Podsumowanie tygodnia na amerykańskiej giełdzie

amerykańska giełda
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień mieszanych nastrojów na Wall Street. Zdecydowanie najgorzej poradził sobie indeks Dow Jones Industrial Average, który nie zdołał utrzymać się powyżej poziomu 34 000 punktów i już wyraźnie oddalił się od swoich historycznych szczytów. Z kolei pozostałe dwa indeksy w czwartek ustanowiły swoje nowe historyczne maksima.

Bezdyskusyjnie najlepiej w tym tygodniu wyglądał indeks S&P 500, który pomimo dotkliwej piątkowej obniżki na Wall Street zamknął ostatni tydzień kwietnia na plusie, a jego kurs znajduje się zaledwie niecałe 25 punktów poniżej poziomu 4200.

Najbardziej zmienne wrażenia zapewnił jednak indeks NASDAQ 100. Po świetnej środowej sesji i ustanowieniu nowego szczytu dzień później, w piątek zanotował on poważny spadek i zamknął tydzień minimalnie powyżej poziomu 13 850, co oznacza, że jego odległość od czwartkowego maksimum przekracza aż 200 punktów.

Którzy rynkowi giganci poradzili sobie w tym tygodniu najlepiej? Zdecydowanie, jeśli chodzi o ruch wzrostowy, to prym wiodły takie firmy, jak Facebook, który zdołał się wspiąć o 8% w górę i United Parcel Service – znane na całym świecie pod skrótem UPS – które zanotowało wzrost o 14%.

FP Markets

Z kolei za powstrzymanie Hossy odpowiadały w pierwszej kolejności dwie największe spółki notowane na amerykańskim parkiecie, czyli Apple (-2,2%) oraz Microsoft (-3,5%). Może to zaskakiwać, ponieważ obie te firmy opublikowały bardzo pozytywne raporty finansowego za I kwartał bieżącego roku – okazało się, że osiągnęły większy zysk niż oczekiwali eksperci.

Jakie podmioty charakteryzowały się największą zmiennością w tym tygodniu? Jakie najistotniejsze spółki tym razem publikują swoje raporty finansowe za I kwartał bieżącego roku? Zapraszamy do podsumowania minionego tygodnia na Wall Street:

Te spółki najmocniej przyciągały wzrok w mijającym tygodniu

Pierwszy kwartał bieżącego roku okazał się wprost rekordowy udany dla właściciela największego portalu społecznościowego na świecie – Facebooka. Spółka w środę opublikowała raport, z którego wynikało, iż przychody spółki zwiększyły się rok do roku aż o 48% – do 26,17 miliarda dolarów. Zysk netto wyniósł z kolei 9,5 miliarda USD (rok wcześniej osiągnął wartość 4,9 miliarda), czyli 3,3 dolara na akcję (w I kwartale 2020 było to 1,71 $ na akcję). To znacznie lepszy wynik niż oczekiwali analitycy – spodziewali się oni przychodów w wysokości 23,65 miliarda dolarów i zysku netto w wysokości 2,36 USD na akcję.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


To jednak nie koniec pozytywnych informacji opublikowanych w tym raporcie. Same przychody z reklam wyniosły 25,44 miliarda dolarów (w analogicznym kwartale rok wcześniej osiągnęły wartość 17,44 miliarda USD), a marża operacyjna koncernu wzrosła rok do roku z 33% do 43%. Dodatkowo, przynajmniej raz w miesiącu z portalu skorzystało 2,85 miliarda internautów, czyli o 250 milionów więcej niż rok wcześniej.

Co więcej, Facebook na tle innych gigantów technologicznych wyróżnia się faktem, że wciąż więcej wydaje na inwestycje niż na skup akcji własnych z rynku. Tym razem te proporcje to 4,3 miliarda dolarów do 3,9 miliarda $. Apple dla przykładu, w ostatnim kwartale zainwestowało w swój rozwój 5,8 miliarda USD, ale w tym samym czasie na skup akcji i wypłatę dywidend dla akcjonariuszy przeznaczyło aż 50 miliardów dolarów.

Na te wszystkie informacje, inwestorzy zareagowali niezwykle entuzjastycznie. W czwartek, czyli podczas pierwszej sesji po ogłoszeniu wyników finansowych, kurs akcji spółki otworzył się na absolutnie nierealnym dotychczas poziomie – powyżej 330 dolarów. Warto dodać, iż cena zamknięcia środowej sesji wyniosła 307,10 USD na akcję. Ostatecznie w piątek miała miejsce lekka korekta i akcje spółki Facebook zakończyły tydzień po kursie 325,08 USD, co i tak jest absolutnie niewiarygodnym wynikiem. Gigant social mediów zanotował więc w tym tygodniu łączny wzrost o 8%.

Wykres Facebook

Jeszcze większe powody do zadowolenia ma globalny gigant branży logistycznej – United Parcel Service. Popularne UPS w poniedziałek wieczorem ogłosiło swoje wyniki finansowe za I kwartał bieżącego roku. Okazało się, że zysk netto na akcję spółki wyniósł w ostatnim kwartale aż 2,77 dolara, podczas gdy dochód sytuował się na poziomie 22,91 miliarda dolarów. Jakich wartości oczekiwali analitycy? Odpowiednio zysku netto na akcję w wysokości 1,71 USD i przychodów na poziomie 20,56 miliarda dolarów.

Wyniki finansowe, a zwłaszcza zysk netto, okazały się więc o wiele lepsze niż prognozy, co nie uszło uwadze inwestorów. Poniedziałkowa cena zamknięcia akcji UPS wyniosła 175,02 USD. Następnego dnia, już po publikacji wyników, kurs akcji otworzył się powyżej 190 dolarów, co było oczywiście absolutnie nierealnym do tej pory poziomem. Mało tego, podczas kolejnych sesji cena konsekwentnie pięła się w górę i zakończyła tydzień powyżej 200 dolarów – dokładnie wartością 203,86 USD za akcję. Przełożyło się to na niewiarygodny tygodniowy wzrost o 14%.

Wykres UPS

Kto zyskał, a kto stracił najwięcej? – Hot or Not minionego tygodnia na Wall Street

Największym wygranym tego tygodnia, a raczej drugiego tygodnia z rzędu, okazała się spółka biofarmaceutyczna Brooklyn ImmunoTherapeutics. Specjalizuje się ona w opracowywaniu immunoterapii do leczenia raka. Tydzień wcześniej firma ogłosiła zakup licencji na platformę technologiczną mRNA w celu opracowania genetycznie modyfikowanych komórek dla wielu nowotworów i chorób krwi. W ostatnich dniach, Brooklyn ImmunoTherapeutics ogłosiło, że nabyło tę platformę na wyłączność i jest bardzo zadowolone z tej transakcji ze względu na możliwości jakie ona oferuje.

To jednak nie wszystko. W poniedziałek spółka ogłosiła, że jej szeregi zasilił wybitny Doktor Medycyny Matthew During. Jest on pionierem w stosowaniu wektorów wirusowych w zaburzeniach neurologicznych i jako pierwszy przeprowadził transfer genów do mózgu ludzkiego dziecka.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


Istnieje jeszcze jeden powód tych niewiarygodnych wzrostów w ostatnich tygodniach, a zwłaszcza bardzo wysokiego wolumenu na akcjach spółki. Otóż, to właśnie Brooklyn ImmunoTherapeutics zostało zaproponowane przez traderów z forum WallStreetBets na portalu Reddit jako kolejna spółka, której akcje można gwałtownie wyciągnąć w górę i w konsekwencji wywołać szaloną Hossę.

Jak widać, zaangażowanie internautów okazało się w pełni skuteczne i tym razem. W tym tygodniu akcje Brooklyn ImmunoTherapeutics poszybowały z okolic 16 dolarów aż do poziomów przekraczających 59 USD. Ostatecznie w wieczornych godzinach piątkowej sesji miało miejsce odreagowanie i akcje spółki zamknęły kwiecień ceną 49,80 USD. To i tak oznacza niewiarygodny tygodniowy wzrost w wysokości 208%, natomiast biorąc pod uwagę cały miesiąc, kurs poszybował w górę o absolutnie nierealne 1239%!

Wykres Brooklyn ImmunoTherapeutics

Na drugim biegunie znalazła się biofarmaceutyczna spółka Cara Therapeutics. Jej działalność koncentruje się na opracowywaniu i komercjalizacji nowych substancji chemicznych przeznaczonych do łagodzenia świądu poprzez selektywne działanie na obwodowe receptory opioidowe kappa.

W czwartek ogłosiła ona wyniki drugiej fazy testów jej doustnego leku o nazwie Korsuva (tabletki difelikefaliny) stosowanego w leczeniu świądu od umiarkowanego do ciężkiego u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS) o nasileniu od łagodnego do ciężkiego. Do badania włączono 401 pacjentów z wielu ośrodków klinicznych w całych Stanach Zjednoczonych.

Okazało się, że w żadnym z ośrodków nie udało się osiągnąć ani pierwszorzędnych, ani nawet drugorzędnych celów tej fazy testów. Nie da się zaprzeczyć, że były więc one kompletnym fiaskiem dla terapii lekiem Korsuva. Należy jednak dodać, że spółka wykazała nieznaczną poprawę w zakresie odczuwania objawów atopowego zapalenia skóry przez pacjentów, jednak były one zbyt mało zadowalające, by uznać je za jakikolwiek sukces. Nie zmienia to faktu, że badania nad lekiem nie zostały zakończone, a trzecia faza testów została rozpoczęta. Spółka Cara Therapeutics zakłada po prostu, że wyniki drugiej fazy testów okażą się anomalią statystyczną, a jej lek osiągnie jeszcze wielki sukces.

Inwestorzy jednak nie są tego samego zdania. Jeszcze w środę kurs akcji zakończył sesję po cenie 25,79 USD. Natomiast już w czwartek otworzyły się one na poziomie 14,58 USD i do końca tygodnia ich wartość się jeszcze obniżała. Ostatecznie akcje Cara Therapeutics zakończyły tydzień ceną 12,95 USD, co przekłada się na tygodniowy spadek o szokujące 51%.

Wykres Cara Therapeutics

Co nas czeka w następnym tygodniu? – raporty finansowe spółek

We wtorek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 roku publikuje czołowy amerykański koncern farmaceutyczny – Pfizer. Oczekuje się, iż wykaże on zysk netto w wysokości 0,78 USD na akcję. Z kolei po zakończeniu sesji swoje wyniki finansowe, także za I kwartał 2021, publikuje wiodący amerykański twórca gier wideo – Activision Blizzard. Oczekuje się, iż wykaże on zysk netto w wysokości 0,70 USD na akcję.

W środę przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 roku publikuje słynny amerykański koncern motoryzacyjny – General Motors. Oczekuje się, iż wykaże on zysk netto w wysokości 1,04 USD na akcję. Z kolei po zakończeniu sesji swoje wyniki finansowe, także za I kwartał 2021, publikuje czołowa amerykańska spółka z branży finansowej – PayPal. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 1,01 USD na akcję.

W czwartek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 publikują: amerykańska spółka biotechnologiczna, twórca szczepionki przeciw COVID-19 – Moderna; oraz wielka niemiecka spółka notowana na NYSE, zajmująca się gazami technicznymi – Linde. Oczekuje się, że Moderna wykaże zysk netto w wysokości 2,39 USD na akcję, natomiast Linde w wysokości 2,25 USD na akcję.

W piątek przed rozpoczęciem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za I kwartał 2021 publikuje amerykańskie przedsiębiorstwo o globalnym zasięgu działające w sektorze opieki zdrowotnej – Cigna. Oczekuje się, iż wykaże ono zysk netto w wysokości 4,38 USD na akcję.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.Powyższe analizy i komentarz mają wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treści te sporządzone zostały rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Autor, Partner oraz Portal nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o powyższe treści.

Inwestowanie i trading wiążą się z ryzykiem. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Just2Trade
Just2Trade jest wiodącą międzynarodową firmą inwestycyjną, zapewniającą swoim klientom bezpośredni dostęp do głównych światowych rynków akcji i walut. Zespół analityczny Just2Trade przygotowuje analizy, raporty poświęcone rynkowi akcyjnemu, walutowemu oraz towarowemu.