FTSE 100 ogólnie płaskie. Wielka Brytania w obliczu kryzysu.

J2T Trade

Rynki w Europie zamknęły się wyżej we wtorek. Jednak brytyjskie FTSE 100 było ogólnie płaskie. Notowania indeksu w ogólnym rozrachunku się nie zmieniły. Wczoraj nowy premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak zauważył, że kraj stoi w obliczu kryzysu. Co jeszcze wiemy po pierwszym przemówieniu nowego brytyjskiego premiera? Analiza indeksu FTSE 100 na środę, 26 października.

Wtorek bez zmian dla FTSE 100

Londyńskie FTSE 100 wtorkową sesję zakończyło tak naprawdę bez zmian. Indeks zamknął się płasko przy wzrostach pozostałych rynków akcyjnych w Europie.

Spółki indeksu za wzrostami

Spółki tworzące indeks FTSE 100 opowiedziały się wczoraj w zdecydowanej większości za wzrostami. Na czele zyskujących składowych stanęła spółka Segro. Notowania tego przedsiębiorstwa wzrosły we wtorek finalnie o 7,09%. Warto dodać, że po stronie zyskownych spółek notowana była ogólnie wyższa, procentowa zmiana ceny. Jednak jedna stratna spółka się wyróżniła. Akcje HSBC spadły o 6,83%.

Sunak przemawia w Wielkiej Brytanii

Brytyjski premier Rishi Sunak zauważył w swoim pierwszym wystąpieniu na tym stanowisku, że Wielka Brytania stoi w obliczu „głębokiego kryzysu gospodarczego”. Z tego powodu nowy premier i współpracownicy zamierzają doprowadzić do „stabilności gospodarczej”.

FP Markets

Ponadto Sunak zaznaczył, że jego urząd rozpoczyna się w czasie, gdy „pokłosie COVID wciąż się utrzymuje”. Nie brakowało słów na temat wojny na Ukrainie. Zdaniem nowego premiera, konflikt „zdestabilizował rynek energetyczny i łańcuch dostaw”. Jednak Rishi Sunak zapowiedział, że pomimo czekających trudnych decyzji, „praca zaczyna się natychmiast”.

Punkt widzenia – FTSE 100 bez życia we wtorek

Patrzymy już na zachowanie indeksu FTSE 100 z perspektywy wykresu. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że miał kilka „przebłysków”. Pojawiły się one jednak po rozpoczęciu sesji europejskiej oraz w po otwarciu giełdy w USA. Z rana rynek postawił na zejście, przebił się przez średnią i sięgnął okolic 6 950. Wówczas pozytywne nastroje inwestorów zza oceanu wpłynęły na brytyjski indeks. FTSE 100 zaczęło odrabiać straty i powróciło do poziomów z rana. Obecnie (przed godziną 7 rano) indeks oscyluje nieco poniżej 7 020.

Scenariusz główny – wzrostowy

Paliwo dla wzrostów, jeszcze się nie wyczerpało. Dziś, w środę 26 października rynek ma sposobność do generowania podejścia. Takie wyglądać może następująco. W dalszym ciągu dla rynku miejscem rozpoczęcia wzrostu mają szansę być okolice 7 000. To ten rejon warto poddać obserwacji, w szczególności pod względem nastawienia kupujących. Pewnym ruchem rynek mógłby wynieść notowania powyżej 7 090.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 26.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak należy się również liczyć z innym wariantem. Zejście poniżej poziomu 7 000, a następnie re-test tego zakresu od dołu, determinowałby spadek. Potencjalnym celem dla rynku jest 6 900.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 26.10.2022

Konkluzja

Sytuacja na indeksie FTSE 100 nie zmienia się względem poprzedniego dnia. Również dziś punktem odniesienia może być poziom 7 000. Poziomy rozpisane zostały poniżej.

TSR : 7 090

TFR : 7 000

TDP : 6 910

TFS : 6 820

TSS : 6 730

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.