Urzędnicy Fed dalej uspokajają. Nasdaq 100 poleciał w górę.

Wykres przedstawiający narzędzia analizy technicznej
J2T Trade

Technologiczny Nasdaq 100 zakończył wtorkową sesję na plusie. Notowania amerykańskiego indeksu poleciały w górę o 1,45%. Wczoraj pojawiły się kolejne komentarze urzędników Fed. Bankierzy Rezerwy Federalnej dalej uspokajają, stanowczo mówiąc, że kraj nie jest w recesji. W środę, 16 listopada patrzymy na Nasdaq’a 100. Jak wygląda analiza technologicznego indeksu na najbliższe godziny?

Indeks skacze na zamknięciu

Amerykański indeks Nasdaq 100 okazał się najlepszy na zamknięciu giełd na Wall Street. Nasdaq’a 100 poleciał w górę o 1,45%. W przypadku tego indeksu przekłada się to na ruch rzędu ponad 170 punktów. Warto zaznaczyć, że Nasdaq 100 przebił się wczoraj przez poziom 12 000. Tym samym notowania powróciły do rejonów z września.

Datadog najlepsze we wtorek

Spółki indeksu technologicznego opowiedziały się w zdecydowanej większości za generowaniem zysku. Tempo wzrostu dyktowała spółka Datadog. Okazała się ona najlepsza, a kurs jej akcji wzrósł we wtorek, 15 listopada o 10,22%. Jedynie dziewięć składowych Nasdaq’a 100 wykazało stratę. Ponadto warto zaznaczyć, że notowały one zdecydowanie niskie, procentowe zmiany ceny. Największą stratę, gdyż rzędu 1,79% wykazało Regeneron Pharma.

Urzędnicy Fed tłumaczą położenie

We wtorek, 15 listopada wypowiedziało się dwóch członków Rezerwy Federalnej. Prezes Banku Fed w Atlancie, Raphael Bostic tłumaczył, że obecnie „wiele scenariuszy” wskazuje na możliwe wystąpienie łagodnej recesji. Bostic zauważył, że Fed wolałby potencjalną recesję niż „długotrwały i głębszy ból spowodowany zakorzenioną inflacją”. Raphael Bostic był kolejnym urzędnikiem Fed, który zaznaczył: „może upłynąć od 18 miesięcy do dwóch lat lub więcej, aby zacieśnienie polityki monetarnej istotnie wpłynęło na inflację”.

FP Markets

Natomiast wystąpienie wiceprzewodniczącego Fed ds. nadzoru Michael’a Barr’a mogło uspokoić sytuację. Barr zaznaczył wyraźnie, że gospodarka Stanów Zjednoczonych „nie jest w recesji”. Zeznając przed senacką komisją bankową wyższy urzędnik Fed tłumaczył jednak, że możliwe jest złagodzenie w gospodarce kraju. Inflacja zdaniem Barr pozostaje „zdecydowanie zbyt wysoka”. Ponadto Michael Barr zauważył, że niebawem zobaczymy wzrost bezrobocia, jako efekt działań Fed wymierzonych w inflację.

Punkt widzenia – Nasdaq strzelił 12 100

Amerykański indeks miał generować wczoraj ruch wzrostowy. O takim podejściu pisaliśmy: „Dziś rynek kontynuować może ruch wzrostowy. Rynek znajduje się powyżej poziomu TFR i już z obecnych zakresów generować ma szansę podejście. Najpierw dobrze byłoby zobaczyć na rynku drobne cofnięcie. Takie polegałoby na ponownym zejściu do średniej, która znajduje się przed godziną 12 przy 11 750. Następnie z tego obszaru poderwaliby się kupujący. Potencjalnym celem na dziś zdaje się 11 950”.

Rynek nie wykonał cofnięcia przed zejściem i o godzinie 13 zebrał się do wzrostu z okolic  TFR. Target osiągnięty został godzinę później, a rynek przed sesją amerykańską strzelił 12 100. Następnie pojawił się powrót do 11 950 i powyżej tego zakresu Nasdaq 100 oscylował do godzin wieczornych. Po godzinie 20 pojawiło się mocne zejście, które sięgnęło 11 750. Technologiczny indeks odrobił jednak zejście przed zamknięciem. Na wykres Nasdaq’a 100 patrzymy w środę, 16 listopada. Przed południem rynek oscyluje powyżej 11 920.

Scenariusz główny – wzrostowy

W dalszym ciągu indeks ma szanse generować ruch wzrostowy. Kluczowym założeniem na dziś będzie utrzymanie poziomu TFR (11 825). Rynek pokazać może najpierw zejście do tego zakresu, aby w jego okolicach sprawdzić nastawienie sił rynkowych. Jednocześnie doszłoby do re-testu średniej. Powrót powyżej 11 950 wiązałby się z potencjałem powrotu do 12 100.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 16.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak nastroje wzrostowe mogą nie być dziś tak silne jak ostatnich dniach. Gdyby rynek podbił najpierw do 12 000, przewagę osiągnąć może podaż. Wówczas powrót do 11 825 i przełamanie tego zakresu wiązałby się z cofnięciem do 11 700.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 16.11.2022

Konkluzja

Rynek nadal ma potencjał do generowania zysków. Dobrze byłoby dziś zobaczyć taki ruch po drobnym zejściu. Na co zdecyduje się w środę technologiczny indeks. Poziomy znajdujące się na wykresie rozpisane zostały poniżej.

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.