Wskaźnik Waddah Attar Explosion – jak działa i co potrafi?

Strategie Day Trading

Każdy miłośnik analizy technicznej z pewnością podczas swojej przygody z tradingiem korzystał z wielu wskaźników. Niektóre doskonale się sprawdziły, dzięki czemu trafiły do stałego zestawu narzędzi i nie wyobraża sobie codziennego tradingu bez korzystania z nich. Inne nie okazały się już tak przekonujące i z tego powodu porzucili eksperymenty nad nimi.

Warto pamiętać, iż wskaźniki nie są do końca uniwersalne. Wszelkiego rodzaju oscylatory i indykatory sprawdzają się na odmiennych aktywach i różnych interwałach czasowych.

Jeden z ciekawszych, lecz bezdyskusyjnie niszowych wskaźników nosi budzącą wyobraźnię nazwę Waddah Attar Explosion. Jak działa i czym charakteryzuje się ten indykator? Przekonamy się poniżej:

Waddah Attar Explosion – podstawowe informacje

Zacznijmy od tego, że Waddah Attar to imię i nazwisko tradera specjalizującego się w tworzeniu nieskomplikowanych wskaźników, które mają pomóc w identyfikacji aktualnego trendu.

Wskaźnik Waddah Attar Explosion jest zbudowany w oparciu o cenę i może być łatwo wykorzystany przez tradera w celu dokładnego określenia kierunku, w który zmierza rynek i znalezienia dogodnej okazji do otwarcia pozycji. Ponadto, Waddah Attar Explosion ma nam wskazywać kluczowe momenty rozpoczęcia silnego impulsu jak i jego zakończenia.

Handlując przy użyciu indykatora Waddah Attar Explosion korzystamy z bardzo niskich interwałów czasowych – czyli wykresów M5, M15 i M30. Wskaźnik ten może być wykorzystywany do handlu w zasadzie na wszystkich instrumentach inwestycyjnych, o ile tylko występuje na nich odpowiednia zmienność.

Wejście w pozycję

Long

Handel za pomocą indykatora Waddah Attar Explosion nie jest zbyt skomplikowany. Konkretnie, zlecenie kupna na otwarciu świecy następującym po przebiciu od dołu linii sygnalnej (zaznaczonej kolorem niebieskim) wskaźnika przez zielony słupek.

Przykład:

Wskaźnik Waddah Atar Explosion

Mamy tutaj wejście zgodne z wyżej opisanym warunkiem, cena otwarcia: 14 355 (należy doliczyć koszty spreadu).

Short

Analogicznie, zlecenie sprzedaży składamy na otwarciu świecy następującym po przebiciu od dołu linii sygnalnej (zaznaczonej kolorem niebieskim) wskaźnika przez czerwony słupek.

Przykład:

Wskaźnik Waddah Attar Explosion

Powyższe wejście zgodne z opisanym warunkiem, cena otwarcia: 14 371.

Wyjście z pozycji

Handel na podstawie wskaźnika Waddah Attar Explosion nie wykorzystuje sztywnego poziomu Take Profit. Natomiast Stop Loss powinien znajdować się:

  • Na minimum poprzedzającej świecy w przypadku pozycji długiej
  • Na maksimum poprzedzającej świecy w przypadku pozycji krótkiej.

Pozycję – zarówno long jak i short – zamykamy natomiast, gdy słupek znów zamknie się poniżej linii sygnalnej.

Przykład long

Przykład zamknięcia pozycji długiej:

Wskaźnik Waddah Attar Explosion

Stop Loss znajdował się na poziomie 14 334, a pozycję należało zamknąć po cenie 14 471.

Przykład short

Przykład zamknięcia pozycji krótkiej:

Wskaźnik Waddah Attar Explosion

Stop Loss znajdował się na poziomie 14 396, a pozycję należało zamknąć po cenie 14 305 (należy doliczyć koszty spreadu).

Wnioski

Podsumowując Waddah Attar Explosion to interesujący wskaźnik, który może okazać się naprawdę użyteczny dla scalperów i day traderów. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że zdarza mu się generować stosunkowo dużą ilość fałszywych sygnałów – według przeprowadzonych testów jedynie 60% z nich pozwala na wygenerowanie zysku.

Dlatego warto połączyć korzystanie z Waddah Attar Explosion z innym indykatorem momentum, który będzie wartościowym uzupełnieniem naszej strategii. Drugi oscylator również będzie miał za zadanie generować wejścia, dzięki czemu uzyskamy podwójne potwierdzenie, że powinniśmy otworzyć pozycję. Jednocześnie odpadną nam zatem sygnały, które prawdopodobnie nie wygenerują zysku.

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.