Tesla cierpi z powodu działań Muska. Nasdaq 100 nieco niżej.

Index Nasdaq
J2T Trade

Akcje amerykańskiego giganta, spółki Tesli spadły kolejny raz w ostatnim czasie. Tesla cierpi z powodu działań Elona Muska wobec Twittera. W ostatnich godzinach wzrosły obawy o zdolność Muska do kierowania firmą. Indeks technologiczny Nasdaq 100 walczył wczoraj o kierunek. Finalnie indeks wylądował nieco niżej. Co słychać na rynku w środę, 21 grudnia?

Dalej czerwono na Nasdaq’u

Za inwestorami kolejna sesja handlowa w tym tygodniu. Wtorkowe zamknięcie giełd w USA pokazało, że z głównych indeksów stracił tylko Nasdaq 100. Jednak technologiczny indeks wylądował jedynie nieco niżej. W ogólnym rozrachunku notowania Nasdaq’a 100 obniżyły się o 0,11%. Jednocześnie warto zauważyć, że na tym indeksie dalej było czerwono, to znaczy piąty dzień z rzędu.

Spółki znów traciły na wycenie

Składowe indeksu technologicznego we wtorek, 20 grudnia opowiedziały się w większości za spadkami. Spółki znów traciły na wycenie, a najgorzej wypadła Tesla. Akcje giganta branży motoryzacyjnej obniżyły się o 8,05%. Po przeciwnej stronie wyróżniła się Moderną. Notowania tego przedsiębiorstwa wzrosły o 5,94%.

Tesla obrywa za sprawy z Twitterem

W ostatnich godzinach pojawiły się wieści o rzekomych poszukiwaniach nowego CEO dla Twittera. Wiadomość pojawiła się po tym, jak wzrosły obawy o zdolności Elona Muska do kierowania firmą. Inwestorzy doniesienia przyjęli jako oznakę do możliwego nie radzenia sobie miliardera z obydwoma spółkami (Teslą i Twitterem). Tym samym na sprawach związanych z Twitterem obrywa Tesla. Spółka kolejny raz cierpiała na rynku akcyjnym.

FP Markets

Punkt widzenia – Nasdaq walczy ze średnią

We wtorkowej analizie indeksu Nasdaq 100 podaliśmy projekcję dla ruchu wzrostowego. Zakładaliśmy następującą możliwość: „Może jednak wydarzyć się tak, że indeks będzie chciał „uklepać” pewny zakres. Mowa o okolicach poziomu 10 960, który stanowi potencjalne wsparcie dla rynku. Z tego obszaru rynek mógłby rozpocząć wzrost. Ruchem w stylu impuls-korekta-impuls notowania mogłyby powrócić do 11 250”.

Otwarcie giełd w USA spowodowało, że notowania technologicznego indeksu cofnęły w stronę zakładanego poziomu 10 960 (TSS). Do pełnego zbadania tych rejonów niewiele zabrakło, gdyż jedynie kilkudziesięciu punktów. Niemniej jednak po tym ruchu rynek wykonał wzrost w schematycznej, założonej formie. Najwyżej notowania Nasdaq’a 100 sięgnęły okolic 11 165, zatem target nie został zaliczony.

Na wykres indeksu patrzymy po godzinie 12 (czas w Polsce). Obecnie Nasdaq 100 walczy ze średnią. To właśnie nastawienie wobec tego zakresu pokazać może, jaki plan na dziś ma rynek.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek ma szansę wykonać w najbliższych godzinach pewniejszy ruch. Utrzymanie obszaru średniej skutkować mogłoby próbą przełamania rejonów 11 185 (TSS). Z tego zakresu indeks mógłby zbudować impuls sięgający nawet 11 300.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 21.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak może wydarzyć się tak, że poziom TSS (11 185) okaże się stanowczym oporem. Jak na razie spełnia on swoją rolę w tym kontekście. Zejściem poniżej średniej i re-testem od dołu jej zakresu, rynek wygenerowałby impuls spadkowy. W takim wypadku prawdopodobnie notowania mógłby cofnąć do 11 000.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 21.12.2022

Konkluzja

Technologiczny Nasdaq przedłużył serię strat i dalej pozostaje bez pozytywnej sesji w ostatnich dniach. Dzisiejsza sesja okazać się może zyskowna. Czy rzeczywiście na ruch w górę zdecyduje się Nasdaq 100?

TTR : 12 090

TSR : 11 865

TFR : 11 645

TDP : 11 410

TFS : 11 185

TSS : 10 960

TTS : 10 745

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.