S&P 500 traci 0,08%. Twitter walczy z Muskiem w sądzie.

178
Napis
J2T Trade

Amerykański indeks S&P 500 stracił w czwartek finalnie 0,08%. Indeks S&P 500 niewiele traci po tym, jak inwestorzy przez całą sesję mieszanie reagowali na dane napływające z gospodarki. Saga związana z pozwem Elona Muska nadal trwa. Twitter nadal walczy z miliarderem w sądzie. Jak wyglądać może piątkowa sesja?

Drobna strata S&P 500

Indeks spółek dużych zakończył czwartkową sesję finalnie spadkiem. S&P 500 zakończył dzień z drobną stratą po tym, jak inwestorzy wykazywali mieszane nastroje przez całą sesję. Kurs notowań amerykańskiego S&P 500 zmienił się niekorzystnie w sumie o 0,08%. Zmiana ceny wyniosła zatem jedyne 3 punkty. Zwrócić uwagę warto na to, że odnotowano ponownie w sierpniu spadek wartości obrotu.

Wysoka zmienność kilku składowych

Wczoraj aż sześć komponentów indeksu S&P 500 zmieniło cenę o ponad 10%. Cztery z nich opowiedziały się po stronie spadkowej. Stratnym składowym przewodziło przedsiębiorstwo Ball. Akcje tej spółki spadły o 18,58%. Po wzrostowej stronie dominowała spółka EPAM Systems, a jej wycena uległa korzystnej zmianie o 12,25%.

Lepszy bilans handlowy w czerwcu

Inwestorzy przeanalizowali wczoraj dane dotyczące deficytu handlowego kraju. Deficyt w handlu międzynarodowym USA wyniósł 79,6 mld dolarów, wykazując tym samym lepszą wartość za czerwiec. Deficyt zmienił się zatem na korzyść o 5,3 mld dolarów. Na poprawę wyniku w głównej mierze wpłynął wzrost eksportu w czerwcu. Od początku roku eksport USA wzrósł o 20%.

FP Markets

Twitter walczy z Muskiem

W dalszym ciągu nierozwiązana jest sprawa z wykupem Twittera przez Elona Muska. Spółka Twitter kilka tygodni temu złożyła pozew przeciwko najbogatszemu człowiekowi świata. Sprawa ponownie trafia na pierwsze strony gazet, gdy Twitter złożył kolejny wniosek oskarżając Muska o bezpodstawną ucieczkę od umowy.

Złożenie wniosku jest odpowiedzią na ostatnią argumentację Muska. Miliarder zauważył, że miał pełne prawo do wycofania się z transakcji, ponieważ to Twitter „nie dochował” warunków umowy, jako pierwszy.

Punkt widzenia – utrzymany poziom 4 142

Na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się spełnienia jedynie kluczowego założenia opisanego w wariancie głównym. Treść założenia dla wzrostów brzmiała: „Dalsza wspinaczka amerykańskiego indeksu odbyć się może na poniższych warunkach. Kluczowe założenie na dziś związane jest z utrzymaniem nowego poziomu TDP. Rynek w pierwszym ruchu chcieć może zejść właśnie w te rejony, które w poprzednich sesjach stanowiły opór dla rynku. Tym razem jednak cena znajduje się powyżej tego zakresu, i retest od góry poziomu TDP może być swoistym wypełnieniem zasady zmiany biegunów. Okolice TDP stałyby się zatem dla rynku wsparciem, z którego ten generować mógłby impulsy wzrostowe”.

Faktycznie rynek najpierw skierował się w stronę poziomu TDP. Ten rejon został finalnie utrzymany, a po re-teście tego poziomu od góry rynek znalazł krótkie okazje wzrostowe. Cena najwyżej dotarła do okolic 4 165. Obecnie rynek znajduje się nieco powyżej poziomu TDP.

Scenariusz główny – wzrostowy

Indeks S&P 500 trwa w szerszej zależności wzrostowej, zatem dziś rynek ma szansę podchodzić pod wyższe zakresy. Kluczowe założenie dla dzisiejszych wzrostów opiera się na przekonaniu, że rynek utrzyma zakres średniej kroczącej SMA 88. Aktualnie średnia przebiega w bliskich okolicach poziomu TDP. Rynek w pierwszym ruchu zejść może właśnie do niższych rejonów, aby sprawdzić siłę kupujących. Powrót powyżej TDP, a następnie re-test tego poziomu od góry będą mogły dać perspektywę podejścia pod 4 190. 

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 05.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Negacja kluczowego założenia z wariantu wzrostowego, świadczyć będzie o chęci wykonania korekty. Dłuższe oscylowanie w strefie wyznaczonej przez średnią oraz poziom TDP pobudzić będzie mogło obóz niedźwiedzi. Targetem dla zejścia będzie mógł być nawet poziom 4 100.  

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 05.08.2022

Konkluzja

Dziś jest dzień ważnych danych. W takich dniach zazwyczaj to nastawienie względem odczytu determinuje ruch na rynku. Wiele zależeć będzie zatem od danych, które zostaną opublikowane w godzinach pre-marketu. Analitycy od rynków oczekują dziś wzmożonej zmienności. Poziomy na dzień 05.08.2022.

TSR : 4 235

TFR : 4 189

TDP : 4 142

TFS :  4 094

TSS :  4 047

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.