Toyota buduje inteligentne miasto

miasto przyszłości

Innowacyjne technologie coraz częściej nam towarzyszą w codziennym życiu. Kiedyś gry kojarzyły się nam z maszynami barowymi, kasynami w hotelach. Dziś możemy mieć je w telefonie czy tablecie. To jednak nieco przyziemna sprawa w porównaniu do tego, co dzieje się w Japonii. Toyota bowiem buduje inteligentne miasto przyszłości!

Eksperymentalne miasto u stóp świętej góry

Toyota właśnie rozpoczęła budowę inteligentnego miasta o powierzchni 70 hektarów, które ma się znajdować u podnóża góry Fuji w Japonii. ośrodek ten o nazwie Woven City ma stać się poligonem doświadczalnym dla nowoczesnych technologii takich jak robotyka, inteligentne domy i sztuczna inteligencja. Według zapowiedzi pierwszymi mieszkańcami będzie grupa około 360 wynalazców, młodych rodzin i seniorów.

Toyota Motor Corporation postanowiła stworzyć to miasto u podnóża japońskiej świętej góry Fuji, około 160 kilometrów od Tokio. Ci mieszkańcy, którzy mają wprowadzić się do Tkanego Miasta w ciągu pięciu lat, będą mieszkać w inteligentnych domach z domowymi systemami robotyki, które pomogą w codziennym życiu i opartej na czujnikach sztucznej inteligencji do monitorowania zdrowia i zaspokajania innych podstawowych potrzeb. Ostateczny plan zakłada, że w mieście będzie mieszkało ponad 2000 pracowników Toyoty i ich rodziny, jak i również pary na emeryturze, naukowcy. O tym, że dojdzie do powstania takiego miasta, dowiedzieliśmy się w zeszłym roku na targach technologicznych CES w Las Vegas. Już teraz w sieci można znaleźć wiele projektów koncepcyjnych samego miasta, jak i przyszłych technologii.

Inwestycja ma składać się z deptaków, które będą przeplatane z ulicami przeznaczonymi dla autonomicznych samochodów. Miasto ma być przy tym w pełni zrównoważone, napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi. Za projekt miasta odpowiada Bjarke Ingels, czyli słynny duński architekt, który na swoim koncie ma już 2 World Trade Center w Nowym Jorku czy siedziby Google w Kalifornii i Londynie. Nowy projekt budowlany ma powstać na terenie jednego z byłych zakładów produkcyjnych Toyoty o nazwie Higashi-Fuji. Na początku kwietnia dokonano wmurowania kamienia węgielnego, co oficjalnie rozpoczęło proces tworzenia miasta.

FP Markets

Wspomnieliśmy o nowoczesnych domach, jednak mimo wprowadzenia takich domów high-tech, Toyota chce postawić na promowanie więzi międzyludzkich. Na chwilę obecną jednak nie poinformowała, jak będzie to przebiegać. Same budynki mają być w większości wykonane z drewna, aby zminimalizować ślad węglowy. Dachy takich budynków mają zostać pokryte panelami fotowoltaicznymi, dzięki czemu będą zdolne do wytwarzania energii słonecznej i wodorowych ogniw paliwowych. japońska firma chce zintegrować przyrodę w całym mieście z rodzimą roślinnością i hydroponiką, czyli metodą uprawy roślin bez gleby.

Miasto zostało zaprojektowane w ten sposób, że znajdą się w nim 3 typy ulic: jedna dla pojazdów autonomicznych, druga dla mieszkańców korzystających z rowerów czy innych jednośladów, zaś trzecia będzie tylko dla pieszych. Dodatkowo ma powstać również jedna droga podziemna wykorzystywana do transportu towarów. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnych ciężarówek na ulicach. Już teraz stworzona została na potrzeby miasta flota autonomicznych pojazdów elektrycznych Toyoty, zwanych e-Palettes. Takie specjalne autobusy będą wykorzystywane zarówno do transportu publicznego, dostaw, jak i mobilnej sprzedaży detalicznej.

Trzeba wiedzieć, że projekt Toyoty nie jest pierwszym w Japonii. Już od 2014 roku tworzone jest przez firmę Panasonic inteligentne miasto Fujisawa Sustainable Smart Town w japońskiej prefekturze Kanagawa. Już teraz mieszka w nim ponad 2000 osób, a ukończone ma być w 2022 roku. W zeszłym roku lokalne samorządy złożyły aż 50 propozycji dotyczących inteligentnych miast w Japonii. Kilka z nich zostało już zatwierdzonych.

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.