Większość giełd w Zatoce Perskiej na czerwono z powodu obaw o wzrost stóp w USA

Spadki na Saudi Stock Eschange
J2T Trade

Rynki akcji krajów Zatoki Perskiej zakończyły miniony tydzień silnymi spadkami. Ostatnie sesje na rynku zdominowały obawy związane z jastrzębimi sygnałami ze strony Amerykańskiej Rezerwy Federalnej, zapowiadające coraz bardziej zdecydowane podwyżki stóp procentowych.

Jastrzębie sygnały Fed korygują oczekiwania inwestorów w Zatoce Perskiej

Pod koniec minionego tygodnia globalnie wybrzmiewały także echa serii wypowiedzi amerykańskich bankierów centralnych. Szef Rezerwy Federalnej z Richmond Thomas Barkin stwierdził po południu, że Fed „zrobi wszystko co konieczne”, żeby opanować inflację, nawet jeżeli będzie się to wiązać z recesją gospodarczą.

Barkin dodał również, że popiera wyprzedzające (front-loading) podwyżki stóp, gdyż kluczowym zadaniem Fed jest obecnie jak najszybsze osiągnięcie celu inflacyjnego w wysokości 2%.

Szef Rezerwy Federalnej z St. Louis – James Bullard ponowił natomiast swój apel o podwyżkę stóp procentowych w kolejnym miesiącu aż o 75 punktów bazowych. Także Neel Kashkari z Rezerwy Federalnej z Minneapolis wzywa do szybkiego opanowania inflacji.

FP Markets

Indeksy giełdowe zaczęły się przeceniać

W reakcji na doniesienia ze Stanów Zjednoczonych, w ostatnie dwie sesje najważniejsze indeksy giełdowe Zatoki Perskiej – po wielu tygodniach wzrostów – zaczęły niespodziewanie tracić.

Dla przykładu najistotniejszy indeks regionu, w którego skład wchodzi 30 największych spółek notowanych na giełdzie w Arabii Saudyjskiej – MSCI Tadawul 30, najpierw stracił w czwartek 0,3%, a następnie niedzielę – ponad 0,6%. Dziś na tym rynku dominują natomiast zmienne nastroje.

Wykres indeksu MSCI Tadawul 30

Z kolei główny indeks giełdy w Dubaju – DFMGI stracił najpierw w czwartek ponad 0,7%, a następnie w piątek kolejne 0,4%. Ponadto, dziś spadki na tym indeksie są kontynuowane.

Wykres indeksu DFMGI

Co dalej?

Uwaga światowych rynków finansowych w przyszłym tygodniu ogniskować się będzie na przebiegu dorocznego sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole (25-27 sierpnia), gdzie w piątek o godzinie 16:00 czasu polskiego prezes Federalnej Rezerwy Stanów Zjednoczonych Jerome Powell wygłosi pierwsze po wakacyjnej przerwie publiczne przemówienie.

Rynek szukać będzie w wystąpieniu wskazówek jak mocno zdeterminowany jest Fed do obniżenia inflacji w Stanach, a tym samym, czy rzeczywiście na najbliższym posiedzeniu Fed we wrześniu możliwa jest trzecia z rzędu podwyżka o 75 punktów bazowych.

Z całą pewnością, każde słowo prezes Federalnej Rezerwy Stanów Zjednoczonych dotyczące dalszej polityki monetarnej USA znacząco wpłynie na rynki kapitałowe na całym świecie – także te w Zatoce Perskiej.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.