Szczególnie słaby tydzień FTSE 100. Ponad 5% straty indeksu.

J2T Trade

Giełdy w Europie zamknęły piątkową sesję ze stratami. Obniżkę odnotował m.in. główny brytyjski indeks giełdowy FTSE 100. Niepokoje inwestorów znów powodowała niestabilność sektora bankowego. Tym samym, w piątek 17 marca zaakcentował negatywne nastawienie ostatnich dni. Był to szczególnie słaby tydzień FTSE 100. Jego rozliczenie pokazuje ponad 5% straty indeksu. Rozpoczyna się jednak nowy rozdział. Co pokaże popularne, brytyjskie footsie w poniedziałek, 20 marca?

Szczególnie słaby tydzień FTSE 100

Podczas ostatniej sesji minionego tygodnia, główny brytyjski indeks pokazał się z gorszej strony. Zamknięcie giełd z piątku (17.03) ujawniło, że FTSE 100 odnotowało wówczas stratę rzędu 1,01%. Była to trzecia sesja na minus w dniach 13.03-17.03. Ubiegły tydzień okazał się szczególnie słaby dla FTSE 100. Notowania brytyjskiego indeksu poleciały ogólnie o 5,33%. Dane historyczne pokazują, że był to najgorszy tydzień od marca 2022 roku.

Spółki cierpiały również w piątek

Patrząc już na piątkową tabelę notowań należy zauważyć, że spółki szczególnie cierpiały również tego dnia. Na czele strat stanęło BT Group (LON:BT.A), którego akcje poleciały o 6,07%. Po stronie wzrostowej opowiedziało się zaledwie kilkanaście spółek. Wśród nich najlepiej wypadło Glencore (LON:GLEN) z wynikiem +2,23%.

BoE chwali działania Szwajcarii

Bank Anglii (BoE) przyjął w niedziele z zadowoleniem „kompleksowy zestaw działań” władz szwajcarskich. Mowa o użyciu środków mających na celu przywrócenie stabilności finansowej. Pochwała ze strony BoE pojawia się po tym, jak Szwajcarski Bank Narodowy pomógł w ratowaniu Credit Suisse.

FP Markets

Ściśle angażowaliśmy się z międzynarodowymi odpowiednikami w trakcie przygotowań do dzisiejszych ogłoszeń i będziemy nadal wspierać ich realizację. Brytyjski system bankowy jest dobrze skapitalizowany i finansowany, pozostaje bezpieczny i zdrowy” – dodało BoE

Punkt widzenia – notowania FTSE 100 niedaleko od 7 200

Piątkowe otwarcie giełd w Europie przyniosło pozytywne nastroje. Indeks ruszył w górę, sięgnął poziomu 7 500 i nagle popyt odparował. Notowania powróciły do zakresu średniej SMA 55/poziomu TDP. O godzinie 12 (czas w Polsce) z tego miejsca wygenerowane zostało zejście. Było ono silne i doprowadziło do cofnięcia w rejony 7 300. Rynek na tak niskich poziomach zakończył piątkowe zmagania.

Na wykres patrzymy w nowym tygodniu. Inwestorom w godzinach przedsprzedaży udzielają się jeszcze ponure nastroje z piątku. Notowania FTSE 100 znajdują się obecnie niedaleko od poziomu 7 200. Warto zauważyć, że dzisiaj rynek wybił dołek z piątkowej sesji. Taka sytuacja przemawia na korzyść dalszemu zejściu. Jednak przed takim FTSE 100 może nieco podbić. Podejście sięgnęłoby rejonów nowego TDP, czyli 7 249. Z tego miejsca rynek mógłby wygenerować kolejny zrzut.

Wykres indeks FTSE 100 H1
Indeks FTSE 100 H1 20.03.2023

O pozycjach typu long można będzie mówić dopiero po stabilizacji powyżej TDP. Wcześniej okazać się to może zbyt ryzykowne.

Konkluzja

Główny brytyjski indeks znajduje się najniżej od listopada 2022 roku. FTSE 100 wyraźnie traci i to negatywny sentyment dyktuje jak na razie warunki. Poziomy na wykresie uległy zmianie. Uaktualnione na dziś znajdują się poniżej.

TSR : 7 428

TFR : 7 341

TDP : 7 249

TFS : 7 159

TSS : 7 064

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.