S&P 500 traci 0,72%. Tesla skraca okres dostaw w Chinach!

97
Logo Tesla
J2T Trade

Główne indeksy z Wall Street straciły w środę. S&P 500 okazało się najgorsze w tym miesiącu. Amerykańskie S&P 500 spadło o 0,72%. Tesla podała dziś, że skrócony został okres dostaw w Chinach dla Modelu Y i Modelu 3. Teraz Tesla wytwarzać będzie 22 000 pojazdów tygodniowo.

Indeks spółek dużych z obniżką

Środową sesję indeks S&P 500 zakończył ze spadkiem. W ogólnym rozrachunku notowania amerykańskiego indeksu spółek dużych, czyli S&P 500 obniżyły się o 0,72%. Stanowi to największy jak dotąd spadek kursu indeksu w sierpniu. Jednocześnie indeks giełdowy przerwał trzy sesyjną serię wzrostów.

Wzrostowe zaskoczenie

Na wczorajszy spadek notowań indeksu wpłynął w dużej mierze fakt, iż zdecydowana większość komponentów straciła. Jednak co ciekawe to po stronie wzrostowej odnotowana została najwyższa zmiana ceny. Spółka Agilent Technologies zaskoczyła, gdyż jej akcje wzrosły o 7,17%. Po stronie spadkowej natomiast największa zmienność przypadła przedsiębiorstwu Jack Henry&Associates. Wycena firmy spadła o 6,42%.

Rozszerzenie linii produkcyjnej

Spółka Tesla poinformowała o skróceniu okresu dostaw w Chinach dla swoich pojazdów: Modelu Y i Modelu 3. Przedsiębiorstwo Elona Muska rozszerzyło linię produkcyjną w Gigafabryce w Szanghaju. Celem firmy jest wytwarzanie 22 000 samochodów w tygodniu. Musk oznajmił, że rozszerzenie produkcji stanowi znaczące wyzwanie dla producenta samochodów.

FP Markets

Rynek pracy jest solidny, problemem z podażą pracy?

W środę wypowiadała się Gubernator Zarządu Rezerwy Federalnej Michelle Bowman. Przyszłość podaży pracy jest jej zdaniem niepewna, pomimo solidnego rynku pracy. Spowodowane jest to możliwym trendem, w którym część emerytów zmuszona będzie powrócić do pracy ze względu na wysoką inflację w kraju.

Punkt widzenia – ruch zgodny, do targetu zabrakło

Rynek wykonał wczoraj część ruchu opisanego w scenariuszu głównym. Środowe założenia dotyczyło: „Przełamanie średniej kroczącej SMA 88 otworzyć może drogę spadkom. Jeżeli po przebiciu tego zakresu, rynek wykona re-test od dołu strefy (średnia krocząca – poziom TDP), pojawić się będzie mógł ruch spadkowy. W takim układzie targetem dla sesji będą okolice ceny 4 230-4 200”.

Weryfikując tymczasem wczorajszą projekcję, zauważyć można, że rzeczywiście po przebiciu średniej rynek wykonał re-test od dołu wskazywanej strefy. Rynek zszedł najniżej w okolice 4 250, zatem do targetu trochę zabrakło. Rynek potem mocno odbił, powracając po godzinie 20 powyżej 4 300. Jednak było to tzw. chwilowe wyładowanie, gdyż w kolejnych godzinach cena cofnęła.

Scenariusz główny – wzrostowy

Ruch wzrostowy może dziś wyglądać następująco. Gdy rynek przebije poziom TDP, szukać będzie mógł potwierdzenia dla wzrostów w tych okolicach. Wówczas utrzymywanie się ceny powyżej TDP determinować będzie budowę impulsów wzrostowych. Targetem na dziś może być powrót do 4 330.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 18.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Przebicie poziomu TDP wiązać się może jednak z pobudzeniem siły podażowej. Jeżeli szybkim ruchem cena powróci poniżej TDP, każdorazowy re-test od dołu tego poziomu świadczyć będzie na korzyść zejścia. Celem w takim układzie będzie 4 240. 

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 18.08.2022

Konkluzja

Warto będzie dziś zwrócić uwagę na to, jak zachowa się amerykański indeks wobec poziomu TDP oraz zakresu średniej kroczącej. Ponownie te dwa punkty odniesienia mogą okazać się kluczowe w najbliższych godzinach. Poniżej przedstawione zostały poziomy na dzień 18.08.2022.

TSR : 4 377

TFR : 4 332

TDP : 4 284

TFS : 4 238

TSS : 4 191

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.