FTSE 100 rośnie 0,41%. Sunak wskazuje zagrożenie dla UK.

J2T Trade

Nowy tydzień rozpoczęty od wzrostów. Brytyjskie FTSE 100 rośnie 0,41% w poniedziałek. Również wczoraj wypowiadał się kandydat na fotel premiera UK. Rishi Sunak wskazał, że to Chiny stanowią zagrożenie dla Wielkiej Brytanii.

Nieśmiały wzrost

Wzrostowo indeks rozpoczął ostatni tydzień handlowy lipca. Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 wzrósł wczoraj o 0,41%. Stanowiło to o tym, że kurs notowań finalnie zmienił się korzystnie o 30 punktów.

Przewodziły spadki

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Carnival. Po raz kolejny w lipcu to ona odznacza się najwyższym poziomem zmienności. Akcje spółki spadły o 4,74%. Co ciekawe, dodatkowo więcej elementów FTSE 100 traciło wczoraj.  Wzrost indeksu wynikał z faktu, iż to najważniejsze spółki indeksu wzrosły. Zielonej stronie przewodził Standard Chartered, którego wycena wzrosła o 3,18%.

Zagrożenie dla UK

Wypowiadał się wczoraj kandydat na premiera Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak. O były ministrze finansów wspominałem w poprzednich analizach indeksu. W poniedziałek Sunak stwierdził, że Chiny stanowią zagrożenie dla Wielkiej Brytanii. Wypowiedź kandydat wykorzystał do przedstawienia swoich zamierzeń co do Chin. Sunak stwierdził, że jako premier użyłby agencji szpiegowskich, aby wyeliminować chińską szkodliwą działalność na terytorium Wielkiej Brytanii.

FP Markets

Punkt widzenia – skromne ruchy

Indeks podjął się wczoraj wykonania części ruchu opisanego w projekcji wzrostowej. Treść scenariusza pobocznego: „Wzrost upatruję w przekonaniu, iż otwarcie sesji spowoduje euforie, a cena powróci powyżej 7 280. Wówczas na zasadzie re-testu od góry poziomu TDP bądź zakresu średniej kroczącej SMA 55 rynek wygeneruje impuls wzrostowy. Rozpędu kupującym doda przebicie piątkowego maksimum i rynek zmierzać będzie w kierunku 7 370”.

Rzeczywiście sesja otworzyła się ruchem wzrostowym. Przebity został poziom TDP, a rynek dwukrotnie testował ten poziom od góry. Generowane miały być z tego miejsca impulsy wzrostowe. Faktycznie rynek próbował podejść wyżej, jednak nie były to mocne ruchy. Najwyżej cena dotarła do okolic 7 330. Obecnie indeks oscyluje na 7 320.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś wzrost upatrywać będę w zachowaniu rynku właśnie na obecnym zakresie. Oscylowanie na szczytach z wczoraj może spowodować, że rynek na wejściu szybkim ruchem przebije te rejony i piąć się będzie wyżej. Punktu odniesienia jako takiego dziś nie wyznaczam. Główne uznaję właśnie jako zachowanie rynku w obecnych okolicach. Targetem dziś będzie poziom 7 370.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 26.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Schemat zejścia uzależniać dziś będę od strefy: poziom TDP i średnia krocząca SMA 55. Zejście rynku w te okolice stanowić będzie o pierwszym sygnale spadkowym. Wówczas rozglądać się będę za przebiciem tej strefy, a następnie za re-testem jej od dołu. W takim przypadku celem będzie 7 230.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 26.07.2022

Konkluzja

Układ wzrostowy w dalszym ciągu trwa. Oczekuję obecnie na konkretny ruch ze strony brytyjskiego indeksu. Dziś takiego inwestorzy mogą nie otrzymać, jednak dobrze by było zobaczyć podejście szybkie i zdecydowane. Poniżej prezentuje poziomy na dziś.

TSR : 7 464

TFR : 7 374

TDP : 7 282

TFS : 7 192

TSS : 7 099

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.