Wall Street reaguje po chwilach grozy. Nasdaq 100 odrabia.

80
Flaga USA
J2T Trade

We wtorek, 13 września zachwiały się rynki akcyjne z amerykańskiego parkietu. Główne indeksy z USA przeżyły prawdziwe chwile grozy. Po mocnych, wtorkowych stratach indeksy z Wall Street dopiero kolejnego dnia zareagowały. Nasdaq 100 wczoraj, w środę odrobił ułamek strat. Czy dziś inwestorzy postawią na dalsze odrabianie?

Nasdaq 100 odrabia w środę

Wtorkowa sesja zakończyła się mocnym spadkiem notowań indeksu technologicznego Nasdaq 100. Jeden z głównych amerykańskich indeksów giełdowych stracił wówczas finalnie 5,54%. Była to najwyższa procentowa strata tego indeksu podczas jednej sesji handlowej w tym roku kalendarzowym. Jednak Nasdaq 100 wziął się w środę za odrabianie i notowania skoczyły w ogólnym rozrachunku o 0,84%. Jest to jednak zaledwie ułamek wtorkowej straty.

Spółki opowiedziały się za wzrostami

Po wtorkowych chwilach grozy, w środę spółki tworzące indeks Nasdaq 100 opowiedziały się za wzrostami. Komponenty zyskowne uzyskały przewagę liczebną. Również po tej stronie odnotowano najwyższą, procentową zmianę ceny. Najlepiej wypadła spółka Moderna, której kurs akcji wzrósł o 6,17%. Składowym tracącym natomiast przewodziło przedsiębiorstwo Honeywell, którego notowania spadły o 2,71%.

Obawy inwestorów

Sierpniowy odczyt inflacyjny w Stanach Zjednoczonych okazał się wyższy niż oczekiwano. Najnowsze dane o inflacji w USA zwiększyły obawy inwestorów dotyczące wrześniowej decyzji Fed o podwyżce stóp procentowych. Rezerwa Federalna dalej może mocno podnosić stopy procentowe, czego obawiają się inwestorzy głównych rynków akcji w USA.

FP Markets

Punkt widzenia – ponad 700 punktów spadku

W miniony wtorek, 13 września notowania Nasdaq’a 100 spadły o ponad 700 punktów. Co ciekawe jednak, pomimo środowego odrabiania rynek, dziś 15 września nadal znajduje się ponad 700 punktów niżej względem wtorkowego szczytu. Aktualnie notowania Nasdaq’a 100 oscylują wokół poziomu 12 160. Teraz najbliższym i najważniejszym punktem odniesienia dla rynku zdają się okolice ceny 12 200, czyli poziom TFS.  

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek ma szansę w najbliższym czasie wykonać podejście pod wyższe zakresy. Jest jednak jeden konieczny warunek. Cena musi powrócić powyżej poziomu 12 200 i na tym zakresie się ustabilizować. Okolice poziomu TFS mogą grać dziś najważniejszą rolę i to właśnie temu obszarowi warto będzie się przyjrzeć. Z tego zakresu zebrana może zostać siła popytowa, a impetu wzrostom nada przełamanie zakresu średniej kroczącej SMA 55. Celem na dziś może być 12 350.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 15.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy się jednak liczyć z tym, że rynek ma szansę wykonać zejście. Takie odbyć się może na zasadzie poszukania oporu na nieco wyższych zakresach. Potencjalnym oporem dla rynku może być strefa pomiędzy zakresem średniej, a poziomem TFS.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 15.09.2022

Konkluzja

Dziś, w czwartek amerykański indeks technologiczny ma szansę odrabiać wtorkową stratę. Chwile grozy na indeksach zdają się powoli mijać i inwestorzy spokojniej podchodzą do rynków akcji. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 15.09.2022

TTR : 13 105

TSR : 12 878

TFR : 12 655

TDP : 12 423

TFS : 12 197

TSS : 11 973

TTS : 11 756

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.