Wzrok na kluczowe dane o zatrudnieniu. Znów strata S&P 500.

Jak uchronić się przed skutkami krachu na giełdzie
J2T Trade

Główne amerykańskie indeksy giełdowe przedłużyły straty w czwartek, 3 listopada. Indeks S&P 500 znów zanotował w tym tygodniu stratę. Dziś wzrok inwestorów spoczywa na kluczowych danych o zatrudnieniu. W godzinach pre-marketu opublikowane zostaną raporty z rynku pracy. Szczególnie zainteresowanie kierowane jest na stopę bezrobocia oraz na Nonfarm Payrolls.

Indeksy przedłużają straty

W ostatni dzień tygodnia, piątek 4 listopada patrzymy na rynki akcji w USA. Wczoraj notowania głównych amerykańskich indeksów ponownie zaświeciły się na czerwono. Indeksy z Wall Street przedłużyły straty do czwartego dnia. W czwartek S&P 500 finalnie straciło 1,06%. Indeks Dow Jones 30 natomiast obniżył się o 0,46%.

Spółki pokazały zmienność

Spoglądając już na czwartkowe zachowanie spółek, pierwsze na co należy zwrócić uwagę to zmienność. Spółki indeksu S&P 500 pokazały, że potrafią wykonać duże przeloty cenowe. Aż jedenaście spółek odnotowało ponad 10% zmianę ceny. Co ciekawe, osiem z nich zarejestrowało stratę. Najwięcej, gdyż ponad 33% na kursie akcji straciło przedsiębiorstwo Lincoln National. Podobnie na wycenie straciła spółka Fidelity National Info (28,05% spadku). Po przeciwnej stronie najlepiej wypadła spółka Etsy, której akcje wzrosły o 14,27%.

Niebawem publikacje kluczowych danych

Dziś na godzinę 13:30 zaplanowano publikację kluczowych danych o zatrudnieniu w USA. Wzrok inwestorów spoczywać będzie właśnie na tych raportach. Jednocześnie do informacji rynkowej podana zostanie zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (Nonfarm Payrolls) oraz odczyt stopy bezrobocia. Zarówno dla rynków, jak i gospodarki USA są to najważniejsze dane z rynku pracy. Nie ulega wątpliwości, że najnowsze odczyty śledzić będą również bankierzy z Rezerwy Federalnej. Nie zabraknie również komentarzy urzędników z Białego Domu. Prawdopodobnie sytuację skomentuje sam prezydent – Joe Biden.

FP Markets

Punkt widzenia – zejście bez podbicia, S&P 500 nadbiło 3 700

Amerykański indeks spółek dużych zgodnie z oczekiwaniami postawił na kontynuację spadku. Zejście jednak wykonane zostało bez podbicia. Tak naprawdę rynek na południe skierował się jeszcze w przedsprzedaży. Po godzinie 15 rynek nadbił poziom 3 700. Chwile później, gdyż po rozpoczęciu sesji w USA indeks próbował wydostać się z niższych zakresów. To się poniekąd udało, lecz wzrosty spotkały się z przeszkodą. Wieczorem sprawa była już jasna i handel zakończył się w okolicach 3 720. Aktualnie w piątkowe południe rynek oscyluje przy 3 750. Dzisiejszy ruch uzależniony będzie od danych z rynku pracy.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek w pre-markecie, napędzony dobrymi danymi postawić może na wyjście powyżej poziomu 3 765 (TDP). Wówczas stabilizacja na tym zakresie determinowałaby kolejny impuls wzrostowy. Indeks S&P 500 ma sposobność powrócić dziś powyżej 3 800.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 04.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak wyjście powyżej 3 765 może być mylące. Szybki powrót ceny poniżej tego zakresu i re-test od dołu świadczyć będzie z korzyścią kontynuacji zejścia. Wówczas indeks skierowałby się na poziomy wczorajszych dołków.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 04.11.2022

Konkluzja

Dziś rynki mają szansę odbić. W znacznym stopniu wzrost determinować będą dane z rynku pracy. Te ostatnio nie zawodzą i dziś również okazać mogą się lepsze. Warto jednak będzie obserwować i wyczekiwać schematów na pewny ruch.

TSR : 3 957

TFR : 3 912

TDP : 3 865

TFS : 3 820

TSS : 3 770

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.