“Zarządzanie wielkością pozycji” – recenzja książki

Tom Basso: "Zarządzanie wielkością pozycji"
J2T Trade

Jak doskonale wiemy, efektywny trading opiera się na wielu czynnikach. Aby osiągnąć sukces w tej materii, trzeba na profesjonalnym poziomie opanować wiele z nich. Z tego powodu niektórzy inwestorzy, zamiast koncentrować się na całokształcie swojego sukcesu, pragną przekazywać swoją wiedzę na temat elementu, który wypracowali u siebie w sposób mistrzowski. W tym roku na polski rynek trafiła – oczywiście po przetłumaczeniu na nasz ojczysty język – książka, która skupia się właśnie na jednym zagadnieniu, bardzo istotnym w tradingu każdego z nas.

Nosi ona tytuł, który mówi wszystko: “Zarządzanie wielkością pozycji”. Jej autorem jest z kolei Tom Basso – amerykański inwestor, który przez 19 lat zarządzał funduszem Trendstat Capital Management. Co ciekawe, swoją przygodę z rynkiem kapitałowym Basso zaczął już w wieku 12 lat, gdy ulokował zarobione z roznoszenia gazet pieniądze w jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.

Czy warto sięgnąć po jego książkę? Czego tak naprawdę możemy się z niej dowiedzieć i czy pomoże nam to poprawić skuteczność naszego tradingu? Zapraszam do recenzji:

“Zarządzanie wielkością pozycji” – czego możemy się dowiedzieć?

Wykładowcy akademiccy i menedżerowie finansowi z reguły tłumaczą proces inwestycyjny w sposób dość tajemniczy i skomplikowany, co często działa onieśmielająco na wiele osób próbujących samodzielnie zarządzać swoim kapitałem. Tom Basso podszedł jednak do tematu inaczej – w sposób naprawdę przystępny dla początkujących. Do zrozumienia książki niezbędna jest zaledwie znajomość prostej matematyki, której zakres nie wykracza poza szkołę podstawową. Ta pozycja zawiera osobiste przemyślenia na temat praktycznych sposobów radzenia sobie z szacowaniem wielkości pozycji i została ona napisana w sposób prosty i zrozumiały nawet dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w tradingu.

FP Markets

Pierwsze rozdziały książki prezentują wyjaśnienia autora związane z koniecznością kontrolowania wielkości pozycji. Basso jasno daje do zrozumienia, że koniecznie musi być ona dostosowana do temperamentu tradera. W końcu każdy z nas ma odmienne przekonania, mocne strony, słabości, różną tolerancję na ryzyko, a także odmienne ambicje w tradingu. Autor jest tego w pełni świadomy i podkreśla, że strategia musi być właściwie dopasowana do danego tradera. Jest to kluczowe i często pomijane przez wielu spekulantów, którzy w konsekwencji mają trudności z zarabianiem pieniędzy na rynku.

W rozdziałach od czwartego do ósmego Tom Basso przedstawia kwestie dotyczące rozmiaru pozycji w odniesieniu do początkowego ryzyka, zmienności oraz wymaganego depozytu. Dzięki temu każdy czytelnik powinien uświadomić sobie, jak należy szacować wielkość pozycji. Przedstawione przykłady i formuły opierają się na bardzo prostej matematyce – niezbędne działania bez problemu wykonamy przy pomocy zwyczajnego kalkulatora. Wszyscy czytelnicy będą zatem mogli niemal natychmiast zastosować te schematy we własnym tradingu.

Zarządzanie wielkością pozycjiW rozdziałach 9-10, Tom Basso wyjaśnia także znaczenie kontroli ryzyka, zmienności i depozytu w pozycjach już otwartych. Jest to niezwykle ważne, ponieważ początkowa wielkość pozycji zależy od zmienności, która obowiązuje w momencie wejścia na rynek, a po chwili staje się już nieaktualna. Jest to szczególnie istotne w przypadku pozycji długoterminowych, które zawarte są na rynku o wysokiej zmienności i podlegają dużym wahaniom. W tego typu transakcjach kluczowa jest możliwość ich utrzymania. Wykorzystanie tej wiedzy wyznacza różnicę pomiędzy utrzymaniem dobrze rokującej pozycji a jej zbyt szybkim zamknięciem w wyniku nieumiejętności poradzenia sobie ze zbyt dużą dynamiką zmiany cen.

Następnie, autor przedstawia niebezpieczeństwa związane z dużymi oczekiwaniami wobec strategii zarządzania wielkością pozycji, takimi jak choćby kryterium Kelly’ego. Każda strategia transakcyjna będzie miała okresy dobre, ale także i takie, w których będzie generować rozczarowujące rezultaty. Jeżeli – zamiast właściwie dopasowywać rozmiar swoich pozycji w celu osiągania regularnych i przyzwoitych wyników – skorzysta się ze strategii zarządzania rozmiarem pozycji typu “wzbogać się szybko”, wówczas można stracić wszystko w ciągu zaledwie kilku dni.

Celem tradera jest zatem długoterminowe utrzymanie się na rynku i konsekwentne stosowanie własnej strategii – a to jest wykonalne wyłącznie wtedy, kiedy jest się w stanie spokojnie reagować na okresy zarówno spadku wielkości kapitału, jak i jego stabilizacji oraz wzrostu. W rozdziale jedenastym autor przedstawia koncepcję określania wielkości pozycji w odniesieniu do ryzyka całego portfela oraz zmniejszania ekspozycji na rynku, gdy to okazuje się konieczne. Dzięki wykonanym symulacjom ukazuje, jak zastosowanie tego elementu w tradingu wpływa na osiągane wyniki.

Wreszcie, w rozdziale czternastym, Tom Basso wyjaśnia znaczenie “sweet spotu” w zarządzaniu wielkością pozycji. Co kryje się pod tą nazwą? Sweet spot to precyzyjny algorytm dopasowany do stosowanej strategii transakcyjnej, który pomaga osiągnąć zamierzone cele. Jeśli zastosujemy formułę autora do określania wielkości pozycji, w długim ujęciu czasowym zwiększymy swoją szansę na satysfakcjonujący przebieg naszej kariery w tradingu.

Podsumowanie

Już na samym początku lektury, Tom Basso informuje nas, że wyznaje on teorię, iż “edukacja tradera nigdy się nie kończy”. Książka “Zarządzanie wielkością pozycji” jest na to świetnym dowodem. Ten tytuł można z całą pewnością polecić zarówno osobom stawiającym swoje pierwsze kroki w handlu na rynku kapitałowym, jak i traderom z wieloletnim doświadczeniem. Pierwsza grupa, oprócz wiedzy o zarządzaniu wielkością pozycji, uzyska od autora całe mnóstwo cennych wskazówek.

Doświadczeni traderzy będą mogli natomiast spojrzeć na swoje zajęcie z dystansu i pod innym kątem. Większość z nas zajmuje się tradingiem w celu regularnego osiągania jak najwyższej stopy zwrotu. Tom Basso przedstawia tutaj inny pogląd – zachęca abyśmy spojrzeli na handel pod kątem utrzymania się na rynku w naprawdę długim horyzoncie czasowym, bez ponoszenia zbędnego ryzyka. Nawet jeśli taka teoria nie do końca do nas przemawia, to zawsze warto przeanalizować dane zagadnienie pod wieloma aspektami i wyciągnąć z niego własne wnioski.

Co więcej, Tom Basso nie rozpisuje się wyłącznie na temat zarządzania wielkością pozycji pod kątem teoretycznym. Stosowane przez siebie metody prezentuje czytelnikom w sposób jednoznaczny i precyzyjny – za pomocą wzorów i przykładowych kalkulacji. Dzięki temu każdy może samodzielnie sprawdzić w jakim stopniu odpowiada mu system zarządzania kapitałem przedstawiany przez autora. W efekcie wydaje się, że największą zaletą książki pod tytułem “Zarządzanie wielkością pozycji” jest jej uniwersalność, dzięki czemu można z czystym sumieniem polecić ją wszystkim traderom, którzy odczuwają potrzebę, by cały czas się rozwijać w swojej dziedzinie.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.