Warszawska Giełda Towarowa S.A.

J2T Trade

Warszawska Giełda Towarowa Spółka Akcyjna, czyli WGT S.A. powstała w 1995 roku, jako spółka akcyjna, której głównym przedmiotem działalności było prowadzenie giełdy towarowej. Jest jednym z niewielu podmiotów w Polsce, który umożliwia zawieranie transakcji terminowych.

Obecnie rynek, na którym działa WGT S.A. dzieli się na trzy sektory: towarowy – obejmujący rynek spot oraz rynek towarowy na produkty rolne, krótkoterminowych stóp procentowych – obejmujący kontrakty na WIBOR 1M i 3M oraz rynek walutowy – obejmujący kontrakty oraz opcje na waluty. Kontrakty futures na waluty i opcje na kontrakty futures na waluty cieszące się największym zainteresowaniem oparte są o pary USD/PLN, EUR/PLN, CHF/PLN, USD/EUR.

Historia WGT S.A.

Pierwotnym celem Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. było pośredniczenie w handlu produktami rolnymi na polskim rynku. Niemniej jednak już od momentu uruchomienia giełdy tworzone były zasady i reguły działalności giełdy na rynku terminowym. Rozwiązania były opracowywane nie tylko z dużym udziałem polskich inwestorów (co było bardzo dobrym pomysłem, ponieważ giełda jest przecież tworzona dla inwestorów), ale również ze specjalistami zagranicznymi z bardzo dużym doświadczeniem związanym z giełdami terminowymi – specjalistami z chicagowskiej giełdy futures i opcji, czyli założonej niemal 150 lat wcześniej Chicago Board of Trade, która była wówczas największą na świecie giełdą terminową oraz partnerami z londyńskiej giełdy LIFFE (London International Financial Futures and Options Exchange).

Pierwsze kontrakty terminowe wprowadzono do obrotu na WGT S.A. 20 stycznia 1999 roku. Były to kontrakty na dolara amerykańskiego oraz markę niemiecką, która trzy miesiące później, w kwietniu 1999 roku zastąpiona została przez euro.

FP Markets

W momencie powstania Warszawskiej Giełdy Towarowej SA głównym akcjonariuszem spółki była Fundacja na Rzecz Giełdy Paszowo – Zbożowej, ale 5 lat później w roku 2000, nastąpiło rozproszenie akcjonariatu. Do grona akcjonariuszy dołączyło wiele banków i duża grupa przedsiębiorstw z branży rolno – spożywczej.

Kolejny kamień milowy postawiony został w 2001 roku, kiedy to na WGT S.A. wprowadzono możliwość handlu towarami rolnymi przez Internet. Zmiana ta istotnie wpłynęła nie tylko na wzrost zainteresowania towarami rolnymi na rynku giełdowym, ale także na popularność rynku instrumentów pochodnych. W związku ze skokiem zainteresowania Warszawska Giełda Towarowa S.A. wprowadziła wiele nowych produktów. W 2002 roku wprowadzone zostały kontrakty na skarbowe obligacje 2, 5 i 10 letnie. W 2003 roku dodano także możliwość handlu kontraktami opartymi o waluty, wśród których był eurodolar, korona czeska, frank szwajcarski oraz para euro z forintem węgierskim.

W 2005 roku utworzone zostały dwie nowe spółki: e-WGT S.A. oraz Izba Rozliczeniowa WGT S.A. E-WGT S.A. to działająca w ramach grupy WGT S.A. Internetowa Giełda Rolna, która organizuje obrót towarami na platformie przetargowej oraz transakcyjnej. Producenci rolni oraz przedsiębiorcy, którzy chcą kupić lub sprzedać towar za pośrednictwem e-WGT S.A. mogą to zrobić samodzielnie, pod warunkiem spełnienia kilku wymogów formalnych lub mogą skorzystać z usług Publicznych Członków e-WGT S.A. Zadaniem spółki jest więc pośrednictwo w sprzedaży fizycznych towarów pochodzenia rolnego.

Izba Rozliczeniowa WGT S.A. zajmowała się rozliczaniem transakcji zawieranych na rynku kontraktów futures i opcji. Później w skład grupy WGT S.A. weszła również Izba Rozrachunkowa Polskiego Rynku Terminowego S.A. – instytucja finansowa, która przejęła obowiązki od Izby Rozliczeniowej WGT S.A., gwarantuje i rozlicza transakcje na kontrakty futures dla WGT S.A. oraz transakcje towarowe zawierane na platformie internetowej e-WGT.


EkonomistaEkonomista radzi:

Handel towarami przez wiele stuleci był domeną intytucji i zamożnych inwestorów. Dzięki kontraktom CFD każdy z inwestorów może spróbować swoich sił w handlu na złocie, srebrze czy ropie naftowej. Zarejestruj bezpłatne demo i przekonaj się sam, czy handel na towarach jest dla Ciebie.


Instrumenty na Warszawskiej Giełdzie Towarowej S.A.

Obecnie inwestorzy działający na Warszawskiej Giełdzie Towarowej mają do dyspozycji instrumenty oparte na parach USD/PLN, EUR/PLN, CHF/PLN, EUR/USD, JPY/PLN, GBP/PLN, NOK/PLN, SEK/PLN, EUR/CHF, EUR/CZK, EUR/GBP, EUR/HUF, EUR/JPY, EUR/NOK, EUR/SEK, USD/CAD, USD/CHF, USD/JPY, USD/NOK, USD/SEK, AUD/USD, GBP/USD, AUD/CAD, AUD/CHF, AUD/JPY, AUD/NZD, CAD/CHF, CHF/HPY, EUR/AUD, EUR/CAD, EUR/NZD, GBP/AUD, GBP/CAD, GBP/CHF, GBP/JPY, NZD/JPY oraz NZD/USD, jak również oparte na WIBOR 1M i WIBOR 3M, obligacjach 2, 5 i 10 letnich oraz na pszenicy konsumpcyjnej i pszenicy paszowej.

Krytyka WGT

Warszawska Giełda Towarowa S.A. była zamieszana w aferę polityczną, która rozpętała się w styczniu 2008 roku. Ówczesny prezes przedsiębiorstwa „Elewarr”, do którego należały największe w Polsce magazyny zbożowe, a które samo należało do państwowego przedsiębiorstwa Agencji Nieruchomości Rolnych – Andrzej Śmietanko, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego – wydał polecenie dyrektorom oddziałów terenowych, aby sprzedaż zboża z Elewarru odbywała się tylko za pośrednictwem Warszawskiej Giełdy Towarowej, w której głównym udziałowcem był Zbigniew Komorowski, również należący do Polskiego Stronnictwa Ludowego. W związku z tym pojawiły się oskarżenia o faworyzowanie firmy powiązanej z działaczami PSL, co mogło działać na szkodę Skarbu Państwa.

Więcej o rynku towarowym i giełdach towarowych znajdziesz w tym artykule.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Ekonomista
Doktor nauk ekonomicznych. Posiada dogłębną wiedzę z zakresu makroekonomii, finansów i instrumentów finansowych takich jak akcje, obligacje i instrumenty pochodne. Doskonale rozumie mechanizmy funkcjonowania rynków finansowych i instytucji działających w ich obrębie – giełd, regulatorów i banków centralnych. Praktyk rynkowy – potrafi przełożyć wiedzę teoretyczną na praktyczne aspekty inwestowania i wykorzystać je na realnym rynku.