Nie każda strategia musi wymagać użycia wskaźników. Zdarza się, iż wystarczy bacznie obserwować rynek, by zauważyć pewne, powtarzające się zjawiska. Po pewnym czasie stwierdzamy, że tworzą one schemat, który może generować spore zyski, przy dość niskim poziomie ryzyka. Tego typu rozwiązaniem jest strategia formację trójkąta.
Narzędzia stosowane w Strategii wykorzystującej formację trójkąta
Do inwestowania przy pomocy formacji trójkąta nie potrzebujemy żadnych wskaźników. Należy skoncentrować się na obserwacji wykresu danego instrumentu, a szczególną uwagę poświęcić zachowaniu cen w ostatnich dniach. Formacja występuje najczęściej po mniej stromych ruchach cenowych. Wyróżniamy dwa rodzaje trójkątów:
- Zniżkujący – występuje, gdy każdy kolejny szczyt jest znacznie niższy od poprzednie, natomiast cena na dołkach minimalnie rośnie. Wtedy linia poprowadzona po szczytach jest znacznie bardziej nachylona niż linia poprowadzona po dołkach
- Zwyżkujący – ma miejsce, gdy każdy kolejny dołek znajduje się znacznie wyżej od poprzedniego, natomiast cena na szczytach powoli spada. Wtedy kąt nachylenia linii poprowadzonej po dołkach jest znacznie wyższy niż linii prowadzonej po szczytach.
Rodzaj trójkąta sugeruje nam dalszy kierunek rynku po jego wybiciu, natomiast zasięg takiego ruchu wyznacza jego szerokość, a dokładnie punkty gdzie cena po raz pierwszy przetestowała szczyt i dołek. Stosowanie formacji trójkąta najlepiej sprawdza się w inwestowaniu średnioterminowym, konkretnie na wykresach H1 i H4.
Strategia wykorzystująca formację trójkąta – wejście w pozycję
Jak handlować z wykorzystaniem formacji trójkąta? Naszym celem jest wykrycie tej formacji na wykresie, rozpoznanie rodzaju trójkąta i oczekiwanie na jego wybicie.
Jeśli jest to Trójkąt Zwyżkujący, należy otworzyć pozycję długą, gdy ostatnia świeca była rosnąca i zamknęła się powyżej jego górnego ramienia. Przykład:
Strategia wykorzystująca formacja trójkąta – wejście w pozycję długą
Mamy tutaj wejście zgodne z wyżej opisanymi warunkami, cena otwarcia 1286.58 (należy doliczyć koszty spreadu).
Natomiast w przypadku pojawienia się Trójkąta Zwyżkującego, należy otworzyć pozycję krótką, gdy spadkowa świeca przebije i zamknie się poniżej dolnego ramienia. Przykład:
Strategia wykorzystująca formacja trójkąta – wejście w pozycję krótką
Powyższe wejście zgadza się ze wspomnianymi warunkami, cena otwarcia 1296.07.
Strategia wykorzystująca formację trójkąta – wyjście z pozycji
Strategia wykorzystująca formację trójkąta posiada bardzo dokładnie wyznaczony Take Profit. Wynosi on dokładnie tyle pipsów od ceny otwarcia, co odległość między pierwszymi ekstremami w formacji. Natomiast zlecenie Stop Loss należy ustawić:
- Tuż pod ceną dolnego ramienia Trójkąta Zniżkującego w momencie wejścia w pozycję kupna
- Tuż nad ceną górnego ograniczenia Trójkąta Zwyżkującego w momencie wejścia w pozycję sprzedaży
W takiej sytuacji potencjalny zysk zawsze będzie znacząco przewyższał dopuszczalną stratę. Przykład zamknięcia pozycji długiej:
Stop Loss znajdował się na poziomie 1280.35, natomiast pozycja została zamknięta zgodnie z ustawionym zleceniem Take Proft po cenie 1299.66.
Przykład zamknięcia pozycji krótkiej:
Stop Loss znajdował się na poziomie 1300.40, a pozycja została zamknięta zgodnie ze zleceniem Take Profit po cenie 1284.27 (należy doliczyć koszty spreadu).
Strategia wykorzystująca formację trójkąta a zarządzanie kapitałem
Money management jest niezbędnym zagadnieniem w funkcjonowaniu każdej strategii. Trader, który nie potrafi umiejętnie zarządzać własnym kapitałem może zapomnieć o regularnym osiąganiu dużych zysków. Jest wtedy z kolei na najlepszej drodze do poniesienia dotkliwych, wprost nieodwracalnych strat na osobistym rachunku inwestycyjnym. Jednak w przypadku metody wykorzystującej formację trójkąta, potencjalny zysk jest znacznie większy od ryzyka straty na każdej transakcji, więc inwestor może być spokojny.
Natomiast częstotliwość występowania tej formacji na rynku jest stosunkowo mniejsza od innych popularnych, dlatego trader nie powinien się nastawiać na wiele transakcji każdego dnia. Nie zmienia to faktu, że w dłuższym okresie czasu oferuje ona wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Jednak zgodnie z popularnymi regułami kontroli kontroli ryzyka wartość, którą trader jest skłonny stracić na pojedynczej transakcji, nie powinna przekraczać 2% własnego depozytu. W takiej sytuacji jedynie nieprzerwana passa 194 nieudanych wejść spowodowałaby spadek środków na koncie inwestycyjnym poniżej 2% kapitału startowego. Jednak prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji jest bliskie zera.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!