Podsumowanie tygodnia na giełdzie w Nowym Jorku

487
J2T Trade

Za nami kolejny pozytywny tydzień na amerykańskim parkiecie giełdowym. Najistotniejsze indeksy – S&P 500, NASDAQ 100 i Dow Jones Industrial Average osiągnęły w nim nowe historyczne szczyty. Pomimo tego faktu, można zauważyć, że podczas ostatnich dwóch sesji Hossa trochę wyhamowała, co może sugerować przejście w trend boczny.

Które spółki świetnie sobie radziły w drugim tygodniu lutego? Największą uwagę spośród rynkowych gigantów przyciągnął Twitter, który w ciągu ostatnich pięciu sesji wygenerował ponad 26% wzrostu. Godne uwagi były również wyniki spółek Nvidia i PayPal – obie zdrożały o ponad 10% w tym tygodniu. Na drugim biegunie znalazła się Tesla – 5,7% straty oraz PepsiCo – obniżka o 4,9%.

Podczas ostatnich sesji do czerwoności amerykański parkiet rozgrzały także spółki z branży konopi indyjskich. Największą, ekstremalną zmiennością charakteryzowała się oczywiście popularna spółka Tilray.

Które spółki okazały się największymi wygranymi i przegranymi tego tygodnia? Jakie istotne dla swoich branż firmy publikują raporty finansowe w następnych dniach? Zapraszamy do podsumowania tygodnia na amerykańskiej giełdzie.

FP Markets
  • Twitter i Tilray w centrum zainteresowania.
  • Hot or Not minionego tygodnia.
  • Ciąg dalszy publikacji wyników w najbliższym tygodniu.

Te spółki najmocniej przyciągały wzrok w mijającym tygodniu

Z całą pewnością w pierwszej połowie lutego ogromne powody do zadowolenia ma spółka Twitter. 9. lutego po zakończeniu sesji na amerykańskim rynku ten gigant branży mediów społecznościowych opublikował wyniki finansowe za IV kwartał 2020 roku. Przychody wyniosły 1,29 miliarda USD i były wyższe o 28% niż przed rokiem. Przewyższyły także szacunki analityków, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 1,19 miliarda USD.

Przychody z reklam były wyższe o 31% niż przed rokiem i wyniosły 1,15 miliarda USD. W IV kwartale spółka wypracowała zysk netto w wysokości 222 milionów USD w porównaniu do 119 milionów w analogicznym okresie poprzedniego roku. Zysk na akcję wyniósł 0,27 USD w porównaniu do 0,15 USD rok wcześniej. Skorygowany zysk na akcję (z wyłączeniem zdarzeń jednorazowych) wyniósł 0,38 USD i był wyższy od szacunków analityków na poziomie 0,31 USD.

W konsekwencji, w środę 10. lutego kurs akcji znacząco poszybował w górę, daleko ponad dotychczasowe historyczne szczyty. Co więcej, kolejne dwie sesje były pod znakiem dalszych wzrostów. W konsekwencji kurs akcji w tym tygodniu wzrósł o ponad 26%, co jest absolutnie historycznym wynikiem.

wykres Twitter

Bardzo interesująco przedstawiała się także w tym tygodniu sytuacja na spółkach z branży konopi indyjskich. Analitycy podają, że uwaga inwestorów indywidualnych, którzy dokonują transakcji za pomocą darmowych brokerów internetowych i umawiają się na swoje działania za pośrednictwem forum WallStreetBets na portalu społecznościowym Reddit, przeniosła się właśnie na ten sektor.

Warto przy tym dodać, iż eksperci już od początku roku spodziewają się, że akcje spółek marihuanowych będą dynamicznie szły w górę. Wynika to z oczekiwań, że administracja prezydenta Joe Bidena będzie dekryminalizować używanie marihuany.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


Największa zmienność dotyczyła kanadyjskiej spółki Tilray. Zajmuje się ona produkcją wyrobów farmaceutycznych bazujących na medycznej marihuanie. Firma jest swego rodzaju pionierem, jako pierwsza dokonała eksportu swoich towarów do Stanów Zjednoczonych oraz otrzymała certyfikat Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP). Na amerykańskiej giełdzie NASDAQ jest kojarzona głównie z ekstremalną zmiennością, podczas każdego silniejszego impulsu na tym rynku.

Nie inaczej było w tym tygodniu. We wtorek 9. lutego Tilray ogłosiła, że zawarła umowę z Grow Pharma na import i dystrybucję jej medycznych produktów z konopi indyjskich w Wielkiej Brytanii. W konsekwencji przez następne dwie sesje akcje spółki skoczyły z okolic 30 USD do 67 USD. W czwartek jednak gwałtownie spadły, a tydzień spółka Tilray zamknęła po cenie 29 USD.

wykres Tilray

Kto zyskał, a kto stracił najwięcej w tym tygodniu?

W tym tygodniu najmocniej w górę poszła spółka KalVista Pharmaceuticals. To firma biofarmaceutyczna na etapie klinicznym zajmująca się odkrywaniem, rozwojem i komercjalizacją drobnocząsteczkowych inhibitorów proteazy.

We wtorek 9. lutego firma opublikowała wyniki drugiej fazy testów jej doustnego leku KVD900 mającego przeciwdziałać napadom dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego (HAE). Terapia z wykorzystaniem tego leku okazała się skuteczna. W konsekwencji, już w środę kurs akcji poszybował z okolic 15,8 USD na 45 USD. Z kolei tydzień spółka KalVista Pharmaceuticals zakończyła na poziomie 42 USD.

wykres KalVista Pharmaceuticals

Na drugim biegunie także znalazła się spółka biotechnologiczna – Amicus Therapeutics. W czwartek 11. lutego po zamknięciu amerykańskiej sesji spółka opublikowała trzecią fazę wyników specjalistycznego leczenia rzadkiej choroby Pompego za pomocą autorskiej terapii AT-GAA. Okazała się ona nieskuteczna, kliniczne testy nie wykazały jej wyższości nad standardowym leczeniem. W konsekwencji, w piątek kurs akcji spółki spadł z 18,80 USD do 12,57 USD.

wykres Amicus Therapeutics

Co nas czeka w następnym tygodniu? Raporty finansowe spółek

  • W poniedziałek po zakończeniu amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za IV kwartał 2020 publikuje spółka z branży telekomunikacyjno-telewizyjnej Liberty Global. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 0,24 USD na akcję.
  • We wtorek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za IV kwartał 2020 publikuje spółka z branży farmaceutycznej CVS Health Corporation. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 1,24 USD na akcję.
  • W środę po zakończeniu amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za IV kwartał 2020 publikuje chiński gigant branży IT – Baidu. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 2,61 USD na akcję.
  • W czwartek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za IV kwartał 2020 publikuje gigant branży handlowej – sieć supermarketów Walmart. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 1,5 USD na akcję.
  • W piątek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał roku obrotowego 2020/2021 publikuje gigant branży rolnej – Deere & Company. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 2,12 USD na akcję.

Powyższe analizy i komentarz mają wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treści te sporządzone zostały rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Autor, Partner oraz Portal nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o powyższe treści.

Inwestowanie i trading wiążą się z ryzykiem. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Just2Trade
Just2Trade jest wiodącą międzynarodową firmą inwestycyjną, zapewniającą swoim klientom bezpośredni dostęp do głównych światowych rynków akcji i walut. Zespół analityczny Just2Trade przygotowuje analizy, raporty poświęcone rynkowi akcyjnemu, walutowemu oraz towarowemu.