FTSE 100 nieco odbija. Walka z kryzysem energetycznym w UK.

138
J2T Trade

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 zamknął się w czwartek wyżej. Notowania FTSE 100 odbijają po trzydniowej serii strat. Kandydatka na fotel premiera w UK, Liz Truss udzieliła wywiadu. Truss zapowiedziała walkę z kryzysem energetycznym w kraju na wyspach.

Indeks łapie oddech

Podczas wczorajszej sesji handlowej indeks FTSE 100 wzrósł o 0,11%. Przerwana została zatem seria spadków na indeksie. Czwartkowy wynik indeksu uzmysławia jednak, że odrobiona została niewielka część strat. Być może indeks chciał złapać jedynie chwilowy „oddech”.

Najważniejsze spółki zyskiwały

Sytuacja wewnątrz indeksów na pierwszy rzut oka dawać może odmienny wydźwięk od wyniku indeksu. Większość komponentów w czwartek straciła. Ponadto po stronie spadkowej odnotowano najwyższą zmianę ceny. Przedsiębiorstwo Phoenix straciło na wycenie 4,11%. Jednak najważniejsze spółki dla indeksu FTSE 100 zyskiwały. Ta sytuacja doprowadziła do finalnego wzrostu notowań indeksu. Na czele wzrostów stanęła spółka CRH, której akcje skoczyły o 3,37%.

Wsparcie przedsiębiorstw

Brytyjska minister spraw zagranicznych i kandydatka na lidera torysów Liz Truss wypowiadała się w czwartek. Truss powiedziała, że jako przyszła premier poświęci czas na znalezienie sposobów na wsparcie przedsiębiorstw w walce z kryzysem energetycznym. Komentarz kandydatki pojawia się kilka dni po tym, jak w poniedziałek 22 sierpnia cena gazu skoczyła o ponad 20%.

FP Markets

Punkt widzenia – indeks zainteresowany średnią

Kolejny dzień patrząc, stwierdzić można, że brytyjski indeks FTSE 100 najbardziej zainteresowany jest zakresem średniej kroczącej. Indeks przed czwartkową sesją wystrzelił i ruch mógł być kontynuowany. Jednak tak się nie stało, gdyż notowania przed południem cały zysk wymazały, powracając do średniej. W kolejnych godzinach rynek oscylował wokół zakresu średniej, utrzymując się na jej zakresie. Obecnie cena znajduje się w okolicach pełnego poziomu 7 500.

Scenariusz główny – wzrostowy

Cała uwaga rynkowa skupić się może ponownie wokół zakresu średniej kroczącej SMA 55. Kluczowe założenie na dziś dla wzrostów opiera się zatem na przekonaniu, że utrzymany zostanie obszar średniej. Do nadbicia tego zakresu może dojść, gdyż średnia obecnie przebiega nieco powyżej poziomu TDP. Testowanie od góry tej strefy dać może początek impulsowi wzrostowemu. Celem na dziś ma szansę być poziom 7 540.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 26.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Gdyby jednak rynek najpierw chciał podbijać, pobudzić mogłoby to siłę podażową na rynku. Podbicie jednak nie może sięgnąć wczorajszego szczytu. Innymi słowy rynek może w pierwszych minutach nieco zmylić. Po drobnym podbiciu pojawić się może zejście do zakresu średniej kroczącej. Przełamanie średniej otworzy drogę wówczas do niższych zakresów. Prawdopodobnym targetem w takim wypadku będzie 7 430. 

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 26.08.2022

Konkluzja

Indeks FTSE 100 stoi przed szansą wykazania, czy wczorajszy wynik wzrostowy był tylko chwilowym oddechem. Rynek ma potencjał do tego, aby wykonać podejście. Dobrze byłoby, żeby cena przed wykonaniem podejścia przetestowała jeszcze zakres średniej kroczącej. Poziomy na dzień 26.08.2022 rozpisane zostały poniżej.

TSR : 7 654

TFR : 7 564

TDP : 7 472

TFS : 7 382

TSS : 7 289

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.