Tesla zaprzecza doniesieniom. Nasdaq 100 stracił 1,73%.

J2T Trade

Rynkowi uczestnicy reagowali w poniedziałek na informacje z końca ubiegłego tygodnia. Piątkowe dane z rynku pracy pokazały, że ten element gospodarki pozostaje silny. Pobudziło to obawy o to, że Fed wcale nie musi zwalniać tempa podwyżek. Wczoraj, 5 grudnia pojawiły się również doniesienia o zmniejszeniu produkcji Tesli w chińskiej fabryce. Gigant motoryzacyjny zaprzeczył jednak doniesieniom. W skutek tego amerykański indeks Nasdaq 100 stracił 1,73%. Co pokaże Nasdaq 100 we wtorek, 6 grudnia?

Nowy tydzień od strat

Rynki rozpoczęły wczoraj handel w nowym tygodniu. Technologiczny Nasdaq 100 przedłużył w poniedziałek straty z poprzedniej sesji. Notowania tego amerykańskiego indeksu obniżyły się ogólnie o 1,73%. Tym samym na początku grudnia dalej trwają negatywne nastroje.

Chińskie spółki zyskiwały

Spółki tworzące indeks technologiczny postawiły wczoraj na spadki. Tempa stratom nadała firma DocuSign, której kurs akcji obniżył się o 8,93%. Jedynie 5 składowych wykazało wzrost. Były to głównie chińskie spółki z Nasdaq’a. Zyskom przewodziło przedsiębiorstwo Baidu. Notowania chińskiego giganta skoczyły w górę o 2,74%.

Tesla zaprzecza doniesieniom

Amerykańskie media podały w poniedziałek, że Tesla planuje zmniejszyć produkcję w swojej fabryce w Szanghaju. Obniżka wielkości produkcji miała rzekomo wynieść 20%. W oficjalnym komunikacie gigant motoryzacyjny zaprzeczył doniesieniom. Niemniej jednak, akcje spółki gwałtownie spadły tego dnia. Tesla na wycenie straciła 6,37%.

FP Markets

Punkt widzenia – rynek wygenerował zejście ze średniej

We wczorajszej analizie również rozpisaliśmy wygląd możliwego ruchu spadkowego. O takim wariancie pisaliśmy: „Rynek kilkukrotnie w ostatnim czasie odbijał się od poziomu TSR (12 050). Również dziś na taki ruch zdecydować się może Nasdaq 100. Podejście we wspomniane rejony ponownie pobudziłoby podaż. W takim wypadku zejście poniżej średniej i re-test jej zakresu od dołu, skutkowałoby spadkiem notowań indeksu do 11 850”.

Zakładane podbicie do 12 050 się nie pojawiło. Niemniej jednak technologiczny Nasdaq 100 wykonał drugą część opisywanego ruchu. Re-test od dołu skutkował zejściem notowań. Target osiągnięty został po godzinie 17. Indeks  kontynuował cofnięcie i najniżej notowania sięgnęły okolic 11 730.

Scenariusz główny – wzrostowy

Nasdaq ma szansę pokazać dziś mocniejszy ruch wzrostowy. Kluczowe założenie dla takiego wariantu zależne jest od zachowania indeksu wobec okolic poziomu TFR (11 825). Tak długo, jak ten zakres jest utrzymywany rynek generowałby podejście. Przełamanie średniej i test jej zakresu od góry determinowałby dalsze podejście. Celem na dziś byłby powrót do 12 000.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 06.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Warto jednak rozważyć sytuację, w której rynek wykona zejście. Takie mogłoby zostać poprzedzone ruchem mylącym na zasadzie podbicia do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Wówczas po takim ruchu zejście poniżej TFR (11 825) świadczyłoby na korzyść spadku. Notowania mógłby trafić do 11 600.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 06.12.2022

Konkluzja

Dzisiejsza sesja zapowiada się ciekawie. Rynek walczy o poziom TFR, który pokazać może dalsze nastawienie. Odpuszczenie ze strony kupujących rozpędzi spadek. Kto zwycięży w okolicach 11 825? Poziomy zaznaczone na wykresie nie ulegają zmianie.

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.