S&P 500 spadło 0,93%. Twitter rozczarował raportem.

150
J2T Trade

Po trzydniowej serii wzrostów S&P 500 straciło w piątek. Notowania indeksu S&P 500 spadły o 0,93%. Indeks tym samym nie utrzymał się powyżej psychologicznego poziomu 4 000. Twitter opublikował rozczarowujące wyniki za II kwartał! Jak indeks rozpocznie nowy tydzień?

Korekta indeksu

Amerykański  indeks S&P 500 zakończył piątek ze spadkiem. Notowania indeksu spółek dużych spadły o 0,93%. Przerwana została tym samym trwająca w zeszłym tygodniu trzydniowa seria wzrostowa. W ubiegłym tygodniu S&P 500 zyskało finalnie 2,55%. Wynik miesięczny przed ostatnim tygodniem handlowym również jest na „plusie”.

Dysproporcje

W piątek aż dwie spółki odznaczyły się wysokim poziomem zmienności. Mowa o spółkach: SVB i HCA. Jako jedyne przekroczyły 10% poziom zmienności. Ponadto każda z nich osiągnęła ponad 2 krotnie większą zmienność względem następnych najbardziej zmiennych po danej stronie. Dla przykładu podam, że akcje SVB spadły aż o 17,15%, a akcje kolejnej najbardziej tracącej – Seagate o 8,11%. Pod względem ilościowym również dominowały spadkowe elementy. Zyskownej stronie przewodziło natomiast wspominane HCA, a wycena uległa zmianie o 11,43%.

Słaby raport

Opublikowane zostały wyniki spółki Twitter, które okazały się rozczarowujące. Spółka w drugim kwartale nie osiągnęła wzrostu przychodów oraz liczby użytkowników. Dodatkowo wskaźnik zysku na akcję okazał się stratny. W raporcie podano, że wynosi on -0,08 dolara.

FP Markets

Dzisiejsze wyniki

Dziś sprawozdanie finansowe opublikują dwie spółki wchodzące w skład indeksu S&P 500: Newmont oraz Whirlpool. Analitycy są zgodni co do tego, że wskaźnik EPS spadnie w przypadku obu spółek. Inaczej sprawa ma się z wielkością przychodów. W przypadku spółki Newmont przychody mają wzrosnąć rok do roku. Odwrotnej sytuacji spodziewają się prognozujący dla spółki Whirlpool.

Punkt widzenia – 4 000 nieutrzymane

Na piątkową sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza spadkowego. Założenie dotyczyło: „Wariant spadkowy polegać może na utworzeniu oporu na zakresie poziomu TSR. Podejście ceny do tego zakresu pobudzić może siłę podażową, której zależeć będzie na zepchnięciu rynku. Celem będzie wówczas 3 960”.

Rzeczywiście w okolicach poziomu TSR pobudziła się w piątek siła podażowa. Nadbity został poziom TSR, a rynek szybko wykonał re-test tego poziomu od dołu. Target został osiągnięty, jednak rynek dotarł do nieco niższych zakresów – okolice 3 940. Czy dziś ponownie znajdzie się indeks powyżej 4 000?

Scenariusz główny – wzrostowy

Kluczowe założenie dla wzrostów na dziś opiera się na utrzymaniu poziomu TFR oraz zakresu  średniej kroczącej SMA 88. Obecnie średnia znajduje się w okolicach tego poziomu. Zakładam zatem, że rynek będzie chciał dziś przetestować od góry właśnie TFR. Z tych okolic zebrana może zostać siła popytowa, która nada impuls wzrostowy. Targetem w przypadku realizacji będzie poziom 4 020.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 25.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Zejście natomiast chciałbym zobaczyć na zasadzie budowy podwójnego szczytu. Rynek dojdzie zatem najpierw do poziomu TSR, gdzie ponownie przeważy siła podażowa. Ponownie okolice tego poziomu okażą się oporem dla rynku. Ważne jest, aby cena utrzymywała się poniżej TSR. Każdorazowy re-test od dołu tego poziomu świadczyć będzie na korzyść przeceny. Celem będzie 3 930.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 25.07.2022

Konkluzja

Rozpoczyna się dziś ostatni tydzień handlowy lipca. Przypuszczam, że indeks S&P 500 podejmie się realizacji scenariusza głównego. Obserwować będę podane w scenariuszu założenie. Poniżej prezentuje poziomy na dziś.

TSR : 4 012

TFR : 3 967

TDP : 3 919

TFS : 3 873

TSS : 3 872

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.