Tygodniowe podsumowanie GPW

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem minione pięć sesji upłynęło pod znakiem niewielkiej obniżki. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył ten tydzień 1,6% na minusie.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez minione pięć dni można było wygenerować zarówno dodatnią jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Silny wzrost akcji PGE po informacjach z Davos

Zwycięzcą tego tygodnia, spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, okazała się Polska Grupa Energetyczna. Akcje tej spółki Skarbu Państwa zanotowały gwałtowny wzrost w środę, który następnie kontynuowany był w czwartek. Jaka była przyczyna tej zwyżki?

FP Markets

Wydaje się, że kluczowe znaczenie miał tutaj wywiad prezesa PGE – Wojciecha Dąbrowskiego. Został on przeprowadzony dla PAP Biznes, w środę przed południem, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej wyjawił, że spółka planuje w pierwszym półroczu 2023 roku przedstawić aktualizację strategii grupy, której jednym z filarów będzie energetyka jądrowa.

3 filary nowej strategii PGE

Okazuje się, że nowa strategia będzie stworzona w oparciu o trzy zasadnicze filary: energię jądrową, powstanie NABE (Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego) oraz możliwości wybudowania mocy offshore na Bałtyku. Elementem nowej strategii będzie też PKP Energetyka.

Uaktualniona strategia PGE będzie obejmowała okres co najmniej 10 lat, ale z perspektywą 20-letnią. Nowa strategia będzie zawierała również element projekcji finansowej.

Projekt finansowania elektrowni jądrowej coraz bliżej

Ponadto, Wojciech Dąbrowski poinformował, że PGE chciałoby także w pierwszym półroczu 2023 roku dopiąć projekt finansowania projektu atomowego. Produkcja energii z polsko-koreańskiej elektrowni jądrowej miałaby ruszyć w 2036 roku.

Najważniejsze plany PGE na 2023 rok

Prezes PGE oznajmił również, że plany spółki na 2023 rok obejmują przede wszystkim kontynuację projektów farm wiatrowych na Bałtyku i integrację operacyjną z PKP Energetyka.

Informacje przekazane przez prezesa Dąbrowskiego z całą pewnością ucieszyły inwestorów. W efekcie, kurs akcji PGE podczas środowej sesji zaczął wyraźnie piąć się w górę, a następnie zwyżka była jeszcze kontynuowana w czwartek.

Ostatecznie, nawet pomimo lekkiej piątkowej korekty, akcje spółki zakończyły ten tydzień z łącznym zyskiem rzędu 4,9%.

Wykres akcji PGE

Allegro mocno w dół po rozczarowujących aktualizacjach rekomendacji

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazły się akcje Allegro. Wyraźna obniżka kursu papierów wartościowych tego polskiego giganta e-commerce najprawdopodobniej wynika z dwóch powodów.

Analitycy Haitong Bank i Goldman Sach obniżają rekomendacje

Po pierwsze, spółce przede wszystkim zaszkodziły opublikowane w czwartek tuż przed rozpoczęciem sesji giełdowej aktualizacje rekomendacji giełdowych dla kursu jej akcji, wydane przez analityków Haitong Bank oraz Goldman Sachs.

Okazuje się, że Konrad Księżopolski, analityk Haitong Banku obniżył rekomendację dla Allegro do „neutralnie” z „kupuj”. Cena docelowa została natomiast ustalona przez niego na poziomie 31.90 PLN.

Natomiast Goldman Sachs obniżył rekomendację dla Allegro do „sprzedaj” z „neutralnie”, a cenę docelową akcji tej spółki wyznaczył na 27 złotych.

Inwestorzy realizowali zyski?

Po drugie, należy pamiętać, że tydzień wcześniej to właśnie akcje Allegro odnotowały zdecydowanie największy wzrost spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. Zwyżka ta wynikała z opublikowanej 12 stycznia informacji, że Shopee – dotychczas druga największa platforma handlu elektronicznego w Polsce – wycofuje się z naszego kraju.

Jak nietrudno się domyślić, mogliśmy zatem mieć również do czynienia z realizacją zysków – zwłaszcza po tym, jak akcje Allegro po raz pierwszy od kwietnia ubiegłego roku osiągnęły cenę 32 złotych za akcję.

W konsekwencji, choć przez pierwsze trzy sesje tego tygodnia kurs akcji Allegro kontynuował wzrosty, to w czwartek – po publikacji wspomnianych rekomendacji rozpoczęła się gwałtowna przecena. Dziś natomiast spadki były kontynuowane, w wyniku czego akcje Allegro zakończyły ten tydzień aż 8,4% na minusie.

Wykres akcji Allegro

Przecena akcji KGHM konsekwencją spadków na rynku miedzi

Bardzo kiepsko poradził sobie także drugi lider wzrostów z poprzedniego tygodnia – KGHM Polska Miedź. Z czego wynika dotkliwa wyprzedaż kursu akcji tej spółki Skarbu Państwa?

Przede wszystkim należy pamiętać, że akcji tej spółki jest w dużym stopniu skorelowany z cenami miedzi. A w ostatnich dniach kurs na kursie tego metalu doszło do korekty potężnych wzrostów.

Po drugie, w tym przypadku również należy zwrócić uwagę na fakt, że kurs akcji KGHM pod koniec ubiegłego tygodnia był najwyższy od… kwietnia ubiegłego roku. Z całą pewnością więc na rynku w przypadku tej spółki także doszło do masowej realizacji zysków.

W konsekwencji, akcje spółki KGHM Polska Miedź przez minione pięć sesji łącznie przeceniły się aż o 6,1%.

Wykres akcji KGHM

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.