Technologiczni giganci tracili. Nasdaq 100 w dół ponad 2%.

Indeks Nasdaq z mocnymi spadkami
J2T Trade

Negatywny sentyment w USA przedłużony został również we wtorek, 6 grudnia. Rynkowi uczestnicy ponownie obawiali się, że działania Fed popchną gospodarkę w recesję. Na notowaniach mocno tracili technologiczni giganci. Znaczne straty w wyniku doniesień z Unii Europejskiej poniosła spółka Meta Platforms. Nasdaq 100 poleciał wczoraj ogólnie w dół o ponad 2%. Jak wygląda analiza technologicznego indeksu na środową sesję?

Ponownie mocna strata

Amerykański indeks Nasdaq 100 we wtorek przedłużył straty z poprzedniej sesji. Ponadto należy zaznaczyć, że ponownie była to mocna strata. W ogólnym rozrachunku sesyjnym notowania indeksu poszły wczoraj w dół o 2,01%. W przypadku technologicznego indeksu oznaczało to ogólną zmianę kursu o blisko 240 punktów.

Akcje technologicznych gigantów w dół

Spółki technologiczne ciążyły wczoraj na indeksie. Zdecydowana większość składowych Nasdaq’a 100 wykazała straty. Spadkom przewodziło przedsiębiorstwo Lucid Group, które na wycenie straciło 8,27%. Warto dodać, że najważniejsze spółki również opowiedziały się po stronie strat. Akcje technologicznych gigantów poleciały stosunkowo mocno w dół. Jedynie 10 spółek uchroniło się przed ostateczną obniżką kursu swoich akcji. Najlepiej pod tym względem wypadł firma Exelon, której notowania zyskały 2,68%.

Meta straciła po doniesieniach z UE

Akcjonariusze spółki matki Facebooka, czyli Meta Platforms  zareagowali na wczorajsze doniesienia. We wtorek pojawiły się informacje, że organy regulacyjne Unii Europejskiej (UE) zdecydowały w sprawie zasad dotyczących reklamy. Użytkownicy portali należących do Mety, zdaniem UE, nie powinni być zobowiązani do wyrażania zgody na dostosowanie reklam opartych na ich aktywności online. Bliżej sprawie przyjrzały się amerykańskie media. Na łamach The Wall Street Journal* podano, że unijne prawo zabrania spółce Meta używać warunków świadczenia usług jako uzasadnienia do sprzedaży reklam. Wyrok został zatwierdzony, jednak gigant mediów społecznościowych może się od decyzji odwołać. W wyniku doniesień z UE spółka Meta straciła wczoraj ogólnie 6,79%.

FP Markets

Punkt widzenia – gwałtowne zejście z TFR

Amerykański rynek postanowił odpuścić walkę o wyznaczony poziom TFR, czyli 11 825. Popyt poddał się, a gwałtownie wykorzystał to obóz niedźwiedzi. Indeks technologiczny tracił praktycznie przez całą sesję. Notowania Nasdaq’a 100 zeszły wczoraj najniżej nieco poniżej 11 500. Indeks podbił do poziomu TDP (11 590). Jednak dziś w południe notowania znajdują się poniżej wyznaczanego, istotnego poziomu. Pozwala to dziś bliżej spojrzeć na ruch spadkowy.

Scenariusz główny – spadkowy

Rynek postawić może dziś na zejście. Dopóki cena znajduje się poniżej TDP, na taki ruch najprawdopodniej postawi Nasdaq 100. Dobrze byłoby, aby przed większym zejściem notowania podbiły jeszcze do tego zakresu (11 590). Wówczas na zasadzie re-testu cena skierowałaby się w stronę wczorajszych dołków. Przełamanie ich rejonów nadałoby impetu spadkowi. Potencjalnym celem na dziś zdaje się 11 360.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 07.12.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Zanegowanie kluczowego założenia ze scenariusz spadkowego (utrzymywanie ceny poniżej 11 590) będzie pierwszą oznaką dla wzrostu. Stabilizacja powyżej 11 590 stanowić będzie podstawę dla wzrostu. Budowa widocznego, wyższego dołka (względem wczorajszego) nadałaby impetu wzrostom. Wówczas warto liczyć się z powrotem notowań Nasdaq’a 100 do 11 800.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 07.12.2022

Konkluzja

Amerykański indeks technologiczny również dziś pokazać może zejście. Jednak tym razem dobrze będzie zobaczyć podbicie przed mocniejszym ruchem. Na co zdecyduje się dziś Nasdaq 100? Poziomy pozostają bez zmian, gdyż potwierdzają swoją istotność.

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

*Źródło: The Wall Street Journal 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.