Wypowiedzi członków FED. Nasdaq 100 stracił 3,09%.

Indeks Nasdaq z mocnymi spadkami
J2T Trade

Dwóch członków zarządu FED wypowiadali się wczoraj dla amerykańskich mediów. Dziś z kolei przemawiać ma prezes Rezerwy Federalnej. Wtorkową sesję indeks Nasdaq 100 zamknął tracąc 3,09%.

Mocniejszy spadek

Główne amerykańskie indeksy giełdowe świeciły się wczoraj mocno na czerwono. Indeks Nasdaq 100 spadł o 3,09%. Wynik procentowy przełożył się na obniżenie kursu indeksu giełdowego o ponad 370 punktów. Była to kolejna sesja w czerwcu z tak odnotowanym poziomem zmienności. W tym miesiącu aż 5 razy indeks kończył dzień ze zmianą ceny powyżej 3%.

Spółki ze zmiennością

Mocny ruch indeksu spowodowany był głównie mocnymi spadkami wśród spółek. Dwie spółki straciły we wtorek powyżej 7%. Były to: Datadog oraz MercadoLibre. Odpowiednio obniżały one swoją wycenę: 7,49% i 7,29%. Główne komponenty też niemało traciły. Amazon zanotował spadek 5,14%. Stratne elementy Nasdaq 100 zdominowały indeks. Jedynie 4 spółki wczoraj zyskały. Wyróżnić należy Qualcomm, której akcje nabrały 3,48%.

Inwestorzy słuchają

We wtorek przemawiał m.in. prezes Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, John Williams. Williams udzielił wywiadu mediom. Na łamach CNBC* podano, że ów prezes ocenił ostatnią podwyżkę FED jako „dokładnie w porządku”. Prezes jednego z banków nie zdradził jednak jak dokładnie będzie głosował na lipcowym posiedzeniu.  Zdaniem Williamsa wzrost gospodarki USA będzie nieco niższy, jednak priorytetem jest schłodzenie inflacji.

FP Markets

Inwestorzy reagowali jednak na wypowiedź innego członka FED. Prezes Banku Rezerwy Federalnej w San Francisco, Mary Daly odniosła się do kwestii związanej z rynkiem pracy. Zdaniem Daly utrzymanie stabilności cen jest kluczowe, aby na rynku widoczny był powrót „pełnego zatrudnienia”. Mary Daly podczas wypowiedzi używała również słów nacechowanych negatywnie. Obecny poziom bezrobocia porównała Daly do tego, który towarzyszy recesji. Poziom inflacji natomiast został porównany do „pewnego zagrożenia”.

Punkt widzenia – quo vadis Nasdaq?

Amerykański indeks Nasdaq 100 podjął się realizacji scenariusza pobocznego. We wczorajszej analizie był nim scenariusz spadkowy. W związku z powyższym, tamten scenariusz zakładał: „Ruch spadkowy natomiast polegać będzie na odbiciu od poziomu TDP. Podbijanie do poziomu TDP i utrzymywanie się nieco poniżej tego zakresu będzie mogło świadczyć o negatywnych zamiarach. W myśl zasady impuls-korekta-impuls rynek rozpocznie ruch, z targetem na 11 880. Kluczowe założenie opiera się zatem na przekonaniu, że TDP nie zostanie wybite”.

Faktycznie rynek podbił do poziomu TDP i przez dłuższą chwilę oscylował na jego zakresie. Spoglądając na nieco niższe interwały, zobaczyć można że indeks jedynie chwilę (około 15 minut) znajdował się poniżej TDP. Rynek wczoraj aż trzy razy odbijał się od dołu od poziomu TDP, aż po godzinie 16, przy trzecim re-teście mocno spadł. Target został strzelony w nieco ponad godzinę, a rynek zszedł o wiele niżej.

Obecnie indeks znajduje się w rejonach ceny 11 600. Ze względu na wczorajszy mocny ruch i jego dzisiejszą kontynuację zmianie uległy poziomy wyznaczane na każdą z sesji.

Scenariusz główny – wzrostowy

Indeks miał wczoraj okazję do tego, aby osiągnąć wskazywany od poniedziałku target. Dziś za wzrostem rozglądać się będę, wówczas gdy poniższe założenia zostaną spełnione. Jako kluczowy poziom na dziś zakładam nowe TFS. W godzinach porannych rynek może oscylować poniżej niego jednak uważam, że nie zostanie on wybity od dołu. Powrót powyżej tego poziomu i utrzymywanie go może świadczyć o szukaniu pretekstu do wzrostów. Targetem będzie wówczas 11 800, ale z uwagi na specyfikację sesji rynek może dotrzeć nawet powyżej 11 900.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 29.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jeżeli jednak wyjście powyżej nowego TFS zostanie szybko zgaszone, będę przyjmował spadek. Po tak opisanym ruchu ponowne zejście poniżej TFS oznaczać będzie dla mnie potwierdzenie zależności spadkowej. Targetem w przypadku zejścia będzie nawet 11 400.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 28.06.2022

Konkluzja

Rynek wczoraj zrealizował scenariusz poboczny. Wspominałem wczoraj, że nie wykluczam jego realizacji. Dziś jednak czas aby rynek pokazał siłę wzrostów. Poniżej podaję nowe poziomy.

TTR : 12 553

TSR : 12 307

TFR : 12 084

TDP : 11 852

TFS : 11 625

TSS : 11 401

TTS : 11 185

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.