Wojna na Ukrainie atakuje kryptowaluty! – Ethereum 7,8% w dół, Litecoin najtańszy od 2020

681
Załamanie kursu rozbija Bitcoina
J2T Trade

Atak Rosji na Ukrainę odcisnął swoje piętno na większości globalnych rynków. Najmocniej tracą ryzykowna instrumenty finansowe takie jak akcje spółek technologicznych czy kryptowaluty. Inwestorzy w panice pozbywają się tych aktywów, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na ich kursy – zwłaszcza, gdy mowa o altcoinach. Jak przedstawia się więc obecnie sytuacja na rynku kryptowalut? Zacznijmy od Bitcoina:

Bitcoin poniżej 36 000 USD

Środową sesję Bitcoin zakończył z ceną nieznacznie powyżej 37 200 USD. Dziś w godzinach porannych jego wartość spadła nawet poniżej 34 400 dolarów. Następnie miało miejsce jednak pewne odreagowanie i w momencie pisania tego tekstu kurs BTC znajduje się w okolicach 35 500 USD. Tegoroczne minima nie zostały więc pokonane – 24 stycznia cena znalazła się bowiem poniżej 33 tysięcy dolarów.

Wydaje się jednak, że niedźwiedzie nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Na rynku wciąż mamy do czynienia z ewidentną panika i dalsze przeceny najsłynniejszej kryptowaluty wcale nie są wykluczone. Byki za wszelką cenę muszą zatem starać się utrzymać wsparcie zlokalizowane na poziomie 34 400 USD. Po jego wybiciu może dojść do kolejnej potężnej fali spadków.

FP Markets

Ethereum traci 7,8%

Gorzej od Bitcoina wygląda sytuacja na rynku altcoinów. Najistotniejszy z nich – Ethereum, zakończyło środową sesję po kursie 2580 USD. Dziś w godzinach porannych cena ETH spadła do 2300 dolarów. Następnie w przypadku tej kryptowaluty również miało miejsce pewne odreagowanie i w chwili pisania tego tekstu Ethereum kosztuje około 2380 USD. Tegoroczne minima nie zostały więc pokonane – 24 stycznia cena znalazła się bowiem nieznacznie poniżej 2160 dolarów.

Vitalik Buterin krytycznie o działaniach Putina

Założyciel Ethereum Vitalik Buterin, który przeżył pierwsze sześć lat swojego życia w rosyjskim Kołominie, zatweetował przed godziną piątą rano, że jest bardzo zdenerwowany decyzją Putina, aby porzucić możliwość pokojowego rozwiązania sporu z Ukrainą i zamiast tego pójść na wojnę. Uważa, że to zbrodnia przeciwko narodowi ukraińskiemu i rosyjskiemu. Następnie dodał, że Ethereum jest neutralne, on jednak nie jest.

Co dalej z ETH?

Podobnie jak w przypadku Bitcoina, nie powinno się zakładać, że to już koniec wyprzedaży. Na rynku wciąż mamy do czynienia z niepewnością i nie można wykluczać, że niebawem zobaczymy nowe tegoroczne minima. Byki za wszelką cenę muszą zatem starać się utrzymać wsparcie zlokalizowane na poziomie 2300 USD. Po jego wybiciu może dojść do kolejnej potężnej fali spadków.

Wykres ETH

Litecoin najtańszy od 2020 roku

Jeszcze bardziej dramatycznie wygląda sytuacja w przypadku Litecoina. Środową sesję ta kryptowaluta zakończyła po kursie 105.36 USD. Dziś w godzinach porannych cena LTC spadła do 91.40 dolara. To najniższa wartość od połowy grudnia 2020 roku! Następnie w przypadku tej kryptowaluty również miało miejsce pewne odreagowanie i w chwili pisania tego tekstu Litecoin kosztuje nieznacznie ponad 94 USD.

Nic jednak nie wskazuje, że to koniec przecen. Dopóki cena LTC będzie znajdować się poniżej 100 dolarów należy zakładać, że do niedźwiedzie mają przewagę na rynku i nie wolno ich lekceważyć.

Wykres LTC

Atak Rosji na Ukrainę

W czwartek przed godziną 4 rano prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, której celem jest „demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy”. Wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni. Putin oświadczył, że do Rosji „z prośbą o pomoc zwróciły się republiki Donbasu”, czyli tak zwane. republiki ludowe powołane przez separatystów na wschodzie Ukrainy. Tym samym rozpoczęła się wojna w Ukrainie, a rosyjskie siły rozpoczęły atak na ukraińskie miasta i obiekty w całym kraju.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.