Wall Street reaguje na słowa Powella. S&P 500 niżej o 0,61%.

Notowania giełdowe
J2T Trade

Główne indeksy z Wall Street zamknęły środową sesję na negatywnym terytorium. Stało się to za sprawą uwag prezesa Fed, Jerome Powella. Wall Street zareagowało na słowa Powella dotyczące sytuacji gospodarczej w USA. S&P 500 znalazło się wczoraj niżej ogólnie o 0,61%. Rynki akcji zmierzają powoli do końca handlu w tym tygodniu. Co przyniesie przedostatnia, czwartkowa sesja?

Notowania indeksów w dół w środę

Amerykańskie indeksy z Wall Street obniżyły wczoraj finalnie swoje notowania. Notowania wszystkich trzech głównych indeksów poleciały w dół. Najmniej, gdyż 0,42% stracił najstarszy z nich, czyli Dow Jones 30. Gorzej wypadł indeks spółek dużych. S&P 500 wylądowało niżej o 0,61%.

Dominacja stratnej strony

Podczas środowej sesji spółki tworzące indeks S&P 500 walczyły o kierunek. Sytuacja wśród składowych wyklarowała się w godzinach wieczornych, gdy stratna strona zdominowała. Najgorzej wypadło Charter Communications, które na notowaniach straciło aż 16,38%. Po przeciwnej stronie natomiast stanęła Moderna. Notowania tej firmy skoczyły o 5,78%.

Wall Street nurkowało po słowach Powella

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych Jerome Powell wyjaśniał wczoraj m.in. decyzję instytucji. Powell powiedział w środę, że pełne efekty zacieśnienia polityki pieniężnej nie są jeszcze odczuwalne i jest jeszcze „więcej pracy do wykonania. Tym samym podkreślił, że nie ma miejsca na samozadowolenie, gdyż instytucja oczekuje kolejnych dowodów na drogę inflacji w dół. Prezes Fed dodał, że z tego powodu najważniejsze dla banku centralnego jest określenie docelowej stopy procentowej.

FP Markets

Jerome Powell odniósł się również do decyzji Chin o zniesieniu środków przeciw Covid-19 w tym kraju. Zdaniem amerykańskiego bankiera nie jest pewne, jak ten ruch wpłynie na globalny problem inflacyjny. Niemniej zgodził się, że ponowne otwarcie Chin pozytywnie wpłynie na łańcuchy dostaw. Zauważył, że niesie to ze sobą również negatywne konsekwencje, gdyż może pobudzić popyt na towary.

Uwagę inwestorów szczególnie przykuły słowa o sytuacji USA w kontekście wzrostu gospodarczego. Urzędnik zauważył, że amerykańska gospodarka szczególnie spowolniła względem 2021 roku. Dodatkowo Powell zaznaczył, że w osiągnięciu miękkiego lądowania pomóc może niższa stopa inflacji. Tym stwierdzeniem bankier prawdopodobnie sprawił, że Wall Street zanurkowało.

Punkt widzenia – notowania przy 3 950

Amerykański indeks spółek dużych podjął się wczoraj próby przełamania poziomu TSR, czyli 4 040. Jednak informacja z Rezerwy Federalnej połączona ze słowami przewodniczącego wywołała panikę. Notowania S&P 500 gwałtownie spadły, wykonując blisko 100 punktowy spadek. Siła popytowa jednak próbowała działać i finalnie odrobiła część strat. Zamknięcie giełd zza oceanem pokazało, że notowania wylądowały w okolicach pełnego poziomu 4 000.

Dziś przed sesją amerykańską indeks przełamał zakres średniej kroczącej SMA 88 oraz poziom TFR. Notowania oscylują obecnie, o godzinie 12,  przy 3 950.

Scenariusz główny – spadkowy

W najbliższych godzinach rynek kontynuować może ruch spadkowy. Taki mógłby rozpocząć się od podbicia rynku w okolice 3 980. Wówczas obóz niedźwiedzi z nieco wyższych zakresów przejąłby stery i budował schemat na cofnięcie. Na zasadzie budowy niższego dołka rynek wygenerowałby spadek przebijający poziom TDP. Potencjalnie notowania dojść mogą dziś do 3 920.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 15.12.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Należy jednak liczyć się z tym, że indeks może postawić na wyhamowywanie spadku. Do obrony posłużyć mogłyby okolice TDP. Jeżeli siła popytowa przeważy na tym zakresie, wyciągnęłaby notowania i na zasadzie ruchu w stylu impuls-korekta-impuls podbiła w okolice 4 000.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 15.12.2022

Konkluzja

Parkiet giełdowy na Wall Street do dzisiejszego handlu podejść może spokojnie. Warto będzie zwrócić uwagę na to, jak zachowają się główne rynki w pre-markecie. Poziomy nie ulegają zmianie.

TSR : 4 040

TFR : 3 990

TDP : 3 945

TFS : 3 900

TSS : 3 853

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.