Większość inwestorów doskonale zdaje sobie sprawę, że na rynkach finansowych – a zwłaszcza amerykańskim parkiecie giełdowym i jego największych europejskich odpowiednikach – panuje obecnie najdłuższa Hossa w historii. Z tego powodu, wielu doświadczonych traderów preferujących inwestowanie w wartość i spółki “value” przestrzega obecnie przed dołączaniem do tego trendu – w końcu indeksy giełdowe są na rekordowo wysokich poziomach i praktycznie każdego tygodnia ustanawiają nowe historyczne szczyty.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w handlu krótkoterminowym. Tutaj zawsze możemy natrafić na liczne okazje do zysku i to już w krótkim czasie. Co więcej, trading tego typu pozwala zarabiać także na spadkach, za pomocą krótkiej sprzedaży.
W efekcie, nie tylko kupujący popełniają błędy na rynku. Niedźwiedzie także potrafią wpaść w nadmierny optymizm. Zdarza się więc, że rynek zastawia na nie pułapki, które mogą okazać się znakomitą szansą do wejścia w pozycję długą. W ten sposób powstał cały system tradingowy o nazwie “The Bear Trap” – czyli “Pułapka na niedźwiedzie”. Na czym on polega? Przekonamy się poniżej:
Narzędzia wykorzystywane w Systemie Tradingowym The Bear Trap
Co może zaskakiwać, System Tradingowy The Bear Trap nie korzysta z żadnych wskaźników. Można to traktować zarówno jako zaletę, jak i wadę – zależnie od tego jaki styl preferujemy jako traderzy. Jedyne co potrzebujemy to czysty wykres danego instrumentu oraz obserwacja, z jaką świecą mamy w tym momencie do czynienia. Bazujemy więc w tym przypadku na metodologii Price Action.
Zasady są bardzo proste. Otóż wypatrujemy na wykresie świecy spadkowej, której minimum ustanawia nowy dołek bieżącego ruchu swing. Dodatkowo, musi być ona poprzedzona minimum dwiema (w przypadku wykresu H1) lub trzema (w przypadku wykresu M30) innymi świecami spadkowymi oraz jej górny knot (jeśli występuje) musi być bardzo krótki – nie może przekraczać 20% długości korpusu świecy.
Interwały czasowe i instrumenty
W przypadku Systemu Tradingowego The Bear Trap interesuje nas handel krótkoterminowy oraz swing trading. Z tego powodu będziemy korzystać z interwałów czasowych prezentowanych na wykresach H1 lub M30. Strategia ta może być stosowana w zasadzie na wszystkich instrumentach finansowych, ponieważ praktycznie na każdym rynku, gdzie tylko pojawia się płynność podczas sesji, co jakiś czas zastawiane są pułapki na niedźwiedzie
Wejście w pozycję
Gdy już uda nam się znaleźć świecę spadkową o wyżej opisywanej charakterystyce, możemy przejść do wejścia w pozycję. Dokonujemy tego za pomocą zlecenia oczekującego. W jaki sposób? Otóż po zamknięciu takiej świecy spadkowej, ustawiamy zlecenie oczekujące Buy Stop dokładnie na jej maksimum. Co ważne, zlecenie to jest ważne tylko do czasu zamknięcia następnej świecy, czyli godzinę w przypadku wykresu H1; oraz 30 minut, gdy handlujemy na wykresie M30.
To jedyna zasada dotycząca otwierania pozycji za pomocą tego prostego systemu. Poniżej mamy przykład wejścia w pozycję długą:
Mieliśmy tutaj zastawioną pułapkę na niedźwiedzie na indeksie DAX 30. Pozycja została otwarta po kursie 15 492.5 (należy doliczyć koszty spreadu).
Wyjście z pozycji
Stop Loss
Kluczowym elementem każdej strategii efektywnego handlu jest ochrona kapitału. Tak więc w Systemie Tradingowym The Bear Trap należy w pierwszej kolejności po otwarciu pozycji wyznaczyć zlecenie Stop Loss. Powinno się ono znajdować na minimum spadkowej świecy, stanowiącej pułapkę na niedźwiedzie.
Take Profit
Natomiast zlecenie Take Profit należy ustawić w odległości dwukrotnie większej niż Stop Loss od ceny otwarcia, dzięki czemu nasz stosunek potencjalnego zysku do ponoszonego ryzyka zawsze będzie wynosić 2:1. W takim przypadku, nawet gdy będziemy mieli wyjątkowo złą passę i aż 65% naszych transakcji zostanie zakończonych osiągnięciem przez cenę poziomu zlecenia Stop Loss, i tak będziemy w końcowym rozrachunku wychodzić na plus.
Oto jak przebiegało zamknięcie pozycji:
Stop Loss znajdował się na poziomie 15 440, natomiast pozycja została zamknięta po cenie 15 597.5.
Zarządzanie kapitałem w Systemie Tradingowym The Bear Trap
Money management jest niezbędnym zagadnieniem w funkcjonowaniu każdej strategii. Trader, który nie potrafi umiejętnie zarządzać własnym kapitałem może zapomnieć o regularnym osiąganiu dużych zysków. Jest za to na najlepszej drodze do poniesienia dotkliwych, wprost nieodwracalnych strat na osobistym rachunku inwestycyjnym.
Jednak w przypadku, Systemu Tradingowego The Bear Trap potencjalny zysk jest zawsze dwukrotnie wyższy od ponoszonego ryzyka straty na każdej transakcji. Wynika to ze sztywnych zasad ustalania poziomów Stop Loss i Take Profit. Tak więc inwestor powinien być spokojny, nawet w przypadku wystąpienia serii nieudanych wejść. Nie zmienia to jednak z faktu, że zgodnie z popularnymi regułami kontroli ryzyka, wartość którą trader jest skłonny stracić na pojedynczej transakcji, nie powinna przekraczać 2% jego kapitału znajdującego się na rachunku handlowym.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!