Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem mieliśmy do czynienia z wyraźną przeceną. Ostatecznie, po czterech potężnych sesjach spadkowych z rzędu indeks WIG20 zakończył bieżący tydzień ze stratą rzędu 4%.
Okazuje się jednak, że przez minione pięć sesji można było wygenerować zarówno ujemną jak i dodatnią stopę zwrotu z inwestycji – choć ta druga w przypadku akcji spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 była zdecydowanie mniej spektakularna. Które spółki dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:
Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?
Wyjątkowo nieudany tydzień LPP
Pierwszy tydzień sierpnia najgorzej spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20 rozpoczęło LPP. Popularna w naszym kraju spółka odzieżowa odnotowała bolesną serię czterech wyraźnie spadkowych sesji. Zła passa LPP w tym tygodniu rozpoczęła się od informacji opublikowanej przez największą na świecie agencje prasową zajmującą się rynkami kapitałowymi – Bloomberg.
Otóż, okazało się, że analitycy Citi obniżyli rekomendację dla akcji LPP z „kupuj” do „neutralnie”, ustalając nową cenę docelową na poziomie 10 276 złotych za akcję. Warto dodać, że wcześniejsza cena docelowa wynosiła aż 14 867 PLN za akcję.
W tym tygodniu natomiast akcje LPP spadły do poziomu poniżej 9 tysięcy złotych. W efekcie zakończyły one minione pięć sesji łączną stratą wynoszącą szokujące 9,9%.
Przecena PKO BP nabiera tempa
Fatalny tydzień ma za sobą również PKO Bank Polski, który okazał się podczas ostatnich sesji zdecydowanie najsłabszą spółką polskiego sektora bankowego. W jego przypadku mieliśmy do czynienia z trzema sesjami, podczas których doszło do poważnych obniżek – od wtorku do czwartku.
Trzeba jednak spółce oddać sprawiedliwość – główną przyczyną przeceny akcji PKO Banku Polskiego w tym tygodniu okazała się największa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie dywidenda. Mowa tutaj o 2,287 miliarda złotych, czyli 1,83 PLN brutto na akcję.
4 sierpnia wypadał bowiem dzień ustalenia prawa do dywidendy, co oznacza, że sesja 3 sierpnia rozpoczęła się odcięciem prawa do dywidendy i automatycznym obniżeniem kursu o wspomniane 1.83 PLN.
Nie zmienia to faktu, że dobiegający końca tydzień ogólnie nie należał do udanych dla spółki PKO Bank Polski. Dotkliwa środowa przecena kontynuowana była bowiem w czwartek i ostatecznie to właśnie tego dnia kurs akcji PKO BP osiągnął najniższą wartość od… listopada 2020 roku. Łącznie spółka zakończyła ten tydzień ze stratą rzędu 8,3% – czyli znacznie wyższą, niż wynikałoby z samego odcięcia dywidendy.
Zaskakujący wzrost Pepco
Czas przejść do spółek, które odnotowały zyski. Najmocniejszą spośród tych wchodzących w skład indeksu WIG20 niespodziewanie okazało się Pepco. Udany tydzień tej dynamicznie rozwijającej się paneuropejskej sieci dyskontowych sklepów wielobranżowych wynika głównie z poniedziałkowej sesji, podczas której osiągnęła ona szokujący wzrost rzędu 7,8%.
Z czego on wynikał? Choć może okazać się to bardzo zaskakujące, nie mieliśmy tutaj do czynienia z żadną przyczyną fundamentalną – była to po prostu kontynuacja krótkoterminowego rajdu ceny w górę, który rozpoczęła przedostatnia sesja lipca.
Ten trwający trzy sesje zryw bardzo szybko dobiegł jednak końca. Od wtorku do czwartku doszło już do odreagowania i lekkiej obniżki kursu, a w piątek ceną akcji Pepco kierowały zmienne nastroje.
W efekcie, dzięki niesamowitej poniedziałkowej sesji, spółka Pepco okazała się niespodziewanym “zwycięzcą” tego tygodnia, biorąc pod uwagę podmioty należące do indeksu WIG20. Kurs jej akcji przez minione pięć dni zanotował bowiem wzrost rzędu 3,6%. Nie zmienia to jednak faktu, że w ujęciu długoterminowym akcje Pepco nadal znajdują się w tendencji spadkowej.
Allegro w górę po publikacji wstępnych wyników finansowych
Do umiarkowanie udanych, bieżący tydzień ma prawo również zaliczyć spółka Allegro. Gigant polskiego e-commerce zawdzięcza swój wzrost kursu akcji w tym tygodniu przede wszystkim czwartkowej sesji. Wczorajsza zwyżka wywołana była opublikowaniem wstępnych wyników finansowych za drugi kwartał 2022 roku.
Z tego raportu wynika bowiem, że przychody Allegro ze sprzedaży wyniosły w drugim kwartale 2022 roku 1,6 miliarda złotych, czyli aż o 22,3% więcej niż rok wcześniej. W całym pierwszym półroczu 2022 przychody wyniosły natomiast 2,99 miliarda PLN – o 18,8% więcej niż w pierwszym półroczu 2021.
Ponadto, w omawianym raporcie Allegro podtrzymało oczekiwania na cały rok. Wynika z nich, że przychody za cały 2022 rok mają być o 25-30% wyższe niż rok wcześniej. Nakłady inwestycyjne w całym 2022 mają z kolei wynieść od 675 do 725 milionów złotych.
W efekcie, dzięki czwartkowej sesji, kurs akcji Allegro zdołał w tym tygodniu wzrosnąć o 3,3%, a kluczowy w te wakacje poziom wsparcia przyjmujący wartość 25 złotych, został na początku sierpnia skutecznie wybroniony.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!