Podsumowanie tygodnia na Wall Street

J2T Trade

Za nami prawdziwy tydzień pełen wrażeń na Wall Street. Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w ostatnich dniach była środowa konferencja Amerykańskiej Rezerwy Federalnej przy okazji opublikowania raportu dotyczącego stóp procentowych. Oczywiście nie zostały one zmienione, co więcej FED poinformował, że nie planuje ich podniesienia przynajmniej do końca 2023 roku, a realizowanie programu QE w tempie 120 miliardów dolarów miesięcznie będzie kontynuowane. Oznacza to dalsze prowadzenie skrajnie ekspansywnej polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych oraz osiągnięcie inflacji umiarkowanie powyżej 2% przez pewien czas.

Pomimo tak gołębiego przekazu, rynek nie wydaje się usatysfakcjonowany konferencją – ostatnie dwie sesje, jak i cały tydzień finalnie upłynęły pod znakiem spadków – wszystkie trzy główne indeksy amerykańskiej giełdy zakończyły go wyraźnie na minusie. Warto jednak dodać, że jeszcze w czwartek Dow Jones Industrial Average wyznaczył swój nowy historyczny szczyt i zdołał przekroczyć poziom 33 000 punktów, a S&P 500 ustanowił swoje nowe maksimum w środę.

Jakie spółki są odpowiedzialne za przecenę? W pierwszej kolejności należy wyróżnić ExxonMobil – spadek o 8,9%, oraz Eli Lilly and Company – obniżka aż o 11,5%. Z kolei liderami wzrostów wśród największych przedsiębiorstw były Facebook (+8%) oraz Home Depot (+5,9%).

Jakie podmioty charakteryzowały się największą zmiennością w tym tygodniu? Jakie istotne dla swoich branż firmy publikują raporty finansowe w następnych dniach? Zapraszamy do podsumowania minionego tygodnia na Wall Street:

FP Markets

Te spółki najmocniej przyciągały wzrok w mijającym tygodniu

Za nami bardzo nieudany tydzień dla spółki Eli Lilly and Company. Jeszcze poprzedni tydzień akcje tego podmiotu zamknęły po kursie przekraczającym 208 USD. W poniedziałek otworzyły się 15 dolarów niżej. Skąd taka dramatyczna wyprzedaż papierów wartościowych tego giganta branży farmaceutycznej?

Jest ona konsekwencją publikacji danych dotyczących przeprowadzonego II etapu badań eksperymentalnego leku na chorobę Alzheimera. Analitycy i eksperci twierdzą, iż poddają one w wątpliwość wyznaczony wcześniej termin dopuszczenia leku do obrotu.

Ogromnie rozczarowało to inwestorów, czego wynikiem jest ta gigantyczna przecena w poniedziałek. Co gorsza, w kolejne dni niedźwiedzie nadal rządziły na rynku. Ostatecznie, akcje zakończyły minione tydzień po kursie 184,29 USD, co przełożyło spadek o 11,5% w ciągu pięciu ostatnich sesji.

Wykres Eli Lilly and Company

Powodów do zadowolenia nie mają także spółki naftowe. Wzrost zakażeń wirusem COVID-19 w wielu istotnych gospodarczo krajach Europy; problemy ze szczepionką AstraZeneca, która z uwagi na skutki uboczne może zostać wycofana ze stosowania w Unii Europejskiej; oraz wiążące się ze wzrostem zakażeń nowe obostrzenia osłabiły nadzieje na rychłe ożywienie światowego popytu. Ponadto Międzynarodowa Agencja Energii stwierdziła, że światowe zapotrzebowanie na ropę prawdopodobnie nie powróci do poziomu sprzed pandemii aż do 2023 roku.

W konsekwencji wydaje się, że inwestorzy liczący na to, iż popyt na ropę wzrośnie wraz z sezonem letnim, aktualnie wycofują się z takiego stanowiska. Dowodem na to jest czwartkowa sesja, podczas której kurs mieszanki WTI zanotował spadek o szokujące 7,8% – największy od przeszło pół roku.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


Jaki te wydarzenia mają wpływ na rynek giełdowy w Stanach Zjednoczonych? Wystarczy spojrzeć na największe amerykańskie spółki z sektora naftowego. Koncerny energetyczno-paliwowe, takie jak ExxonMobil czy Chevron doświadczyły dotkliwej przeceny. Kurs akcji pierwszej z nich na koniec poprzedniego tygodnia wynosił niecałe 62 USD. Po paru fatalnych sesjach (zwłaszcza poniedziałkowej, wtorkowej i czwartkowej) jej piątkowa cena zamknięcia wyniosła 56,49 USD. To obniżka aż o 8,9% w skali tygodnia.

Wykres ExxonMobil

Kto zyskał, a kto stracił najwięcej? – Hot or Not minionego tygodnia na Wall Street

Największym wygranym tego tygodnia okazała się spółka Upstart. To internetowa platforma indywidualnych pożyczek wykorzystująca oprogramowanie sztucznej inteligencji działające w chmurze. W środę po zakończeniu amerykańskiej sesji opublikowała ona wyniki finansowe za IV kwartał 2020 roku. Dochód spółki w tym okresie wzrósł o 39% w stosunku do analogicznego kwartału w 2019, a liczba udzielonych pożyczek zwiększyła się o 57% – do 123 396. Zaowocowało to łącznym rocznym zyskiem netto na akcję w wysokości 23 centów, podczas gdy w 2019 roku spółka poniosła stratę.

Inwestorzy okazali się absolutnie zachwyceni takim obrotem spraw. Środową sesję akcje spółki zakończyły po kursie 60,79 USD, natomiast w czwartek otworzyły się już ceną 83,54 USD. Ponadto, byki stanowczo kontynuowały rajd do końca tygodnia. Ostatecznie piątkową sesję akcję spółki Upstart zamknęły po kursie 125,28 USD. Taki wynik oznacza wzrost w ciągu pięciu ostatnich dni handlowych w wysokości niezwykle imponujących 116%.

Wykres Upstart

Na drugim biegunie znalazła się spółka biotechnologiczna o nazwie Solid Biosciences. W poniedziałek po zamknięciu amerykańskiej sesji opublikowała ona wstępne wyniki badań bardzo wczesnej fazy jej terapii genowej SGT-001 mającej na celu leczenie dystrofii mięśniowej Duchenne’a.

Co ciekawe, spółka w swoim komunikacie nie określiła tych wyników rozczarowującymi, lecz “zachęcającymi”. Pacjenci, którzy otrzymali odpowiednie dawki leku, wykazali pewną poprawę, zarówno w testach marszu, jak i czynności płucnych. Dobre wieści dotyczyły również kwestii bezpieczeństwa – sześciu na siedmiu pacjentów nie doświadczyło żadnych efektów niepożądanych, a w tym jednym przypadku były one tymczasowe, łatwe do opanowania i niezbyt poważne.

Inwestorzy jednak obawiają się, że terapia przynosi efekty zbyt wolno. W efekcie dwie większe spółki pracujące nad własnym lekiem na dystrofię mięśniową Duchenne’a – Pfizer i Sarepta po prostu ukończą swoje badania szybciej i będą miały gotowy produkt jako pierwsze.

W konsekwencji we wtorek akcje Solid Biosciences otworzyły się po kursie 8,12 USD, choć poniedziałkową sesję zakończyły ceną 9,51 USD. Następnie było jeszcze gorzej i ostatecznie zakończyły one tydzień wartością 5,82 USD. Oznacza to przecenę o 39% w ciągu pięciu ostatnich dni handlowych.

Wykres Solid Biosciences

Co nas czeka w następnym tygodniu? – raporty finansowe spółek

We wtorek po zakończeniu amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe już za I kwartał 2021 roku publikuje gigant branży oprogramowania IT – spółka Adobe. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 2,78 USD na akcję. W ten sam dzień w godzinach wieczornych swoje wyniki za IV kwartał 2020 publikuje najgorętsza amerykańska spółka ostatnich miesięcy – GameStop. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 1,35 USD na akcję.

W środę przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za III kwartał roku obrotowego 2020/2021 publikuje jeden z największych producentów żywności na świecie – General Mills. Oczekuje się, iż wykaże on zysk netto w wysokości 0,84 USD na akcję.

W czwartek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za III kwartał roku obrotowego 2020/2021 publikuje operator popularnych sieci amerykańskich restauracji – Darden Restaurants. Oczekuje się, że wykaże on zysk netto w wysokości 0,68 USD na akcję.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.Powyższe analizy i komentarz mają wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treści te sporządzone zostały rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Autor, Partner oraz Portal nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o powyższe treści.

Inwestowanie i trading wiążą się z ryzykiem. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Just2Trade
Just2Trade jest wiodącą międzynarodową firmą inwestycyjną, zapewniającą swoim klientom bezpośredni dostęp do głównych światowych rynków akcji i walut. Zespół analityczny Just2Trade przygotowuje analizy, raporty poświęcone rynkowi akcyjnemu, walutowemu oraz towarowemu.