który był konsekwencją pierwszej fali koronawirusa na całym świecie. Już tydzień później kurs spadł do poziomu 1451 dolarów za uncję – najniższego w tym roku.

Następnie mieliśmy kolejny zwrot akcji. Już 20 marca rozpoczął się wielki, historyczny rajd wzrostowy. Cena złota rosła dynamicznie przez następne kilkanaście tygodni. Hossa napędzana była gwałtownymi obniżkami stóp procentowych, uruchamianiem nowych programów QE oraz rozdawaniem obywatelom fiskalnych pakietów stymulacyjnych. Te działania osłabiały dolara i napędzały inflację. W czasach niepewności rynkowej na znaczeniu zaczęły zyskiwać aktywa nazywane bezpiecznymi przystaniami, a najpopularniejszym z nich jest właśnie złoto. Tak więc zarówno wielkie fundusze czy instytucje, jak i inwestorzy detaliczni zdecydowali się ulokować swój kapitał właśnie w tym kruszcu, aby zabezpieczyć się przed inflacją. W konsekwencji 4 sierpnia kurs zdołał przełamać mityczną barierę 2 tysięcy dolarów za uncję. Najwyższy historyczny szczyt został natomiast ustanowiony 3 dni później – wyniósł 2075 USD.

FP Markets

Tego dnia – 7 sierpnia, rozpoczęła się również korekta, tego niezwykle imponującego wzrostu. Trwała ona niemal 4 miesiące – minimum zostało osiągnięte 30 listopada i wyniosło 1765 dolarów za uncję. Wydaje się jednak, iż wygasła ona wraz z końcem przedostatniego miesiąca w roku, ponieważ grudzień znów cechował się wzrostami. Aktualna cena oscyluje w granicach 1890 USD.

Co dalej? Wydaje się, że środowisko ekstremalnie niskich stóp procentowych, które ma panować we wszystkich najistotniejszych regionach gospodarczych na świecie co najmniej przez najbliższe 3 lata, powinno wspierać dalsze wzrosty cen złota. Większość ekspertów oczekuje więc kontynuacji trendu wzrostowego na tym rynku.

wykres złota - 28.12.2020

Srebro w 2020 roku

Srebro z kolei rozpoczęło 2020 rok po kursie 17,86 USD za uncję. W przeciwieństwie do złota znajdowało się jednak przed pandemią w fazie wieloletniej konsolidacji i stosunkowo niewielkiej zmienności. Silny spadek wywołany pandemią koronawirusa w przypadku tego metalu szlachetnego rozpoczął się znacznie wcześniej – już 24 lutego, od ceny 18,65 dolarów. Najniższa tegoroczna wartość została osiągnięta 18 marca i wyniosła zaledwie 11,64 USD za uncję.

Jednak już tego dnia rozpoczął się wielki, niezwykle imponujący rajd wzrostowy. Hossa była bardzo gwałtowna, a cena nieprzerwanie pięła się w górę prawie przez 5 miesięcy – aż do osiągnięcia tegorocznego maksimum, co wydarzyło się również 7 sierpnia. Wyniosło ono 29,84 USD za uncję. Skąd tak gigantyczny wzrost? Po części był on pochodną Hossy na rynku złota, to przez najpopularniejszy metal szlachetny wzrosło zainteresowanie tym mniej cennym kruszcem. Poza tym fakt, że zdołało ono wybić górne ograniczenie wieloletniej strefy konsolidacji znajdujące się w okolicach 19 dolarów za uncję, wprawił inwestorów w euforię. Kolejnym aspektem działającym na korzyść srebra jest fakt, iż złoto stało się tak drogie, a jego zasoby tak ograniczone, że wielu inwestorów indywidualnych (zwłaszcza w regionach azjatyckich) nie mogło sobie pozwolić na ulokowanie kapitału w fizycznej formie tego metalu szlachetnego, srebro stało się więc kuszącą alternatywą.

7 sierpnia rozpoczęła się także korekta na rynku tego kruszcu. Minimum zostało jednak osiągnięte stosunkowo szybko – już 24 września. Wyniosło 21,66 USD za uncję. Następnie kurs trafił w fazę konsolidacji – cena oscylowała pomiędzy poziomami 22 a 26 dolarów. Została ona przełamana dopiero tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Miało wtedy miejsce wybicie górą. Aktualnie kurs oscyluje w granicach 26,5 USD za uncję.

Jaki scenariusz oczekiwany jest na 2021 rok? Sytuacja wygląda identycznie, jak powyżej – srebro powinno być beneficjentem kontynuacji trendu wzrostowego na rynku złota, osiągnięcie przez kurs poziomów powyżej 30 dolarów za uncję nie powinno więc być dla nikogo zaskakujące.

wykres srebro - 28.12.2020


Analiza zrealizowana przy współpracy z Bernstein Bank.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.