Trzy zróżnicowane strategie rynkowe Bogusza Kasowskiego (wywiad)

Purple Trading Hub Bogusz Kasowski
J2T Trade

Broker Purple Trading przy współpracy z polskimi edukatorami i traderami postanowił stworzyć pierwszą w swoim rodzaju społeczność handlową dla tych, którzy poważnie traktują spekulację giełdową. Jednym z sześciu zaangażowanych w projekt ekspertów jest Bogusz Kasowski, autor Prywatny INV€$TOR i bloga surowcowe.info. Wieloletni obserwator oraz pasjonat rynków surowcowych. Wielokrotny prelegent i publicysta medialny. Autor licznych webinarów i konferencji online. Zapraszamy na ciekawy wywiad, w którym Bogusz podzielił się szczegółami dotyczącymi zebranego doświadczenia na rynkach finansowych oraz jego życia prywatnego.

Bogusz Kasowski – Wykształcenie/Szkolenie/Kursy

Purple Trading: Czy masz formalne wykształcenie w zakresie rynków finansowych/ekonomiczne? Czy przeszedłeś może jakieś profesjonalne szkolenie z zakresu tradingu, posiadasz certyfikaty lub może jakieś nagrody lub wyróżnienia?

Bogusz Kasowski: Licencjat z ekonomii z Uczelni Warszawskiej (2014), 8. miejsce w konkursie XTB Live Trading 2017

FP Markets

PT: Jak i kiedy zacząłeś swoją przygodę z tradingiem, twoje pierwsze kroki/doświadczenia z handlem?

Bogusz: Inwestycjami zajmuję się od 2007 roku, zaczynając od nieruchomości. W 2012 roku doszła giełda, w 2016 roku FOREX. Od października 2016 roku inwestowanie to moje podstawowe źródło dochodu.

DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI PURPLE TRADING HUB

Filozofia handlu

PT: Opowiedz nam o swoim podejściu do handlu, swojej strategii?

Bogusz: W swojej ścieżce inwestycyjnej testowałem wiele metod i podejść rynkowych. Inwestuję aktywnie, począwszy od scalpingowego podejścia przy publikacji ważnych danych makroekonomicznych lub wydarzeń politycznych (wybory prezydenckie w USA, parlamentarne w UK, Brexit) poprzez daytrading oparty o statystyczne zachowanie rynków w konkretnym dniu handlowym – to moje autorskie podejście inspirowane pracą Larry’ego Williamsa aż po średnio i długoterminowe inwestycje na rynkach surowcowych w oparciu o analizę fundamentalną z wykorzystaniem analizy technicznej do perfekcyjnego zajęcia pozycji oraz w spółki dywidendowe z perspektywą emerytalną.

PT: Dlaczego Twoje podejście jest wyjątkowe, jakie są Twoje techniki zarządzania ryzykiem, w jaki sposób podejmujesz decyzję o wejściu na rynek?

Bogusz: Szerokie podejście do wielu rynków przy jednoczesnym sztywnym zestawie zasad pozwala na relatywnie krótkie siedzenie przy wykresach (do 3-4 godzin dziennie) przy możliwości szerokiej i zdywersyfikowanej ekspozycji z różnym ryzykiem. Scalping na danych w zasadzie wyklucza ustawienie stałego stop lossa podczas gdy podejście daytradingowe z góry pozwala określić zasięgi zarówno przy realizacji scenariusza jak i jego negacji. Surowce to z kolei rynek, który śledzę na bieżąco i opisuję w swoich publikacjach i programach.

Znajomość rynku

PT: Na jakich rynkach handlujesz i dlaczego?

Bogusz: W kręgu moich zainteresowań leżą najpopularniejsze indeksy giełdowe (DAX, FTSE, NASDAQS&P500, DJIA), waluty (GBP/JPY, USD/JPY, EUR/USD, USD/SEK, USD/NOK, AUD/USD, NZD/USD) oraz bardzo szerokie spektrum towarów. Moje strategie pozwalają na wysoką dywersyfikację także w liczbie instrumentów. Jednocześnie są to najpłynniejsze instrumenty w swoich kategoriach, charakteryzujące się dużą zmiennością w określonych sytuacjach.

PT: Twoim zdaniem jaka jest zaleta handlu na tych rynkach?

Bogusz: Duża dywersyfikacja, przy jednocześnie wysokim wolumenie transakcyjnym redukującym ryzyko manipulacji przez któregoś z uczestników rynku.

Metodologia handlu

PT: Czy możesz dać czytelnikom przedsmak twoich konkretnych metod handlu, aby przeczytali to i powiedzieli: „Ok, muszę śledzić tego gościa na Trading Room Hub”.

Bogusz: Zestaw trzech zróżnicowanych strategii pozwala mi zajmować pozycje w wielu różnych perspektywach czasowych i praktycznie każdego dnia “być w rynku” bez szukania pozycji na siłę.

PT: Jak analizujesz rynki?

Bogusz: Zaczynam od sprawdzenia kalendarza publikacji makroekonomicznych, by następnie sprawdzić sytuację na interwale dziennym – dopiero później schodzę na niższe interwały. Istotne do podejścia surowcowego są informacje fundamentalne, kształtujące wycenę. W przypadku strategii na danych istotna jest niespodzianka w publikacji, a przy statystykach – czysto techniczna analiza aktualnej ceny i jej potencjału do ruchu zgodnego ze statystyką.

PT: Na co głównie zwracasz uwagę?

Bogusz: Publikacje makroekonomiczne mogą zepsuć nawet najlepszą analizę. Drugi ważny element to unikanie myślenia życzeniowego – jeśli rynek jest na istotnym wsparciu/oporze z interwału dziennego to granie na jego przełamanie jest obarczone mocnym ryzykiem.

PT: Jakich technik analizy technicznej używasz?

Bogusz: Klasyczne wsparcia i opory oraz poziomy Fibonacciego – te ostatnie jedynie do wyznaczania potencjalnego zasięgu ruchu, nie używam ich jako wyznacznika do otwarcia pozycji, jedynie do zamknięcia.

Sukcesy i wyzwania

PT: Jakie są twoje największe sukcesy?

Bogusz: Dwukrotnie wykorzystałem olbrzymią zmienność na rynkach do zarobku: podczas wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku i podczas przedterminowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii w 2017 roku. Zająłem także 8. miejsce (z 70 uczestników) w konkursie XTB Live Trading 2017.

PT: Jakie były najtrudniejsze przeszkody związane z tradingiem, które musiałeś pokonać?

Bogusz: Konieczność trzymania się założonych zasad. Każde ich łamanie kończyło się niepotrzebnymi stratami.

Twoja rada dla innych traderów

PT: Co poradziłbyś mniej doświadczonym traderom?

Bogusz: Poznać instrument inwestycyjny zanim się w niego zainwestuje. Stworzyć prosty zestaw zasad dla konkretnych instrumentów/sytuacji rynkowych dostosowany do naszej psychiki. Ćwiczyć trzymanie się tych zasad, niezależnie od sytuacji na rynku.

PT: Jakie są spostrzeżenia/obserwacje, których nauczyłeś się podczas swojej kariery?

Bogusz: Wiele osób nie poznaje w pełni instrumentów inwestycyjnych przed otwarciem transakcji. Nie zna zasad, specyfiki i charakteru rynku. Tabeli opłat i prowizji. To generuje później wiele uwag, problemów i często bezpodstawnych oskarżeń w stronę brokera.

Przyszłe cele i wyzwania

PT: Nadchodzące projekty w branży handlowej?

Bogusz: Rozwinięcie statystyk rynkowych na w pełni zautomatyzowaną strategię.

PT: Jakieś plany na przyszłość związane z twoją karierą handlową?

Bogusz: Jak najlepszej jakości kontent analityczny i edukacyjny dla polskich odbiorców.

Życie osobiste

PT: Co robisz w wolnym czasie?

Bogusz: Bardzo lubię czytać książki i grać w planszówki, a także dobrze zjeść – czy to samodzielnie gotując czy wychodząc do restauracji.

PT: Jakieś hobby, zainteresowania?

Bogusz: Uniwersum Gwiezdnych Wojen – zwłaszcza z czasów sprzed zakupu Lucasfilm przez Disneya. Próbuję też swoich sił w malowaniu figurek do planszówek.

PT: Jak udaje ci się zrównoważyć karierę tradera/mentora z życiem osobistym?

Bogusz: Ze względu na jedną strategię opartą o publikacje danych makroekonomicznych jest to bardzo trudne, czasami wręcz niemożliwe. Ideałem jest wyjazd w miejsce bez stałego dostępu do internetu czy też zdecydowane założenie, że tego dnia nie pracuję przy rynkach.

Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.