Trading intuicyjny – wady i zalety strategii

Napis "podążaj za intuicją"
J2T Trade

Nie da się zaprzeczyć, że rynek kapitałowy działa w sposób wyjątkowo gwałtowny. W efekcie, cały czas bombarduje nas – traderów zmieniającymi aktualną sytuację informacjami. Potrafi również budzić w nas silne emocje. Z tego powodu znajdziemy dość liczną grupę traderów, która jednoznacznie twierdzi, że logika i statystyka ma drugorzędne znaczenie. Uważają oni, że kluczem do sukcesu jest umiejętność podejmowania decyzji w zgodzie z intuicją.

Oczywiście instynkt także trzeba najpierw wytrenować – w tym celu niezbędne jest najpierw zgromadzenie wystarczająco wielu właściwych doświadczeń. Jednak to właśnie od intuicji według nich zależy czy będziemy osiągać naprawdę zadowalające wyniki tradingu. Na czym zatem polega trading intuicyjny? Jakie są jego wady i zalety? Przekonamy się w dalszej części tekstu. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia jak w ogóle należy rozumieć pojęcia intuicji:

Czym jest intuicja?

Wbrew temu co się słyszy – nikt nie rodzi się z genem intuicji. Co prawda intuicja – jako mechanizm podświadomości – jak najbardziej może towarzyszyć nam od urodzenia, ale jednak kształtu i charakteru nabywamy w miarę przetwarzania informacji przez umysł, nabierania doświadczeń życiowych oraz edukacji szkolnej i zasad wpajanych przez społeczeństwo. A zatem treść jaką niesie ze sobą intuicja podlega kształtowaniu.

Doskonale możemy się o tym przekonać na przykładzie kierowców samochodów. Każdy kto siedzi za kółkiem doskonale rozumie, że zanim jego jazda zaczęła przebiegać płynnie , należało wpierw wpoić w siebie wszystkie przepisy ruchu drogowego, a następnie wyjeździć określoną liczbę godzin. Im więcej mamy lat za kółkiem tym bardziej uważani jesteśmy za doświadczonych kierowców. Stała i regularna jazda zgodna z zasadami ruchu zapada głęboko w naszej świadomości tworząc coś w rodzaju matrycy zachowania. Od tej pory prowadzimy samochód intuicyjnie, a w chwilach zagrożenia reagujemy według tego, co zostało w nas utrwalone.

FP Markets

Na czym polega trading intuicyjny? Kobieta, która kieruje się intuicją na podstawie swojego planu

Z bliźniaczą sytuacją co powyżej mamy do czynienia, gdy mowa o tradingu intuicyjnym. Początkujący trader powinien uczyć się nabywania właściwych nawyków. By wyrobić w sobie prawdziwą i skuteczną intuicję tradera, wymagana jest właściwa wiedza oraz odpowiednia praktyka. Mowa więc tutaj o wykonaniu co najmniej kilkuset transakcji w oparciu o tę samą strategię tradingową.

W przypadku kiedy zmieniamy nasz system lub nie posiadamy takowego, powodujemy że nasza intuicja jest rozbita pomiędzy rozmaite koncepcje tradingowe, a przez to nieskuteczna. Taki stan rzeczy najczęściej wywołuje w nas negatywne emocje i zaczynamy się bać otwierania nowych pozycji. Jeżeli zatem chcemy, by nasz trading przebiegał w pełni intuicyjnie, to należy skupić się na konkretnym systemie tradingowym.

Zalety tradingu intuicyjnego

Po pierwsze elastyczność. Dzięki intuicji w tradingu mamy możliwość relatywnie szybszej, dynamicznej oceny, interpretacji oraz kontroli zmian zachodzących na rynku w czasie rzeczywistym oraz dopasowania decyzji do nowych warunków. Wiadomo, że mózg ludzki jest najlepszą maszyną kreacji, abstrakcyjnego myślenia i korzystania z inteligencji jaka istnieje – przynajmniej jak dotąd.

Po drugie adaptowalność. W procesie tradingu, nabytym przez lata doświadczeniem, trader ma szansę coraz dogłębniej poznawać rynek, czuć jego rytm, uczyć się sukcesywnie czytać go i reagować, czyli krótko mówiąc – wchodzić na coraz wyższe poziomy profesjonalizmu. Pod tym względem żaden algorytm nie dorówna możliwościom doświadczonego tradera z wyrobioną intuicją.

Wady tradingu intuicyjnego

Po pierwsze intuicja – także w odniesieniu do tradingu – bywa bardzo wrażliwa na emocje, stres, czy nawet problemy mentalne, które pojawiły się u tradera w związku z innymi dziedzinami życia. W efekcie, zdawania się na coś trudnego do określenia, zwłaszcza w wyjątkowo trudnych, wprost krytycznych chwilach na rynku, powoduje duże prawdopodobieństwo osiągnięcia niekorzystnych rezultatów – niepokój i stres w takich sytuacjach na ogół całkowicie paraliżuje intuicję.

Po drugie, możliwości przetestowania własnej intuicji na danych z historii jest ograniczona dlatego opracowanie reguł jest czasochłonne a często również kapitałochłonne. Subiektywność i efekt myślenia wstecznego mogą powodować zaburzenia oceny procesu przyczynowo-skutkowego. Objawia się to tym, że złe decyzje mogą prowadzić do dobrych efektów i odwrotnie – dobre decyzje przynieść marne efekty. W konsekwencji, w wielu wypadkach pozytywny wynik naszych osobistych badań nad “tradingiem intuicyjnym” może być po prostu pochodną szczęścia.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.