Wall Street odrabia straty. Indeks S&P 500 wzrósł o 0,75%.

Wykres giełdowy
J2T Trade

Czwartkowa sesja, 8 grudnia była najlepszą dotychczas na Wall Street. Główne rynki w USA zamknęły się wczoraj na zielonym terytorium. Indeksy z Wall Street odrobiło część strat. Indeks spółek dużych, czyli S&P 500 wzrósł o 0,75%. Za dwie godziny otworzą się giełdy w USA. Co dziś, w piątek (09.12) zaprezentuje S&P 500 oraz całe Wall Street?

Pierwszy zysk w grudniu

Wczorajsza sesja przyniosła odreagowanie na głównych amerykańskich indeksach giełdowych. Wall Street tym samym postawiło na odrobienie strat z poprzednich dni. Faktycznie w pewnym stopniu się to udało. Warto zaznaczyć, że był to pierwszy zysk w grudniu w przypadku S&P 500. Indeks spółek dużych wzrósł o 0,75%. Był to lepszy wynik niż ten, który uzyskał wczoraj Dow Jones 30. Najstarszy z głównych indeksów na Wall Street, wspomniany Dow Jones 30 zyskał 0,55%.

Spółki ustawiły ster na wzrost

Zamknięcie giełd zza oceanu pokazało, że spółki wzrostowe przejęły ster. Większość spółek z indeksu S&P 500 rzeczywiście wczoraj zyskało. Najlepiej pod tym względem wypadło przedsiębiorstwo SVB. Notowania tej spółki skoczyły o 6,89%. Jednak nie była to najwyższa procentowa zmiana wśród składowych dużego indeksu. Firma Lincoln National straciła na wycenie 10,86%.

Liczba Joblessów wzrosła

Wczoraj Departament Pracy ujawnił liczbę złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Dane aktualne na koniec zeszłego tygodnia pokazały, że liczba tzw. Joblessów wzrosła. Odczyt wykazał wartość na poziomie 230 tysięcy.

FP Markets

Wskaźnik PPI, rynki zareagują?

Natomiast na dziś zapowiadana jest publikacja najnowszych raportów dotyczących wskaźnika PPI. O godzinie 14:30 podany zostanie odczyt tzw. inflacji producentów. Analitycy szacują, że wskaźnik PPI w ujęciu miesięcznym pozostanie bez zmian.

Punkt widzenia – S&P 500 niedaleko 4 000, powrót w grze?

W czwartkowym artykule nt. sytuacji indeksu S&P 500 zakładaliśmy jako główny wariant wzrostowy. O takim rozwiązaniu pisaliśmy:  „Ruch wzrostowy zbudowany może zostać w oparciu o nastawienie indeksu wobec poziomu TDP, czyli 3 945. Stabilny powrót notowań powyżej tego zakresu stanowiłby podstawę dla ruchu wzrostowego. Na zasadzie ruchu w stylu impuls-korekta-impuls notowania mogłyby powrócić do 3 970”.

Rzeczywiście rynek, jeszcze przed sesją pokazał stabilny powrót notowań powyżej 3 945. Po rozpoczęciu sesji indeks wykazał zainteresowanie ponownego zbadania tego obszaru cenowego. Finalnie rejony 3 945 zostały utrzymane i rynek skierował się ku zakładanemu celowi. Ten został osiągnięty. Dziś, przed godziną 14 indeks S&P 500 znajduje się niedaleko poziomu 4 000. Czy w grę wchodzi powrót powyżej niego?

Scenariusz główny – wzrostowy

Istnieje szansa, aby indeks S&P 500 przedłużył dziś zyski z wczoraj. Taki ruch mógłby się jednak zacząć od drobnego zejścia w stronę zakresu średniej kroczącej SMA 88. Na touch-and-go rynek jedynie dotknąłby jej obszaru i szybko powrócił wyżej. Przełamanie poziomu TFR (3 990) nadałoby impetu dalszemu wzrostowi. Prawdopodobne byłoby dziś podejście do 4 030.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 09.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak liczyć się z tym, że poziom TFR stanowi dla rynku opór. Z tego powodu indeks może jedynie nadbić ten zakres i po dokładnym re-teście od dołu tworzyć ruch spadkowy. Wówczas należałoby się liczyć z cofnięciem do 3 945.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 09.12.2022

Konkluzja

Jak zaprezentuje się indeks spółek dużych w piątek? Warto będzie obserwować rynek już w godzinach pre-marketu. Już wtedy inwestorzy pokazać mogą swoje nastawienie. Poziomy na dziś rozpisane tradycyjnie poniżej.

TSR : 4 040

TFR : 3 990

TDP : 3 945

TFS : 3 900

TSS : 3 853

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.