Wstępny odczyt PKB wyższy. Wall Street zielone w środę.

Wykres giełdowy
J2T Trade

Główne indeksy na Wall Street wylądowały na zielonym terytorium w środę. Amerykańskie indeksy zakończyły sesję wyraźnie wyżej. Najmniej zyskał Dow Jones 30. Notowania S&P 500 skoczyły aż o 3,09%. Rynki akcyjne reagowały m.in. na najnowsze dane z gospodarki. Optymizmu dodał wyższy wstępny odczyt PKB dla Stanów Zjednoczonych. Co czeka rynki dziś, w czwartek 1 grudnia?

Rynki na Wall Street w górę

Wczoraj zakończyły się zmagania spółek akcyjnych notowanych na nowojorskiej giełdzie (NYSE). Główne indeksy giełdowe z USA na koniec miesiąca pokazały solidne zyski. Najmniej z trójki indeksów na Wall Street zyskał Dow Jones 30. Notowania najstarszego indeksu wzrosły o 2,18%. W tym czasie indeks spółek dużych, czyli S&P 500 zyskało 3,09%.

Zarówno Dow Jones 30, jak i S&P 500 wykazały w listopadzie wzrost. Dla obu indeksów był to drugi z rzędu miesiąc zysków. Odpowiednio Dow Jones 30 i S&P 500 zyskały 5,67% i 5,38%.

Duże spółki pewne zysków

Składowe indeksu S&P 500 opowiedziały się wczoraj w przeważającej większości za wzrostami. Spółki tworzące duży indeks były pewne zysków. Największy procentowy skok notowań przypadł firmie Estee Lauder. Akcje tego przedsiębiorstwa wzrosły o 9,70%. Zaledwie kilkanaście spółek straciło. Najgorzej poradziło sobie NetApp, którego notowania spadły o 5,82%.

FP Markets

PKB wyższe niż zakładano

Jak wynika z wczorajszych szacunków, gospodarka Stanów Zjednoczonych wzrosła o 2,9% w trzecim kwartale 2022 roku. Odczyt pokazał, że PKB okazało się wyższe, niż zakładano. W raporcie wyjaśniono, że najnowsze dane „odzwierciedlały rewizje w górę wydatków konsumpcyjnych i inwestycji trwałych niezwiązanych z mieszkaniem”.

Mocny spadek miejsc pracy

Krajowy raport o zatrudnieniu ujawnił wczoraj, że liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym w USA wzrosła o 127 tysięcy miesięcznie. Tym samym odnotowany został mocny spadek miejsc pracy, gdyż w październiku wzrost wyniósł 239 tysięcy. Biuro statystyczne zamieściło komentarz do raportu. Zauważono w nim: „punkty zwrotne mogą być trudne do uchwycenia na rynku pracy, ale nasze dane sugerują, że zacieśnianie przez Rezerwę Federalną ma wpływ na tworzenie miejsc pracy i wzrost płac”.

Z kolei Biuro Statystyki Pracy podało, że otwarte miejsca pracy w październiku zmniejszyły się o 353 tysiące w porównaniu z poprzednim miesiącem. Badanie nazywane JOLTS ujawniło, że liczba zatrudnionych nie zmieniła się znacząco.

Dziś inwestorów czeka kolejny raport dotyczący rynku pracy w USA. W godzinach pre-marketu podany zostanie cotygodniowy odczyt liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Oczekiwanie na czwartkowe dane

Wyżej wspomnieliśmy już o części czekających dziś publikacji danych. Również czwartkowe raporty mogą wpłynąć na zachowanie inwestorów. W pre-markecie rynkowi uczestnicy dowiedzą się, jak kształtuje się indeks cen wydatków konsumpcyjnych (PCE). Do informacji publicznej podana zostanie również informacja o wydatkach osobistych w październiku. W godzinach amerykańskiej sesji natomiast inwestorzy dowiedzą się o sytuacji wskaźnika ISM dla przemysłu.

Punkt widzenia – notowania S&P 500 podeszły pod 4 100, dziś przebicie?

Notowania amerykańskiego indeksu S&P 500 wyskoczyły wczoraj wieczorem w górę i podeszły pod 4 090. Niewiele zatem zabrakło, aby sięgnąć 4 100. Dziś od rana notowania indeksu spółek dużych utrzymują się na wyższych zakresach. Przed godziną 12 S&P oscyluje przy 4 080. Czy przebicie 4 100 pojawi się dziś?

Scenariusz główny – wzrostowy

W najbliższych godzinach indeks S&P 500 może kontynuować wzrost. Jednak najpierw ma szansę pojawić się zejście. Takie polegałoby na cofnięciu w okolice 4 060 celem potwierdzenia tych rejonów, jako wsparcia. Na zasadzie szybkiego odbicia, rynek rozpocząłby impuls wzrostowy. Przełamanie wczorajszych szczytów nadałoby tempa wzrostom. Celem na dziś byłyby rejony 4 120.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 01.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Natomiast rynek od razu może zbliżyć się do wczorajszych szczytów. Wówczas warto będzie przyglądać się temu, czy pojawi się podaż. Rynek wówczas mógłby na zasadzie mylącego ruchu nadbić poziom 4 100 i szybko cofnąć do 4 060. Z tego miejsca indeks szukałby kolejnej okazji do wzrostu. Istniałaby wówczas szansa powrotu do 4 020.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 01.12.2022

Konkluzja

Amerykański indeks spółek dużych również dziś reagować może na wczorajsze doniesienia. Inwestorzy dziś oczekiwać będą na dalsze raporty gospodarcze. Poziomy aktualne na dziś znajdują się poniżej.

TSR : 4 110

TFR : 4 060

TDP : 4 015

TFS : 3 970

TSS : 3 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.