XTB z rekordowym, lepszym od oczekiwań zyskiem. Akcje poszybowały w górę

XTB
J2T Trade

XTB opublikowało wstępne wyniki za pierwszy kwartał 2023 roku. Przez trzy miesiące broker pozyskał ponad 100 tysięcy nowych klientów, wygenerował rekordowe przychody i wypracował ponad 300 milionów złotych zysku netto – o ponad 60% więcej, niż oczekiwali analitycy.

W efekcie, akcje XTB zyskują dziś aż 16% i osiągają nowe historyczne maksima.

XTB zadziwiło inwestorów wynikami za I kwartał

Rekordowy zysk i przychody XTB

XTB poinformowało o wstępnych wynikach finansowych za pierwszy kwartał 2023 roku. W tym okresie broker wypracował rekordowy w swojej historii skonsolidowany kwartalny zysk netto, wynoszący 302,8 miliona złotych. To wynik o 62% lepszy niż prognozowali analitycy. Rok wcześniej wartość ta wyniosła 252,6 miliona PLN.

Zysk operacyjny wyniósł zaś 347,4 miliona złotych. To wynik o 63% wyższy od rynkowego konsensusu. Rok wcześniej zysk operacyjny ukształtował się na poziomie 308,8 miliona PLN.

FP Markets

Przychody z działalności operacyjnej zanotowane w pierwszym kwartale 2023 roku osiągnęły zaś wartość 531,6 miliona złotych, podczas gdy rok wcześniej ukształtowały się one na poziomie 439,8 miliona PLN. Analitycy spodziewali się zaś przychodów w wysokości 386,3 miliona złotych.

Ogromny wzrost liczby nowych i aktywnych klientów

Ponadto, w pierwszym kwartale 2023 roku XTB pozyskało 104 200 nowych klientów, co oznacza wzrost łącznej ich liczby do 703 900 w porównaniu z 481 900 na koniec pierwszego kwartału poprzedniego roku.

Na szczególną uwagę zasługuje także wzrost liczby aktywnych klientów. W pierwszym kwartale 2023 wyniosła ona 215 700 w porównaniu z 149 800 w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Przełożyło się to na zwiększenie wolumenu obrotu klientów na instrumentach CFD wyrażonego w lotach. W pierwszym kwartale tego roku wzrósł on do 1,85 miliona transakcji wobec 1,56 miliona w analogicznym okresie 2022. Natomiast rentowność na lota w pierwszym kwartale 2023 roku wyniosła 288 złotych, podczas gdy rok wcześniej były to 282 PLN.

Jakie są przyczyny rekordowych wyników XTB?

Istotnymi czynnikami które wpłynęły na wyniki spółki w pierwszym kwartale 2023 roku była przede wszystkim wysoka zmienność na rynkach finansowych i towarowych, spowodowana napiętą sytuacją geopolityczną oraz kryzysem bankowym.

Omar Arnaout, prezes zarządu XTB oznajmił, że w pierwszym kwartale 2023 roku spółka skoncentrowała swoje działania na promocji rynku kapitałowego, angażując naszych ambasadorów. Te starania zaowocowały efektem w postaci rekordowej liczby pozyskanych klientów.

To jednak nie koniec jej nowych inicjatyw. Równocześnie uruchomiony został projekt „Inwestuj Odpowiedzialnie”. Ponadto, firma nieustannie inwestuje w darmowe materiały edukacyjne dla swoich klientów.

Co więcej, broker wprowadził nowy produkt, jakim są Akcje Ułamkowe. Na początku drugiego kwartału tego roku, zadebiutowały one na pierwszych rynkach, a wkrótce ich ekspansja będzie rozszerzona na kolejne kraje

Warto również dodać, że zarząd XTB zarekomendował wypłatę akcjonariuszom 50% wypracowanego w 2022 roku zysku w postaci dywidendy. Do akcjonariuszy trafi więc 3,25 PLN dywidendy na jedną akcję. Ponadto spółka zdecydowała się przeznaczyć około 188,7 miliona złotych na skup akcji własnych w celu ich umorzenia.

Akcje XTB na nowych historycznych maksimach

Jak nietrudno się domyślić, rekordowe, znacznie przewyższające rynkowe oczekiwania wyniki finansowe XTB, wywołały u inwestorów prawdziwą euforię.

W konsekwencji, w tej chwili podczas dzisiejszej sesji kurs akcji spółki zyskuje już 16% i ustanawia swoje nowe historyczne maksima. Za jedną akcję XTB należy zapłacić już prawie 41 złotych.

Wykres akcji XTB

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.