Wall Street dziś zamknięte! Urodziny Waszyngtona w USA.

J2T Trade

Dziś, w poniedziałek 20 lutego giełdy w USA będą nieczynne. Tym samym zamknięte będzie Wall Street, które jest jednym z głównych miejsc handlu na świecie. W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest dziś Dzień Prezydentów. Oficjalnie jednak określamy tę uroczystość jako Urodziny Waszyngtona. Jak obchodzone jest dzisiejsze święto? Czego tak właściwie dotyczy?

Historia święta

Kilka miesięcy po śmierci pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, George’a Washington’a (Jerzego Waszyngtona), zaczęto obchodzić jego urodziny (22.02.1732). Ojciec założyciel USA zmarł w 1799 roku. Przez 80 lat w sposób nieformalny Amerykanie obchodzili urodziny pierwszego prezydenta. Kongres Stanów Zjednoczonych uznał je za święto federalne dopiero w 1879 roku, obchodzone w dniu 22 lutego.

Jednak data obchodów została zmieniona. W 1968 roku Kongres uchwalił ustawę o świętach poniedziałkowych. Miało to na celu „zapewnić jednolite coroczne obchodzenie pewnych legalnych świąt publicznych w poniedziałki”. Zgodnie z wydanym dekretem obchody Urodzin Waszyngtona przeniesiono na trzeci poniedziałek lutego.

Dzień Prezydentów czy Urodziny Waszyngtona ?

W pewnym momencie w historii pojawił się jednak problem. W lutym bowiem urodził się inny prezydent USA – Abraham Lincoln. Również przyczynił się narodowi i zyskał powszechny szacunek. Lincoln, czyli 16. prezydent USA urodził się 12 lutego 1809 roku. Z uwagi na zasługi Lincolna (m.in. zniesienie niewolnictwa) chciano obchodzić również i ten dzień. Prawdopodobnie również ten fakt, wpłynął na późniejszy, wspomniany wyżej dekret o świętach poniedziałkowych. Z tego powodu również, nazywanie tego święta Dniem Prezydentów pomaga we wspomnieniu nie tylko Jerzego Waszyngtona, ale również pozostałych. Ponadto pozwala zastanowić się nad założeniami narodu amerykańskiego.

FP Markets

Ani Kongres, ani prezydent nigdy nie postanowili, że nazwa święta zostanie zmieniona na Dzień Prezydentów. Ponadto Urodziny Waszyngtona są świętem federalnym, zatem każdy stan ma swobodę w nomenklaturze.

Jak w kraju obchodzi się święto?

Urodziny Waszyngtona to dzień wolny od pracy i szkoły. Na liście otwartych miejsc znajdziemy natomiast placówki związane z gastronomią oraz handlem detalicznym. Jednak większość w USA dziś świętuje. Dla rodzin jest to bowiem przedłużony – 3 dniowy weekend. W niektórych stanach, tych szczególnie związanymi z pierwszym prezydentem, organizowane są parady, a także sceny historyczne. Jednak ze świętem szczególnie związana jest pewne danie.

Tarta wiśniowa i mit o Waszyngtonie

Popularnym daniem w Dniu Urodzin Waszyngtona jest tarta wiśniowa. Tradycja związana jest z mitem o młodym Jerzym Waszyngtonie. Legenda głosi, że w wieku 6 lat późniejszy prezydent USA ściął drzewo wiśniowe. Złapany na uczynku przez ojca rzekomo powiedział: „Nie umiem kłamać. Zrobiłem to swoją siekierą”. Historia miała być potwierdzeniem wysokiego poziomu moralności przyszłego, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. W USA powszechnie mówi się, iż mit o Waszyngtonie wymyślony został przez jego biografa.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.