Ważne chwile w Wielkiej Brytanii. FTSE 100 drobnie zyskuje.

London
J2T Trade

W ostatnich dniach wiele działo się w rządzie Wielkiej Brytanii. W tym kraju obecnie ważą się losy premier Liz Truss. Jednak problemy w parlamencie pokazują, jak ważne, a zarazem trudne chwile przeżywa Wielka Brytania. Przyjrzyjmy się również temu, co wydarzyło się na brytyjskim indeksie FTSE 100. W piątek, 14 października FTSE 100 drobnie zyskało. Co czeka londyński indeks giełdowy w nowym tygodniu?

Pozytywny akcent na koniec tygodnia

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 od strat rozpoczął ubiegły tydzień handlowy (10.10-14.10). Dopiero w czwartek rynek przerwał stratną passę. Pozytywny akcent pojawił się zatem na koniec tygodnia. W piątek, 14 października FTSE 100 drobnie zyskało. Notowania indeksu tego dnia wzrosły w ogólnym rozliczeniu o 0,12%. Cały miniony tydzień handlowy zakończył się stratą rzędu 1,89%. 

Więcej zielonych w piątek

Patrzymy już na piątkowe zachowanie spółek tworzących indeks giełdowy FTSE 100. Na pierwszy rzut oka zauważyć można, że więcej spółek tego dnia zyskało. W piątek najlepiej po stronie zielonych komponentów wypadła spółka Ocado. Kurs akcji tej spółki wzrósł o 4,82%. Natomiast na czele stratnych składowych stanęła spółka Fresnillo, której akcje spadły o 3,57%.

Ważne chwile dla rządu Wielkiej Brytanii

Kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii, Kwasi Kwarteng w miniony piątek złożył rezygnację na ręce premier. Odejście z funkcji pojawia się na krótko po ogłoszeniu „Planu Wzrostu”. Przyczyną odejścia miała być zmiana środowiska gospodarczego właśnie po ogłoszeniu nowego programu. Nowym kanclerzem skarbu mianowany został Jeremy Hunt.

FP Markets

Jednak ważne chwile rozgrywają się również dla szefowej rządu Wielkiej Brytanii – premier Liz Truss. Ostatnio BBC podało, że grupa starszych konserwatystów zażąda odwołania Truss ze stanowiska premiera. Zawirowania w parlamencie dodają pojawiające się doniesienia o konieczności przeprowadzenia wyborów powszechnych. Teraz obecna premier Liz Truss walczy o przetrwanie. Torysi zaś znajdują się pod presją, a rząd Wielkiej Brytanii wydaje się nieco sparaliżowany.

„Silniejsza odpowiedź” w listopadzie

Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey zwrócił w sobotę uwagę na podstawowe przyczyny inflacji w Wielkiej Brytanii. Presja inflacyjna w kraju może uzasadniać ostrzejsze posunięcia banku centralnego w sprawie stóp procentowych, niż wskazywały na to sierpniowe projekcje. W listopadzie konieczna może być „silniejsza odpowiedź”.

Punkt widzenia – podaż trzyma rynek

W czwartek, 13 października indeks FTSE 100 po gwałtownym spadku spowodowanym odczytem inflacji w USA, zaczął odrabiać. Wzrost kontynuowany był do piątkowej sesji amerykańskiej. Wówczas podaż pokazała, że trzyma rynek i cena skutecznie powróciła poniżej 6 850. Poniżej tego poziomu handel rozpoczyna się również dziś, w poniedziałek 17 października.

Scenariusz główny – wzrostowy

Jakby nie patrzeć indeks ma dobrą okazję do tego, aby wykonać dziś podejście. Takie mogłoby wyglądać w następujący sposób. Powrót rynku powyżej zakresu średniej kroczącej SMA 55 i stabilizacja na tym zakresie stanowić będą o przesłankach dla wzrostu. Bazą dla podejścia będzie strefa wyznaczona przez poziom TDP (6 850) oraz zakres średniej. Re-test od góry tego obszaru stanowić będzie o potencjale sięgnięcia nawet 6 940.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 17.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Natomiast jeżeli cena podbiłaby do zakresu średniej i szybko cofnęła poniżej 6 850, warto będzie przypuszczać następujące. Każdorazowy re-test od dołu poziomu TDP determinować będzie zejście do 6 770.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 17.10.2022

Konkluzja

Rynki akcji wchodzą w nowy tydzień handlowy października. Istnieje dziś dobra okazja do tego, aby indeks podbił. Czy rzeczywiście na taki ruch zdecydują się inwestorzy z londyńskiego parkietu? Poniżej rozpisane poziomy na dzień 17.10.2022.

TSR : 7 034

TFR : 6 943

TDP : 6 850

TFS : 6 761

TSS : 6 668

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.