Podsumowanie tygodnia na Wall Street

J2T Trade

To nie był typowy tydzień na amerykańskim rynku. Po pierwsze, liczył on sobie tylko cztery sesje giełdowe – Wielki Piątek jest dniem wolnym w Stanach Zjednoczonych, więc notowania się wtedy nie odbywają. Nie zmienia to faktu, iż te cztery dni giełdowe w pełni wystarczyły, aby zaliczyć ostatni tydzień marca i pierwszą sesję kwietnia do maksymalnie udanych na Wall Street.

Po pierwsze należy odnotować fakt, iż najważniejszy amerykański indeks – S&P 500 ustanowił nowy historyczny szczyt, a co więcej zdołał pokonać barierę 4000 pipsów. To absolutnie niezwykłe wydarzenie, w które trudno byłoby uwierzyć jeszcze rok temu, po krachu wywołanym pierwszą falą pandemii koronawirusa.

Jeszcze lepiej poradził sobie indeks NASDAQ 100. Zanotował wzrost o 3,1%, co jest dla niego najlepszym tygodniowym wynikiem od dwóch miesięcy. Z kolei indeks Dow Jones Industrial Average cechował się w ostatnich dniach zdecydowanie niższą zmiennością, lecz i tak zdołał on iść w górę oraz ustanowić swoje nowe historyczne maksimum.

Jakie spółki odpowiadały za tak silny ruch wzrostowy na Wall Street w minionym tygodniu? Zdecydowanymi liderami okazali się twórcy komputerowych podzespołów. Wśród największych spółek najlepiej poradziła sobie Taiwan Semiconductor Manufacturing, która zanotowała wzrost aż o 13%. Powodów do narzekań nie mają także Micron Technology oraz Nvidia, które w ostatnich dniach podrożały o 10%. Niewiele gorszy był ASML Holding – jego cena poszła w górę o 9,1%.

FP Markets

Jakie podmioty charakteryzowały się największą zmiennością w tym tygodniu? Jakie istotne dla swoich branż firmy publikują raporty finansowe w następnych dniach? Zapraszamy do podsumowania minionego tygodnia na Wall Street:

Te spółki najmocniej przyciągały wzrok w mijającym tygodniu

Z całą pewnością ten krótszy na rynku tydzień, a zwłaszcza jego ostatnią, czwartkową sesję do udanych zaliczy Taiwan Semiconductor Manufacturing. Największy na świecie niezależny producent dedykowanych układów scalonych i procesorów (w tym dla firmy Apple) w godzinach porannych pierwszego dnia kwietnia podzielił się bardzo interesującą informacją.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


Otóż ten tajwański gigant notowany na NYSE ogłosił, że w ciągu najbliższych trzech lat zainwestuje w rozbudowę fabryk i mocy produkcyjnych zawrotną kwotę 100 miliardów dolarów. Co więcej, z tej sumy aż 25-28 miliardów USD Taiwan Semiconductor Manufacturing zainwestuje w tym roku.

Ponadto, nie będzie to tylko rozbudowa fabryk na dalekim wschodzie. TSMC za 12 miliardów dolarów wybuduje fabrykę w USA, w stanie Arizona. Jest to bardzo ważny krok w dobie narastających napięć w niekończącej się wojnie handlowej pomiędzy USA i Chinami.

Warto dodać, że te zapowiedzi (zapewne nieprzypadkowo) zbiegają się w czasie z narastającymi problemami w produkcji i dostępności zaawansowanych układów scalonych i procesorów. Na całym świecie popyt na te zaawansowane technologie półprzewodnikowe jest wprost niewiarygodny. Dodatkowo, jak doskonale wiadomo, pandemia COVID-19 również przyspiesza cyfryzację w każdym aspekcie.

Inwestorzy na te pozytywne informacje zareagowali wprost euforycznie. W środę kurs akcji zamknął się po cenie 118,28 USD. W czwartek, cena otwarcia znalazła się 4,5 dolara wyżej, a następnie dalej podążała w górę. Ostatecznie kurs zakończył rynkowy tydzień na poziomie 124,80 USD.

Wykres Taiwan Semiconductor Manufacturing

Na kurs swoich akcji w tym wielkanocnym tygodniu narzekać nie może także Micron Technology. W środę po zakończeniu sesji ten czołowy na rynku globalnym producent kości pamięci dla dysków SSD oraz pamięci operacyjnej (RAM), a także właściciel marki dysków Western Digital, opublikował swoje wyniki finansowe za II kwartał roku obrotowego 2020/2021. Okazały się one jeszcze bardziej satysfakcjonujące niż się spodziewano. Oczekiwano zysku netto w wysokości 0,94 USD na akcję, a w rzeczywistości wyniósł on 98 centów.

To jednak nie była jedyna pozytywna wiadomość dla posiadaczy akcji Micron Technology, którą ogłoszono przed startem czwartkowej sesji. Tego samego dnia “Wall Street Journal” doniósł, że spółka rozważa transakcję zakupu japońskiej firmy produkującej półprzewodniki Kioxia za około 30 miliardów dolarów.

Gdy mamy do czynienia z takimi informacjami, rynek z reguły reaguje bardzo pozytywnie. Tak też było i tym razem – w środę kurs akcji Micron Technology zamknął się po cenie 88,21 USD. W czwartek kurs otwarcia wyniósł aż 93 dolary. Ostatecznie, przed zakończeniem tygodnia na rynku niedźwiedziom udało się trochę odreagować ten gwałtowny ruch górę i kurs zamknięcia osiągnął wartość 92,41 USD.

Wykres Micron Technology

Kto zyskał, a kto stracił najwięcej? – Hot or Not minionego tygodnia na Wall Street

Największym wygranym tego tygodnia okazała się spółka Liberty TripAdvisor Holdings. Jest to właściciel największej na świecie platformy turystycznej gromadzącej recenzje i opinie społeczności podróżujących. W tym tygodniu holding ogłosił, że przeprowadził on prywatną transakcję odkupu 126 921 własnych akcji serii A. To aż 8% wszystkich akcji holdingu oraz 39% pozostających w obrocie akcji uprzywilejowanych należących do Certares – jednego z największych funduszy private equity.

Inwestorzy na taki obrót spraw zareagowali bardzo pozytywnie. Poprzedni tydzień akcje Liberty TripAdvisor Holdings zakończyły po cenie 28,13 USD. Natomiast po kilku dniach silnych wzrostów cena zamknięcia czwartkowej sesji wyniosła dokładnie 68 dolarów. Oznacza to niezwykle imponujący tygodniowy wynik osiągający wartość 142% na plusie.

Wykres Liberty TripAdvisor Holdings

Na drugim biegunie znalazło się GSX Techedu. To chińska spółka notowana na NYSE, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań edukacyjnych i kursów. Jej poważny spadek związany jest z dość nietypową sytuacją. Otóż, pod koniec zeszłego tygodnia nowojorski fundusz inwestycyjny Archegos Capital Management został zmuszony do nagłego zamknięcia transakcji na rynku akcyjnym, których łączna wartość przekraczała 20 miliardów dolarów. Co doprowadziło do nagłego opróżnienia portfela funduszu?

Archegos Capital został założony w 2013 roku przez osławionego inwestora, dość niepozornie nazywanego “tygrysiątkiem”. Mowa o pochodzącym z Korei Południowej i mieszkającym w Stanach Zjednoczonych Billu Hwang, który wsławił się udziałem w nielegalnym procederze insider-tradingu. Fundusz Tiger Asia Management, którym zarządzał Hwang, w 2012 roku otrzymał od Amerykańskiej Komisji Giełd i Papierów Wartościowych (SEC) karę finansową w wysokości 60 milionów dolarów za wykorzystywanie poufnych informacji i manipulacje kursami spółek giełdowych. To zaś sprawiło, że Hwang przez kilka lat był na czarnej liście banków inwestycyjnych, które nie chciały mieć nic wspólnego z byłym managerem funduszu ukaranym za wielomilionowe manipulacje giełdowe.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


Rynki finansowe i ich uczestnicy mają jednak dość krótką pamięć, gdy tylko pojawia się perspektywa zwiększenia potencjalnych zysków. Tak też było w przypadku Billa Hwanga i jego nowego funduszu Archegos Capital. Archegos jest znany z agresywnych strategii inwestycyjnych long-short (oprócz samej akumulacji, zakładających również możliwość obstawiania spadków) na akcjach spółek amerykańskich, chińskich i południowokoreańskich. Agresywność prowadzonych przez niego pozycji polega głównie na wykorzystaniu dźwigni finansowej. Hwang stosunkowo szybko wrócił do łask banków inwestycyjnych, gdy te zwietrzyły dobry interes – na udzielaniu jego funduszowi kredytów pod lewarowane pozycje na giełdzie mogły bowiem dobrze zarobić. Z Archegos Capital od dłuższego czasu współpracowały takie banki jak Morgan Stanley, Nomura czy Credit Suisse. Pod koniec 2018 roku na podobny krok zdecydował się również Goldman Sachs, pozwalając funduszowi Hwanga zaciągać kredyty pod lewarowane transakcje.

W piątek 26 marca banki inwestycyjne, z Goldman Sachs na czele, zażądały od Archegos Capital uzupełnienia depozytu zabezpieczającego z powodu ryzyka niewypłacalności, spowodowanym spadkiem wartości akcji w portfelu. Problem w tym, że fundusz, który kupił większość swoich akcji na kredyt nie miał środków na uzupełnienie wymaganego zabezpieczenia pozycji. To zaś – jak ma to miejsce w przypadku margin call – skutkowało wymuszonym zamknięciem kolejnych pozycji po to, by banki odzyskały przynajmniej część kapitału pożyczonego funduszowi.

Likwidacja pozycji funduszu Hwanga najmocniej uderzyła właśnie w GSX Techedu. W ciągu ostatnich pięciu sesji, właśnie przez wzgląd na opisywaną sytuację, cena akcji tej spółki spadła o szokujące 52%. Co ciekawe, tę gigantyczną przecenę próbuje powstrzymać sam założyciel spółki – Larry Chen. We wtorek ogłosił, że wykorzysta swoje osobiste fundusze na zakup akcji GSX Techedu za 50 milionów dolarów do końca 2022 roku. Na tę chwilę ta informacja nie przyniosła jednak oczekiwanego efektu. Ten tydzień akcje spółki zakończyły po kursie 32,18 USD, choć siedem dni wcześniej były one warte ponad dwa razy więcej.

Wykres GSX Techedu

Co nas czeka w następnym tygodniu? – raporty finansowe spółek

We wtorek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za III kwartał roku obrotowego 2020/2021 publikuje spółka Paychex oferująca innowacyjne rozwiązania w zakresie HR w Stanach Zjednoczonych. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 0,92 USD na akcję.

W czwartek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za IV kwartał roku obrotowego 2020/2021 publikuje jeden z czołowych producentów piwa w USA – Constellation Brands. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 1,52 USD na akcję.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.Powyższe analizy i komentarz mają wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treści te sporządzone zostały rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Autor, Partner oraz Portal nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o powyższe treści.

Inwestowanie i trading wiążą się z ryzykiem. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Just2Trade
Just2Trade jest wiodącą międzynarodową firmą inwestycyjną, zapewniającą swoim klientom bezpośredni dostęp do głównych światowych rynków akcji i walut. Zespół analityczny Just2Trade przygotowuje analizy, raporty poświęcone rynkowi akcyjnemu, walutowemu oraz towarowemu.