FTSE 100 najgorzej w sierpniu. Wtorkowy raport Banku Anglii.

116
Inwestor analizujący wykresy
J2T Trade

Wtorek brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 zakończył poniżej kreski. FTSE 100 wypadło wczoraj, 30 sierpnia najgorzej w tym miesiącu. Bank Anglii (BoE) ujawnił raport dotyczący głównie kredytów bankowych. Dziś rynki akcji zamykają miesiąc. Co pokaże FTSE 100?

Notowania niżej o 0,88%

Indeks FTSE 100 wypadł wczoraj, jak dotąd najgorzej w sierpniu. Notowania brytyjskiego indeksu wylądowały w ogólnym rozrachunku niżej o 0,88%. Taki wynik przekłada się na spadek rzędu ponad 65 punktów. Przed ostatnią, dzisiejszą sesją w sierpniu indeks stracił w tym miesiącu 0,83%.

Centrica przewodzi spadkom

Notowana na londyńskiej giełdzie spółka Centrica wchodzi w skład indeksu FTSE 100 i jest jedną z jego ważniejszych składowych. Centrica wykazała wczoraj, 30 sierpnia najwyższą zmianę ceny spośród wszystkich komponentów FTSE 100. Jednocześnie Centrica przewodziła stronie spadkowej, notując obniżkę rzędu 6,59%. Spółek, które odnotowały we wtorek wzrost było zdecydowanie mniej. Na czele wzrostów stanęło przedsiębiorstwo Tui. Akcje tej spółki zyskały 3,53%.

Najnowszy raport BoE

W swoim najnowszym raporcie Bank Anglii (BoE) ujawnił, że liczba zatwierdzeń kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii nieznacznie wzrosła. Również wzrosła liczba zgód wydanych na remortgaging, czyli na pożyczki na spłatę kredytu hipotecznego. Co ciekawe wzrost kredytów konsumenckich wzrósł do 6,9% w lipcu, osiągając najwyższy poziom od marca 2019 roku.

FP Markets

Punkt widzenia – FTSE 100 sięga poziomu 7 330

Podczas wczorajszej analizy indeksu FTSE 100 podane zostały trzy projekcje. Patrząc kolejnego dnia, 31 sierpnia na wykres, zauważyć można, że projekcja spadkowa została wykonana. Treść dla zejścia brzmiała: „W przypadku scenariusza spadkowego uwaga rynkowa skupić się może wokół poziomu 7 410. Negacja kluczowego założenia z pierwszej możliwości wzrostowej, determinować będzie zejście. Każdorazowy re-test od dołu zakresu środowych dołków (oznaczone fioletową przerywaną linią) stanowić będzie podstawę dla zejścia. W takim układzie celem na dziś może być 7 350”.

Co prawda na realizację projekcji spadkowej trzeba było trochę poczekać. Rynek wczoraj najpierw wystrzelił do okolic TDP, czyli 7 470. Ten zakres udowodnił swoją istotność, gdyż rynek potraktował go, jako opór. Rynek z biegiem sesji tracił i chwile po godzinie 14 powrócił do poziomu 7 410. Re-test od dołu tego poziomu stanowić miał podstawę dla zejścia. Dokładnie od dołu przetestowany został poziom 7 410, co dobrze widać na niższych interwałach czasowych. Zakładany target został osiągnięty, a FTSE 100 finalnie sięgnął poziomu 7 330. Cena nieco odbiła i obecnie znajduje się w okolicach 7 365. Poziomy na dziś uległy obniżce.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek ma potencjał do tego, aby wykonać dziś ruch wzrostowy. Taki odbyć mógłby się w następujący sposób. Najpierw rynek wykonać może zejście w stronę ostatnich dołków. Jeżeli zakres ten zostanie utrzymany, siła popytowa ma potencjał, aby się poderwać. W takim przypadku celem dla rynku może być powrót powyżej 7 400.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 31.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Wydarzyć się może jednak tak, że rynek najpierw podejdzie w okolice zakresu średniej kroczącej SMA 55. Wówczas pobudzona zostanie siła podażowa, która ponownie przeważy nad rynkiem. Cena zejść będzie mogła z okolic średniej w stronę wczorajszych dołków.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 31.08.2022

Konkluzja

Brytyjski indeks giełdowy wykonuje ostatnio nieco ciekawsze ruchy. Dziś handel na FTSE 100 oprzeć może się na zachowaniu rynku wobec zakresu ostatnich dołków. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 31.08.2022

TSR : 7 602

TFR : 7 511

TDP : 7 420

TFS : 7 330

TSS : 7 237

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.