Wypowiedzi z Fed ciążą na rynkach. Nasdaq 100 spadł o 1,43%.

Indeks Nasdaq z mocnymi spadkami
J2T Trade

Poniedziałkową sesję technologiczny Nasdaq 100 zakończył na czerwonym terytorium. Zamknięcie giełd pokazało, że Nasdaq 100 ogólnie spadł o 1,43%. Inwestorzy na całym świecie reagowali na doniesienia z Chin. Na amerykańskich rynkach ciążyły również wypowiedzi ważniejszych członków z Fed. Jakie uwagi przedstawili bankierzy? Analiza technologicznego indeksu na wtorek, 29 listopada.

Indeks stracił najmniej

Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 rozpoczął nowy tydzień od spadku. Indeks przedłużył straty z poprzedniej sesji. W ogólnym rozrachunku notowania Nasdaq’a 100 spadły wczoraj o 1,43%. Warto dodać, że na Wall Street to właśnie ten indeks stracił najmniej.

Pinduoduo z wyróżnieniem

Spółki technologiczne w większości opowiedziały się wczoraj, w poniedziałek 28 listopada za spadkami. Najgorzej radziła sobie spółka Zoom Video, której akcje spadły o 5,05%. Jednak uwagę na siebie zwróciło chińskie przedsiębiorstwo wchodzące w skład Nasdaq’a 100 – spółka Pinduoduo. Firma opublikowała swoje wyniki finansowe, które przekroczyły szacunki rynkowe. Pinduoduo wyróżniło się pod względem procentowej zmiany, gdyż jego notowania wzrosły ogólnie 12,62%.

Rynki reagowały na słowa bankierów Fed

Wczoraj pojawiły się komentarze kilku członków Rezerwy Federalnej. Rynki zza oceanu reagowały na słowa bankierów Fed. Negatywne nastroje pojawiły się po słowach prezesa Banku Fed w St. Louis, Jamesa Bullarda. Urzędnik powiedział, że instytucja będzie musiała kontynuować podwyżki stóp procentowych w 2023 roku. Ponadto Bullard zauważył, że stopy osiągnąć mogą przedział 5-7%.

FP Markets

Natomiast prezes nowojorskiego Fedu, John Williams podkreślił, że Rezerwa Federalna ma jeszcze wiele do zrobienia, aby obniżyć inflację. Jednak w wypowiedzi Williamsa widać było przejaw optymizmu. Bankier zaznaczył, że roczna inflacja spadnie do przedziału 5-5,5% do końca bieżącego roku.

Wywiadu udzieliła również prezes Fed z Cleveland Loretta Mester. Na łamach Financial Times* podano, że urzędnik popiera jeszcze kilka podwyżek, pomimo ostatniego dobrego raportu inflacyjnego. Mester powiedziała mediom: „Musiałabym zobaczyć jeszcze kilka takich i więcej umiaru, a może nawet obniżkę cen usług podstawowych. I musimy też zobaczyć lepszą równowagę na rynku pracy”. Warto przypomnieć, że Mester nie będzie głosować na grudniowym posiedzeniu.

Punkt widzenia – nieco zabrakło po obu stronach

W poniedziałkowej analizie głównym ruchem określiliśmy wzrostowy. W takim rozwiązaniu zakładaliśmy: „Do czasu dzisiejszego otwarcia sesji amerykańskiej Nasdaq 100 może pokazywać zejście. Rynek skierować mógłby się w okolice poziomu 11 600. Wówczas w tych rejonach zebrana zostałaby siła popytowa, która potencjalnie wyciągnęłaby rynek powyżej 11 650. Następnie w rejonie 11 650 rynek mógłby postawić na stabilizację i budować wzrost. Możliwy dziś jest powrót do 11 800”.

Patrząc na rynek post factum, zauważyć można, że rynkowi zabrakło ruchu po obu stronach, aby zrealizować projekcję. Jednak pewne rzeczy należy zauważyć. Przede wszystkim rynek zbliżony ruch pokazał przed otwarciem giełd w USA. Rzeczywiście, zgodnie z założeniami, najpierw pojawiło się cofnięcie. Ono jednak sięgnęło okolic 11 620. Rynek obronił ten zakres i z niego wyciągnął cenę powyżej 11 650. Z tego obszaru generowany miał być wzrost do 11 800. Indeks dotarł najwyżej do 11 770.

Dziś, we wtorek 29 listopada po godzinie 13 notowania Nasdaq’a 100 oscylują nieco poniżej 11 650. Na co dziś zdecyduje się technologiczny indeks?

Scenariusz główny – wzrostowy

Tym razem indeks postawić może na pełne zejście do TDP (11 590). W tych okolicach rynek wyhamowałby spadek i zaczął budować ruch wzrostowy. Siły impulsowi wzrostowemu nadałoby przebicie zakresu średniej kroczącej SMA 55. Nasdaq ma szansę podbić do 11 800.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 29.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak zakres średniej okazać się może oporem dla rynku. Podbicie do tego zakresu wiązałoby się z zebraniem podaży. Na zasadzie przebicia 11 600 i re-teście tych rejonów od dołu rynek mógłby wykonać większy spadek. Notowania mogą cofnąć nawet do 11 450.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 29.11.2022

Konkluzja

Amerykański indeks technologiczny ma szansę wykonania ruchu wzrostowego. Dobrze byłoby, żeby ten ruch wykonany został po drobnym cofnięciu. Poziomy z wykresów nie uległy zmianie.

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

*Źródło: Financial Times

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.