Wpływ chińskiej polityki zero Covid na międzynarodowe rynki finansowe

Polityka zero Covid w Chinach
J2T Trade

Przedstawicielka chińskiej komisji zdrowia Hu Xiang oświadczyła w sobotę, że Chiny będą w dalszym ciągu stosować strategię “dynamicznego zerowania” ognisk zakażeń koronawirusem.

Oznacza to, że w Państwie Środka wciąż całe miasta zamykane są w lockdownach, miliony mieszkańców poddawane są przymusowym badaniom i kwarantannom, a przy wejściu do miejsc publicznych trzeba okazywać “kody zdrowia” w aplikacjach śledzących.

Dla przykładu, w bardzo istotnym gospodarczo Kantonie na południu Chin w sobotę na co najmniej trzy dni lockdownem objęto zamieszkaną przez około 1,8 miliona osób dzielnicę Haizhu.

Jak prowadzona konsekwentnie przez Chiny polityka “zero Covid” wpływa na światowe rynki finansowe i kapitałowe? Przekonamy się poniżej:

FP Markets

Chińska gospodarka u progu recesji przez politykę zero Covid Polityka zero Covid w Chinach

Spowolnienie gospodarcze w Państwie Środka rozpoczęło się już w marcu, gdy władze w kilkudziesięciu miastach w kraju wprowadziły lockdowny w związku z pandemią COVID-19. Objawia się ono spadkiem produkcji, zatrudnienia i nowych zamówień, a także ogólnie koniunktury w przemyśle. Co gorsza, oczekiwane ożywienie gospodarcze, po zakończeniu lockdownów w maju, najpierw utknęło w martwym punkcie, a następnie nawet odwróciło się w lipcu.

Warto też dodać, że kolejnym skutkiem polityki “zero Covid” jest spadek zapotrzebowania na energię, a przez to także i na gaz. W ujęciu rocznym już dziś przewiduje się, że będzie to spadek zaledwie o 1%.

Równocześnie jednak, jest to pierwszy spadek od 20 lat. Co więcej, Chiny przypuszczalnie oddadzą też status lidera w imporcie LNG Japonii, która to stara się uniezależnić jak najmocniej od wszelkiej współpracy gospodarczej z Rosją.

W konsekwencji, dziś analitycy prognozują, że PKB w Chinach w 2022 roku wyniesie mniej niż 3% – czyli tylko nieznacznie więcej niż w naznaczonym pandemią COVID-19 2020 roku. Poprzednim słabszym rokiem był natomiast dopiero 1976.

Jak polityka zero Covid w Chinach odbija się na światowych rynkach?

Nie jest żadną tajemnicą, że Chiny są uznawane za fabrykę świata. Z tego powodu problemy tego kraju szybko rozlewają się na pozostałe państwa i zyskują znaczenie globalne. Chińska polityka “zero Covid” i lockdowny, które cały czas mają miejsce, oznaczają zatem wstrzymywanie produkcji, co prowadzi do przerwania łańcuchów dostaw oraz problemów z zaopatrzeniem w chińskie produkty i surowce na całym świecie.

A ograniczenie eksportu z Chin bez wątpienia wpływa na wszystkie największe światowe gospodarki, a także oczywiście bezpośrednio na wyniki finansowe największych spółek notowanych na amerykańskich i europejskich parkietach giełdowych. Ponadto, spowolnienie chińskiej gospodarki zmniejsza popyt na surowce, zwłaszcza na ropę, gaz, stal czy miedź. Chiny i rynki finansowe

Jak zatem widzimy, chińska polityka “zero Covid” skutecznie destabilizuje globalne rynki finansowe – i to w okresie, gdy dodatkowo muszą one się zmagać z innymi bardzo poważnymi problemami gospodarczymi, takimi jak galopująca inflacja, kryzys energetyczny czy konsekwentne zacieśnianie polityki monetarnej przez największe banki centralne.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.