Podsumowanie tygodnia na amerykańskiej giełdzie

amerykańska giełda
J2T Trade

Za nami następny tydzień wielkiej Hossy na amerykańskim rynku. Tym razem jednak nie tylko indeksy S&P 500 i Dow Jones Industrial Average ustanawiały nowe historyczne szczyty. Do ich grona nareszcie dołączył NASDAQ 100, który w końcu, po wielu próbach, zdołał dokonać tego, co nie udało mu się w lutym – znaleźć się powyżej poziomu 14000 punktów. Mało tego, zdołał utrzymać się powyżej tej wartości do końca piątkowej sesji. Pozostałe dwa główne indeksy także zakończyły tydzień w okolicach swoich maksimów.

Jakie spółki odpowiadają za kontynuację silnej tendencji wzrostowej w tym tygodniu? W dużej mierze to zasługa holdingu finansowego Wells Fargo, którego wyniki finansowe za pierwszy kwartał bieżącego roku okazały się aż o 51% lepsze od oczekiwań. W konsekwencji cena akcji spółki wzrosła o 8,3%. Świetnie wypadła również Tesla, której kurs akcji poszedł w górę o 9,3%.

Największe powody do zadowolenia wśród rynkowych gigantów ma jednak Nvidia, która zanotowała wzrost aż o 10,5% i ustanowiła swoje nowe historyczne maksimum. Jednak najgłośniejszym wydarzeniem tego tygodnia był debiut na nowojorskiej giełdzie NASDAQ spółki Coinbase – operatora słynnej platformy wymiany kryptowalut.

Jakie podmioty charakteryzowały się największą zmiennością w tym tygodniu? Jakie najistotniejsze spółki tym razem publikują swoje raporty finansowe za I kwartał bieżącego roku? Zapraszamy do podsumowania minionego tygodnia na Wall Street:

FP Markets

Te spółki najmocniej przyciągały wzrok w mijającym tygodniu

Zacznijmy od omówienia debiutu spółki Coinbase. To operator największej amerykańskiej i jednej z trzech najdłużej działających platform do handlu kryptowalutami na świecie. Została założona w 2012 roku przez jej aktualnego prezesa Briana Armstronga. Z usług Coinbase korzysta już blisko 56 milionów klientów, a przez ostatnie 12 miesięcy przychody wzrosły kilkukrotnie, a zyski nawet kilkunastokrotnie. W całym ubiegłym roku spółka zarobiła na czysto 322 miliony dolarów.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


Spółka Coinbase zadebiutowała na nowojorskim parkiecie giełdowym w środę. Był to pierwszy przypadek debiutu giełdy kryptowalut na tradycyjnej giełdzie. Amerykańska giełda NASDAQ ustaliła cenę referencyjną akcji spółki na poziomie 250 dolarów. Środowa cena otwarcia okazała się jednak znacznie wyższa – wyniosła 381 USD. Mało tego, w ciągu następnej godziny nadal szybowała w górę, a zwyżka zatrzymała się tuż pod wartością 430 dolarów za akcję. Następnie miało miejsce trwające do końca sesji odreagowanie.

Przez następne dwie sesje panowały już mieszane, lecz znacznie spokojniejsze nastroje. Kurs akcji Coinbase ustabilizował się w okolicy 340 dolarów. Ostatecznie akcje spółki zakończyły piątkową sesję ceną 342 USD. To i tak niewiarygodny wynik, jak na pierwszy tydzień, nie podlega żadnej wątpliwości, że znacząco przewyższył on oczekiwania ekspertów.

Co więcej, przy takiej cenie akcji, kapitalizacja spółki wynosi 90 miliardów dolarów, co daje jej tytuł bezdyskusyjnie najwyżej wycenianej amerykańskiej giełdy – poprzedni lider, czyli właściciel NYSE jest wart niecałe 67 miliardów USD. Warto dodać, iż jeszcze we wrześniu ubiegłego roku Coinbase było wyceniane na rynku prywatnym na 6 miliardów dolarów.

Wykres Coinbase

Ogromne powody do zadowolenia ma także Nvidia. Dlaczego ten producent kart graficznych zanotował tak duży wzrost? Zacznijmy od tego, że firma kilka miesięcy temu potwierdziła, że będzie produkować i sprzedawać tak zwane procesory do wydobywania kryptowalut (CMP). To posunięcie było odpowiedzią firmy na protesty klientów z branży gier komputerowych, którzy obawiali się, że procesory graficzne zostaną przejęte przez górników kryptowalut, którzy od wielu miesięcy podbijają cenę sprzętu dostępnego na rynku i przeciążają kanały dostawy.

W miniony poniedziałek, Nvidia opublikowała bardzo istotny komunikat dla inwestorów. Poinformowała w nim, że choć nie zakończyła jeszcze pierwszego kwartału roku finansowego 2021/2022, to całkowite przychody przekroczyły już prognozę przedstawioną na koniec ubiegłego roku finansowego, wynoszącą 5,3 miliarda USD. Firma odnotowuje silną pozycję wszystkich swoich platform rynkowych, co przekłada się na wzrost wstępnych prognoz.

To jednak nie koniec dobrych informacji. Druga część komunikatu odnosiła się właśnie do procesorów do wydobywania kryptowalut. Otóż Nvidia podniosła również swoje szacunki dotyczące przychodów w pierwszym kwartale dla swojego nowego produktu CMP do 150 milionów dolarów. Pierwotnie zakładano 50 milionów dolarów, więc trzykrotnie mniej. Pierwszy kwartał bieżącego roku finansowego spółka Nvidia zakończy 27 kwietnia.

Inwestorzy zareagowali na te informacje wprost euforycznie. Już w poniedziałek, momentalnie po publikacji opisywanego komunikatu, kurs akcji gwałtownie wystrzelił w górę, bez problemów przebił poziom 600 dolarów, a dzień później osiągnął nowe historyczne maksimum. Podczas czwartkowej sesji akcje zdołały poszybować jeszcze wyżej, a piątek miała miejsce drobna korekta. Ostatecznie akcje spółki Nvidia zakończyły tydzień po kursie 636,50 USD.

Wykres Nvidia

Kto zyskał, a kto stracił najwięcej? – Hot or Not minionego tygodnia na Wall Street

Największym wygranym tego tygodnia pod względem wzrostu kursu akcji okazała się spółka General Finance. Czym się zajmuje? Zapewnia mobilne magazyny i modułową przestrzeń biurową dla szerokiego zakresu branż, w tym budownictwa, handlu, przemysłu, handlu detalicznego, transportu, petrochemii, konsumentów i instytucji rządowych.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


W piątek ogłoszono, iż spółka General Finance została przejęta przez United Rentals – największą na świecie firmę zajmującą się wypożyczaniem sprzętu – za 996 milionów dolarów, czyli po cenie 19 USD za akcję. Warto dodać, że cena zamknięcia czwartkowej sesji akcji General Finance wynosiła 12,17 USD, więc zakup został dokonany po cenie o 56% wyższą od rynkowej.

Piątkową sesję akcje General Finance otworzyły więc po kursie 19 dolarów. Z kolei zakończyły ją ceną o 5 centów niższą. Łącznie kurs akcji nabytej przez United Rentals spółki wzrósł w tym tygodniu o zawrotne 62%.

Wykres General Finance

Na drugim biegunie znalazła się spółka KLX Energy Services. Świadczy ona usługi w zakresie wyposażenia pól naftowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Usługi te obejmują narzędzia, technologie i obiekty wyposażenia. W środę po zakończeniu sesji giełdowej, firma opublikowała swoje wyniki finansowe za ostatni kwartał roku finansowego 2020.

Okazało się, że odnotowała ona stratę netto wynoszącą 30,5 miliona dolarów, czyli 3,29 USD na akcję. To gorszy wynik niż oczekiwano – eksperci spodziewali się straty w wysokości 3,14 USD na akcję. W konsekwencji, po publikacji raportu kurs akcji – jeszcze na koniec środowej sesji wynoszący 14,46 USD – gwałtownie spadł. Bieżący tydzień akcje spółki KLX Energy Services zamknęły po cenie 8,70 USD, co przekłada się na spadek o 40% w ciągu pięciu sesji.

Wykres KLX Energy Services

Co nas czeka w następnym tygodniu? – raporty finansowe spółek

W poniedziałek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 roku publikują tacy giganci jak The Coca-Cola Company i IBM. Oczekuje się, iż producent najsłynniejszego napoju gazowanego na świecie wykaże zysk netto w wysokości 0,50 USD na akcję, natomiast jedno z najstarszych przedsiębiorstw informatycznych na świecie ma wykazać zysk netto w wysokości 1,63 USD na akcję.

We wtorek istotnych raportów będzie jeszcze więcej. Przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 publikują choćby tak istotne spółki z branży medycznej, jak Johnson & Johnson i Abbott Laboratories, gigant branży kosmetycznej – Procter & Gamble, wiodąca firma tytoniowa – Philip Morris International, oraz wielki koncern zbrojeniowy – Lockheed Martin. Oczekuje się, iż Johnson & Johnson wykaże zysk netto w wysokości 2,33 USD na akcję, Abbott Laboratories – 1,28 USD na akcję, Procter & Gamble – 1,19 USD na akcję, a Philip Morris International w wysokości 1,40 USD na akcję.

Z kolei po zakończeniu wtorkowej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 publikuje właściciel największej na świecie platformy VOD – Netflix. Oczekuje się, iż wykaże on zysk netto w wysokości 2,97 USD na akcję.

W środę przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 publikuje czołowy amerykański dostawca usług telekomunikacyjnych – Verizon Communications. Oczekuje się, iż wykaże on zysk netto w wysokości 1,29 USD na akcję.

W czwartek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 publikuje największe na świecie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne – AT&T. Oczekuje się, iż wykaże on zysk netto w wysokości 0,78 USD na akcję. Z kolei po zakończeniu środowej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 publikuje najsłynniejszy producent układów scalonych i mikroprocesorów – Intel. Oczekuje się, iż wykaże on zysk netto w wysokości 1,15 USD na akcję.

W piątek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 publikuje słynny operator usług finansowych – American Express. Oczekuje się, iż wykaże on zysk netto w wysokości 1,59 USD na akcję.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.Powyższe analizy i komentarz mają wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treści te sporządzone zostały rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Autor, Partner oraz Portal nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o powyższe treści.

Inwestowanie i trading wiążą się z ryzykiem. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Just2Trade
Just2Trade jest wiodącą międzynarodową firmą inwestycyjną, zapewniającą swoim klientom bezpośredni dostęp do głównych światowych rynków akcji i walut. Zespół analityczny Just2Trade przygotowuje analizy, raporty poświęcone rynkowi akcyjnemu, walutowemu oraz towarowemu.