Wzrost inflacji w Wielkiej Brytanii. FTSE 100 ze stratą.

FTSE100
J2T Trade

Środowa sesja handlowa kończy się spadkiem indeksu z Wielkiej Brytanii. Notowania londyńskiego FTSE 100 spoczęły pod kreską. Indeks giełdowy FTSE 100 kończy sesję finalnie z niewielką stratą. Negatywny sentyment na rynku wywołał najnowszy odczyt inflacji. Ceny wzrosły w Wielkiej Brytanii we wrześniu. Co pokaże brytyjskie FTSE 100 w czwartek, 20 października?

Indeks przerywa zyski

Wczoraj, w środę 19 października brytyjski indeks wykazał stratę. Notowania indeksu FTSE 100 w ogólnym rozrachunku zakończyły sesję handlową ze stratą rzędu 0,17%. Tym samym FTSE 100 przerwało czterodniową serię zysków. Czy negatywny sentyment pojawi się również w drugiej połowie tego tygodnia?

Głos stratnych spółek

Przyglądając się już zachowaniu składowych indeksu FTSE 100, przede wszystkim widać, że do głosu doszły stratne spółki. Podczas środowej sesji to właśnie więcej spółek opowiedziało się za spadkami. Najwięcej, gdyż 4,69% na kursie akcji straciło przedsiębiorstwo Segro. Po przeciwnej stronie natomiast na czele stanęła spółka ITV. Notowania tej firmy wzrosły o 2,48%.

Inflacja w Wielkiej Brytanii rośnie

Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii wzrosły we wrześniu o 10,1% w ujęciu rocznym. Co ciekawe, odczyt inflacji pokazał taką samą wartość, jak w rekordowym lipcu. Inflacja w Wielkiej Brytanii we wrześniu okazała się nieco wyższa, niż przewidywali analitycy.

FP Markets

Zaglądając do raportu, warto zauważyć, że największy wkład we wzrost inflacji miała żywność i napoje bezalkoholowe. Ruch w górę odnotowano również w przypadku noclegów w hotelach, mebli oraz artykułów gospodarstwa domowego.

Punkt widzenia – FTSE 100 cofnęło poniżej 6 900

Patrzymy na zachowanie brytyjskiego indeksu kolejnego dnia, 20 października z perspektywy wykresu jednogodzinnego interwału czasowego. FTSE 100 już od godzin europejskiego pre-marketu postawiło na spadki. Przed samą sesją napędu do spadków nadał najnowszy odczyt inflacji, który jak wspomnieliśmy wyżej, wykazał wzrost. W środę o godzinie 10 londyńskie FTSE cofnęło poniżej poziomu 6 900. Jednak tam rynek został wybrany i podbił do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Przez kilka godzin uwaga rynkowych uczestników skupiła się właśnie na obszarze średniej oraz na poziomie TFR, czyli okolicach 6 940. Rynek przetestował w nocy ten poziom od dołu i kontynuował zejście. Dziś, o godzinie 6 rano widzimy, że FTSE 100 znajdowało się ponownie nieco poniżej poziomu 6 900.

Scenariusz główny – spadkowy

Pomimo tego, że rynek ma szansę jeszcze wzrastać, w ujęciu intraday, przybliżymy możliwość spadkową na dziś. Rynek może najpierw podbić, celem przetestowania od dołu obszaru cenowego: średnia-poziom TFR. Jak wspominaliśmy, miało to już miejsce wczoraj w nocy, jednak dobrze byłoby zobaczyć to również w trakcie dzisiejszej sesji. Wówczas po utworzeniu np. równego szczytu cena rozpoczęłaby głębsze zejście. Potencjalnym celem będzie 6 850.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 20.10.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak rynek szybkim ruchem wyjść może powyżej zakresu średniej-poziom TFR. W takim wypadku stabilizacja na tym obszarze stanowiłaby podstawę dla wzrostu. Utrzymująca się przewaga popytu, wyciągnęłaby cenę do 7 020.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 20.10.2022

Konkluzja

Choć brytyjski indeks ma jeszcze miejsce do wzrostu, w ujęciu dziennym pochylić się warto nad możliwością zejścia. Życzeniowo chcielibyśmy zobaczyć potwierdzenie przed spadkiem, a nie jak wczoraj od razu zejście. Poziomy nie uległy zmianie.

TSR : 7 034

TFR : 6 943

TDP : 6 850

TFS : 6 761

TSS : 6 668

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.